Araç Muayenede Lastikler Nasıl Olmalı?

Araç muayenede lastikler nasıl olmalı sorusu aracını muayeneye götürecek araç sahipleri tarafından sıklıkla sorulan sorular arasında başlarda yer alıyor. Son yıllarda artan ürün fiyatlarının lastik fiyatlarına da yansıması nedeniyle mevcut lastiklerin kullanım süresi daha da uzamış durumda. Bu sebeple mevcut lastikleri ile muayeneden sorunsuz bir şekilde tek seferde geçmek isteyen araç sahipleri bu sorunun yanıtını merak ediyor. Bu yazımızda araç muayene esnasında lastiklerin ne şekilde olması gerektiğini Tüvtürk resmi web sitesinde belirtilen hususlar ışığında tek tek anlatacağız.

Araç Muayenede Lastikler Nasıl Olmalı?

Araç muayenesinde lastikler yönünden araç detaylı bir incelemeden geçirilmektedir. Bu incelemede lastiklerde tespit edilecek olası eksiklikler, hatalar veya bozukluklar ağır kusur kapsamında değerlendirilecektir. Zira araç lastikleri sürüş güvenliği açısından azami öneme haizdir. Araç muayenede lastiklerin diş derinliklerine, lastiklerde hasar bulunup bulunmadığına, lastiklerin jant ile uyumlarına bakılmaktadır. Ayrıca aynı aks üzerinde bulunan lastiklerin birbiri ile aynı olması gerekmektedir. Yönlü kullanılan lastiklerde de yine yönlerin doğru olup olmadığı kontrol edilmektedir. Dolayısıyla araç muayene esnasında bahsettiğimiz bu hususların eksiksiz ve hatasız olması gerekmektedir. Aksi taktirde araç muayeneden geçemeyecektir.

Araç Muayenede Lastik Diş Derinliği, Lastik Diş Ölçüsü Nasıl Olmalıdır?

Araç muayenede gerekli lastik diş derinliği bir başka ifadeyle lastik diş ölçüsü motosikletlerde 1 mm, diğer araçlarda ise 1.6 mm altında olmamalıdır. Bu değerin altında kalan diş derinliğine sahip lastikler, aracın muayeneden geçememe nedenidir. Lastik derinliği nedeniyle muayeneden kalan araçların lastiklerinin değiştirilerek veya giderilebilir bir sorun ise sorunun giderilerek aracın muayene tekrarına götürülmesi gerekmektedir. Araç muayenede ayrıca lastiklerin genel durumu da kontrol edilmektedir. Lastik derinliği normal olan ancak yapısı itibariyle yıpranmış, sürüş güvenliğini tehlikeye düşürecek seviyede patlak, yıpranma, çatlak veya hasar bulunan lastikler de ağır kusur kapsamına girmektedir. Bu sebeple muayene öncesi kontroller yapılırken lastiklerin sadece diş derinliği değil genel lastik durumunun da değerlendirilmesi gerekmektedir.

Lastik deseni farklı olan lastiklerle araç muayeneden geçer mi?

Lastik deseni farklı olan lastiklerle muayeneden geçmek mümkündür. Araç muayenede lastik desenlerinin farklı olup olmadığının kontrolü Tüvtürk tarafından yapılmamaktadır. Ancak demin yukarıda bahsettiğimiz gibi lastiklerin, sürüş güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde yıpranmamış, çatlak veya hasarının bulunmaması gerekmektedir. Yine aynı aks üzerinde bulunan lastik ölçülerinin birbiri ile aynı olması zorunludur. Dolayısıyla farklı lastik desenine sahip lastikle araç muayeneye götürülebilir.

Araç muayeneden önce lastiklerde nelere bakılmalı?

araç muayenede lastik

Araç muayeneye götürülmeden önce aracın tüm lastikleri itina ile mutlaka kontrol edilmelidir. Özellikle sürücü tarafından rahatlıkla tespit edilebilecek olan aksamların gözle muayenesinin yapılması aracın muayeneden bir seferde geçmesi için önemlidir. Araç muayeneden önce lastikler açısından da titizlikle incelenmelidir. Muayeneden önce lastiklerdeki çatlaklar, olası hasarlar, lastik diş derinliği, lastiklerin yönleri, lastik ölçülerinin birbiri ile uyumlu olup olmadıkları hususları mutlaka incelenmeli, varsa kusurlar düzeltilmelidir. Böylelikle lastiklerdeki olası aksaklıklar muayeneden önce tespit edilerek düzeltilecek, aracın muayeneden sorunsuz bir şekilde geçmesi sağlanacaktır.

Çelik jant muayeneden geçer mi?

TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenelerinde araç jantlarının hangi malzemeden yapıldığına bakılmamaktadır. Araç çelik jantlı olsa da, aliminyüm alaşım jantlı olsa da veya teneke jantlı olsa da önemli olan araç üzerindeki jantların araçla olan ve lastikle olan uyumudur. Jant ölçülerinin araca uygun olması, jantların hasarlı olmaması ve bijon bağlantılarının uygun olması aracın muayeneden geçmesi için yeterli olacaktır. Bu şartları taşıyan çelik jant ile araç muayeneden geçmektedir. Konu ile ilgili Tüvtürk tarafından yayımlanan yazıya buradan erişebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir