Araç Muayene Randevu İptali

Araç muayene randevu iptali işlemleri, randevuların sağlıklı olarak tamamlanması, randevuların amacına hizmet etmesi için oldukça önemlidir. İptal edilmeyen randevular sebebiyle araç muayenesi yaptırmak isteyen araç sahipleri ihtiyaç duydukları gün için uygun randevu bulamamaktadır. Bu sebeple Tüvtürk araç muayene istasyonlarına alınan muayene randevularına gidilemeyecek olması halinde bu randevuların mutlaka önceden iptal edilmesi gerekmektedir.

Araç muayene randevu iptali zorunlu mu?

Araç muayene randevu iptallerinde izlenmesi gereken işlem adımlarından ilerleyen bölümlerde detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. Araç muayene iptalini yaptırmak için zorunluluk noktasında yasal bir düzenleme bulunmuyor. Yani randevu iptali zorunlu değil. Ancak hemen belirtmek isteriz ki iptal ettirilmeyen ve gidilmeyen araç muayene randevuları nedeniyle randevu almak isteyen araç sahipleri uygun gün ve saatte ihtiyaç duydukları araç muayene randevusunu bulamamakta. Bu durumda özellikle randevulu araç haricinde araç kabul etmeyen Tüvtürk muayene istasyonlarında araç muayenesi yaptırmak imkansız hale gelmekte. Bunun için gidilmeyecek veya gidilemeyecek olan araç muayene randevusunun mutlaka iptal edilmesi gerekir. İptal edilen randevu yerine uygun bir güne yeniden randevu alma imkanı bulunduğundan randevunun iptal edilmesinin araç sahibine bir zararı dokunmamaktadır.

Araç Muayene Randevu İptali İşlem adımları

muayene randevu iptal için giriş ekranı

1.Adım: Öncelikle tüvtürk muayene reservasyonu sayfasına ulaşılarak normal muayene randevusu alma işleminde olduğu gibi plaka numarası, ruhsat seri numarası ve muayene yaptırılacak olan şehir ismi seçilerek bilgilerin doğruluğu kontrol edilmelidir. Bu bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde girildiğinin kontrolünün ardından “devam” butonuna basılmalıdır.

randevu iptal borç durumu

2.Adım: Seri numarası girilerek devam butonuna bastıktan sonra sistem tarafından aracın sigorta ve plaka borç durumu sorgulanarak ekranda gösterilecektir. Bu ekranda, aracın sigorta borcu veya vergi ya da ceza borcu olup olmadığı gösterilmektedir. Bilindiği gibi muayenesi yapılacak aracın sigortası bulunmalı, herhangi bir vergi borcu ya da ceza borcu olmamalıdır. Bu kontrolden sonra devam butonuna basılarak bir sonraki adıma geçilmelidir. Vergi borcu ya da başkaca borcu olan araçların muayeneden önce bu borçlarının mutlaka ödenmesi gerekir. Aksi taktirde muayene randevunuz bulunsa bile aracınızın muayene işlemleri yapılmayacaktır.

randevu iptal ekranı erişim

Yukarıdaki bilgilerin eksiksiz olarak girilmesinin ardından daha önce alınan randevu tarihini gösterir ekrana erişilecektir. Bu ekranda randevuyu alan kişinin soyisim bilgisinin resimde görüldüğü alana doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Burada soyad bilgisi girilerek devam denildiğinde soyismin yanlış olduğu yönünde uyarı iletisi alınması ve işleme devam edilememesi halinde soyadın doğru yazılıp yazılmadığı kontrol edilmelidir. Bazen randevu oluşturulurken soyadı yerine isim yazılması da soyisim yanlış hatası alınmasına neden olmaktadır. Böyle bir hata alındığında soyadı yerine isim yazılarak işleme devam edilebilir.

randevu detayı

Bir sonra karşılaşılacak olan ekran randevu bilgisinin görüntülendiği ekrandır. Bu ekranda aracın plaka numarası, muayene tipi, randevu tarihi, randevu alınan muayene istasyonu ve randevu saati açık bir şekilde görüntülenmektedir. Bu bilgiler kontrol edildikten sonra randevu iptal edilmek isteniyor ise “İPTAL ET” butonuna basılarak mevcut araç muayene randevusu iptal edilebilir. İptal et butonuna basıldığında randevu iptalinin onaylanmasını isteyen bir ekran görüntülenecektir.

randevu iptal onay ekranı

Randevu iptali için onay verilmesini sağlayan ekranda “hayır geri dön” ve ” evet iptal et” seçenekleri yer almaktadır. “Randevunuzu iptal etmek istediğinize emin misiniz sorusunun yer aldığı” bu ekranda geri dönmek için “hayır geri dön” seçeneğini, randevuyu iptal etmek için “evet iptal et” seçeneğini seçmek yeterlidir. Bu adımdan sonra işlem sonucundan bilgi veren bilgilendirme ekranı görüntülenecektir.

randevu iptali işlem sonucu

Bu ekranda ise randevunuzun iptal edildiğine ilişkin bilgilendirme uyarısı yer almaktadır. Bu ekran üzerinden yeni randevu al seçeneği seçilerek yeniden randevu oluşturabilir veya sistemden çıkabilirsiniz. Muayene randevusu iptali için gerekli ekrana buradan ulaşabilirsiniz. Tüvtürk araç muayene rendevu iptali ile ilgili olarak karşılaştığınız sorunları veya aklınıza takılanları aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir