Tüvtürk Ağrı

Tüvtürk Ağrı İlinde araç muayene hizmetlerini sabit araç muayene istasyonlarında haftada altı gün olmak üzere (Pazar günleri hizmet verilmemektedir) araç sahiplerinin hizmetine sunuyor. Ağrı’da bazı ilçelerde ise araç muayene hizmeti Tüvtürk’ün planladığı gün ve saat aralığında Tüvtürk gezici muayene istasyonu üzerinden veriliyor. Ağrı’da hizmet verilen Tüvtürk sabit araç muayene istasyonunda araç muayenesi yaptırmak isteyenlerin ücretsiz araç muayene randevusu alarak muayeneye gitmesi, muayene hizmetinin planlı bir şekilde yürütülmesine olanak sağlayarak kişilerin daha kısa sürede araçlarını muayene ettirmesini sağlayacaktır.

Tüvtürk Ağrı’da Hangi Saat Aralığında Hizmet Veriyor?

Ağrı sabit araç muayene istasyonunda Tüvtürk tarafından, Türkiye genelinde hizmet vermekte olan diğer tüm Tüvtürk istasyonlarında olduğu gibi haftada altı gün (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri) sabah saat 08:30 ile akşam saat 17:30 saatleri arasında araç muayene hizmeti veriliyor.  Bu saatler arasında Ağrı’da araç muayenesi yaptırmak mümkün. Ağrı’da bulunan Tüvtürk araç muayene istasyonlarının tamamının Pazar günleri hizmet vermediğini belirtelim. Ağrı gezici araç muayene istasyonlarında verilen hizmet saatleri ise değişen periyotlarda Tüvtürk tarafından belirlenmekte, bu sebeple de saatler farklılıklar göstermektedir.

Ağrı Tüvtürk Gezici Araç Muayene İstasyonları

AĞRI TÜVTÜRK LOGO

Ağrı’da sabit araç muayene istasyonu ile birlikte Ağrı’nın farklı ilçelerinde gezici araç muayene istasyonları vasıtasıyla gezici araç muayene hizmeti veriliyor. Ağrı’daki gezici araç muayene hizmeti verilen ilçelerin hangileri olduğunu Tüvtürk’ün resmi internes sayfası üzerinden sorgulayabilir, buna ilişkin detayları inceleyebilirsiniz. Ağrı gezici araç muayene istasyonlarına ilişkin yapacağınız sorgulama sonucunda, hangi ilçede hangi tarihlerde ve hangi adreslerde araç muayene hizmeti sunulduğunu görebilirsiniz. Yapacağınız sorgulama sonucunda edineceğiniz gezici muayene istasyonu bilgileri doğrultusunda, dilediğiniz size uygun bir tarihte gezici araç muayene istasyonunda aracınızın muayenesini yaptırabilirsiniz. Ağrı gezici araç muayene istasyonlarını sorgulamak için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Linkini paylaştığımız sorgulama ekranında Ağrı ilini seçtikten sonra tarih seçimi yaparak sorgulamayı tamamlayabilirsiniz. Ağrı’da Doğubayazıt, Patnos ve Tutak ilçelerinde seyyar muayene istasyonları ile gezici araç muayene hizmeti verilmektedir. Ağrı gezici muayene istasyonları ve gezici muayene istasyonu adres bilgilerine ilişkin detaylı bilgiye yukarıda paylaştığımız bağlantıdan erişebilirsiniz.

Ağrı’da Hafta Sonları Araç Muayene Yapılıyor mu?

Ağrı sabit araç muayene istasyonlarında ayrıca gezici araç muayene istasyonlarında Cumartesi günleri de dahil araç muayenesi yapılmaktadır. Ancak Pazar günleri Tüm Türkiye’de olduğu üzere Ağrı’da da Tüvtürk’ün tüm istasyonları kapalı olduğundan araç muayene hizmeti verilmemektedir. Pazar günleri Tüvtürk tarafından hafta tatili olarak belirlenmiştir. Ağrı’da araç muayenesi yaptırmak isteyen araç sahipleri Cumartesi günü diledikleri sabit araç muayene istasyonunda araçlarının muayenesini yaptırabilirler. Ağrı’daki gezici araç muayene istasyonu çalışma saatleri Cumartesi günleri de Tüvtürk tarafından planlanmakta olup tarihe göre değişiklik göstermektedir.

Ağrı’da Gezici Araç Muayene İstasyonlarında Egzoz Muayenesi Yapılıyor mu?

Ağrı’da bulunan gezici araç muayene istasyonlarında egzoz muayenesi yapıldığı Tüvtürk resmi web sitesinde belirtilmiştir. (Not: Gezici araç muayene istasyonlarının bulunduğu konumda sabit egzoz gazı emisyon ölçümü hizmeti vermeye yetkili kurum bulunması halinde gezici istasyon tarafından bu hizmetin verilemediği Tüvtürk tarafından belirtilmektedir.) Araç muayenesi esnasında araçta geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçümü yapılmış olması zorunludur. Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümü bulunmaması halinde araç ağır kusurlu sayılmaktadır. Ağrı’daki Gezici muayene istasyonlarında egzoz muayenesi ölçümü yapılıp yapılmadığına ilişkin listeye bu bağlantı linkinden ulaşabilirsiniz.

Ağrı’da sabit ve gezici istasyonlarda aracının muayenesini yaptırmak isteyen araç sahipleri burada anlatılan adımları uygulayarak Ağrı muayene istasyonuna ücretsiz araç muayene randevusu oluşturabilir.

Eski Ehliyet Yenileme

Eski ehliyet yenileme işlemleri eski tip ehliyet sahibi araç sürücüleri tarafından pek çok yönüyle merak ediliyor. Bu yazımızda eski ehliyet yenileme ücreti, ehliyet yenileme için gerekli olan belgeler, ehliyetlerin son yenileme tarihi, ehliyet yenileme için randevu işlemleri, eski ehliyet yenileme harcı ve eski ehliyetlerin yenilenmesi için neler yapılması gerektiğini tek tek anlatacağız. Burada değineceğimiz işlem adımları standart başvurularda yapılması gerekenleri içerecektir, kişiye göre farklı durumların ortaya çıkması halinde ilgili Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünden bilgi alınması gerekir.

Eski Ehliyet Yenileme İçin Son Tarih Ne Zaman?

Eski ehliyet sahipleri için çipli yeni ehliyet için son başvuru tarihi (01/01/2016 tarihi öncesinde alınan ehliyetler için) 31 Aralık 2022 olarak belirlenmiş durumda. Halihazırda eski tip ehliyet kullanan sürücülerin 31 Aralık 2022 tarihine kadar çipli yeni sistem ehliyet için başvurularını yapmaları gerekiyor. Son başvuru tarihine kadar eski tip ehliyetler geçerliliğini korumakta. Dileyen araç sahipleri bu tarihe kadar eski tip ehliyetlerini kullanmaya devam edebilirler. Ehliyet yenileme son başvuru tarihine ilişkin resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Ehliyet Yenileme İçin İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

Eski tip ehliyet sahibi sürücülerin sürücü belgesini yenilemek için izlemesi gereken adımları sırası ile anlatalım. Yeni tip sürücü belgesi başvurusu için kimlik belgesi, sürücü sağlık raporu, sürücü belgesi değerli kağıt harcı ve vakıf payı, 1 adet biyometrik fotoğraf, kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan ve adli sicil belgesi gerekli olanlar arasında sayılmaktadır. Adli sicil belgesi elektronik ortamda başvuru esnasında görevli memur tarafından sorgulanmaktadır. Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne başvuru yapmadan önce burada sayılan tüm evrakların ve yapılması gerekenlerin eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir. İşlem sıralamasında bizim tavsiyemiz sağlık raporu, biyometrik fotoğraf temini, harç ve vakıf katkısının yatırılması ve nüfus müdürlüğünden randevu alınarak işlemin tamamlanmasıdır.

Sürücü belgesi yenileme için sağlık raporu gerekli mi sağlık raporu nereden alınır?

Sürücü belgesi yenileme için sağlık raporu gerekmekte olup alınması zorunludur. Sağlık raporu aile hekimi tarafından verilmekte olup onun yokluğunda başka bir aile hekiminden alınması mümkün değildir. (resmi olarak izinde olup yerine vekaleten bakan hekim hariç) Sağlık raporu için aile hekimine başvurmadan önce e devlet üzerinden “kişisel sağlık bilgi formu” eksiksiz olarak doldurulmalı ve sonrasında aile hekimine başvurulmalıdır. Aile hekimi bu formu elektronik ortamda görüntüledikten sonra gerekli göz muayenesi ve gerek gördüğü diğer muayenelerini yaptıktan sonra sağlık raporunun çıktısını başvuru sahibine bizzat vermektedir. Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünde ehliyet yenileme başvurusunda fiziki olarak bu raporun ibrazı zorunlu değildir. TC kimlik numarası ile sorgulama yapıldığından sistem üzerinde sağlık raporu görüntülenmektedir. Sağlık raporu geçerlilik süresi iki yıldır. Bu adım tamamlandıktan sonra işin büyük çoğunluğu tamamlandı diyebiliriz.

Sürücü belgesi başvurusunda biyometrik fotoğraf temini

Yeni tip sürücü belgesi başvurusunda Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından istenecek biyometrik fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir. Biyometrik fotoğrafın altı aydan daha önce değiştirilen kimlik belgesinde de kullanılmış olması halinde başvuruyu alan nüfus müdürlüğü memuru tarafından fotoğrafın eski olduğu gerekçesiyle biyometrik fotoğrafın yenisinin çektirilmesi istenebilmektedir. Bu hususa dikkat edilmesi işlem için zaman kaybını önleyecek iki kez nüfus müdürlüğüne gitme zahmetinden kurtaracaktır.

eski ehliyet yenileme işlemi

Yeni tip ehliyet için yenileme ücreti ne kadar, ehliyet yenileme ücreti nereye yatırılır?

Yeni tip ehliyet için 2021 yılında yenileme ücreti toplam 15 TL dir. 13 TL kıymetli evrak harcı 2 TL si ise vakıf katkı payı olarak tahsil edilmektedir. Ehliyet yenileme ücreti nereye yatırılır diye merak edenler için soruyu cevaplayalım. Yeni tip ehliyet için gerekli olan ücret bankalardan, ptt şubelerinden, banka internet şubelerinden ve gib.gov.tr üzerinden kredi kartı ile ödenebilmektedir. Kredi kartı ile gib.gov.tr üzerinden ödeme yapmak isteyenler buradaki linki takip edebilir. Gib.gov.tr üzerinden sırasıyla “harç ve değerli kağıt bedeli ödeme” “sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ödeme” menüleri takip edilerek gerekli ödeme gerçekleştirilebilir. Bu durumda bazen vakıf katkı payı (Türk Polis Teşkilatlarını Güçlendirme Vakfı) tahsil edilmemektedir. Hal böyle olunca 2 TL lik eksiklik nedeniyle Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünde başvurunuz kabul edilmeyecektir. PTT şubeleri veya banka şubelerinden bu ödemenin yapılması daha sağlıklı olacaktır. Anlaşmalı banka listesine şuradan ulaşabilirsiniz. TC kimlik numarası üzerinden ödeme yapıldığından, yapılan ödeme başvuru esnasında sistem üzerinde otomatik olarak görüntülenmektedir. Ödemeye ilişkin dekont ibraz edilmesine gerek bulunmamaktadır.

Eski ehliyet yenileme için randevu oluşturma işlemi.

Ehliyet yenileme işlemlerinde hazırlıklar tamamlandıktan sonra istenilen nüfus müdürlüğüne randevu oluşturulmalıdır. Randevu nvi.gov.tr üzerinden oluşturulabileceği gibi alo 199 aranarak da randevu oluşturulması talep edilebilir. Ehliyet yenileme başvuru randevusu oluşturmak için linki takip edebilirsiniz. Randevu oluşturulduktan sonra ilgili Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne gidildiğinde randevu saatinden önce mutlaka sıra numarası alınması gerekmektedir. Oluşturduğunuz randevuya gidemeyecekseniz randevunuzu mutlaka iptal ediniz.

Eski tip ehliyeti değiştirmek için randevu saati geldiğinde ilgili görevli evrakları kontrol ettikten sonra evraklarınızda eksiklik bulunmaması halinde parmak izi alma işlemlerini tamamlar ve eski ehliyetinizi alarak deldikten sonra size iade eder. Bu aşamadan sonra yeni tip sürücü belgeniz adresinize PTT aracılığı ile teslim edilecektir. Yeni tip sürücü belgesini yanınızda taşımanıza gerek yoktur. Yeni tip kimlik belgesi ile yeni tip sürücü belgesi sistem üzerinde birleştirildiğinden olası polis kontrolünde kimlik belgesinin gösterilmesi yeterlidir. Sistem üzerinden sürücü belgesi bilgileri sorgulama yapan memurun ekranına yansıtılmaktadır. Siz de sürücü belgesini henüz yenilemeyenlerdenseniz son tarihi beklemeden sürücü belgenizi yenileyiniz.

Son olarak yeni sürücü belgelerinin geçerlilik sürelerini belirtelim. M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl süreyle geçerli olacak ve bu süre sonunda değiştirilecek. C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri 5 yıl süreyle geçerli olacak ve bu süre sonunda değiştirilecek.

Tüvtürk Afyonkarahisar

Tüvtürk Afyonkarahisar İlinde araç muayene hizmetlerini, sabit araç muayene istasyonlarında haftanın Pazar günleri hariç diğer tüm günlerde araç sahiplerinin hizmetine sunuyor. Afyonkarahisar’da yine bazı ilçelerde Tüvtürk tarafından belirlenen ve değişken çalışma takvimine göre belirli gün ve saatler içerisinde gezici muayene istasyonu üzerinden araç muayene hizmeti yürütülüyor. Afyonkarahisar’da hezmet verilen Tüvtürk sabit araç muayene istasyonunda araç muayene hizmeti alacak olan vatandaşlarımızın ücretsiz araç muayene randevusu alması ile birlikte muayene hizmeti daha kısa sürede erişilebilir hale gelecek ve araç muayene işlem süresi kısalacaktır.

Tüvtürk Afyonkarahisar’da Hangi Saatlerde Hizmet Veriyor?

Afyonkarahisar sabit araç muayene istasyonlarında Tüvtürk tarafından, Türkiye genelinde hizmet vermekte olan diğer tüm Tüvtürk istasyonlarında olduğu gibi haftanın altı günü (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri) sabah saat 08:30 ile akşam saat 17:30 saatleri arasında araç muayene hizmeti verilmektedir.  Burada belirtmiş olduğumuz bu saat aralığında Afyonkarahisar Araç Muayene istasyonlarında aracınızın muayenesini yaptırabilirsiniz. Afyonkarahisar’da bulunan Tüvtürk araç muayene istasyonlarının tamamın Pazar günleri kapalı olduğunu belirtelim. Tüvtürk Pazar günleri muayene hizmeti vermemektedir. Gezici araç muayene istasyonlarında verilen hizmet saatleri ise değişken olarak Tüvtürk tarafından belirlenmekte, bu sebeple de saatler farklılıklar göstermektedir.

Afyonkarahisar Tüvtürk Gezici Araç Muayene İstasyonları

afyonkarahisar muayene logosu

Afyonkarahisar’da sabit araç muayene istasyonları ile birlikte Afyonkarahisar’ın farklı ilçelerinde gezici araç muayene istasyonları vasıtasıyla gezici araç muayene hizmeti verilmektedir. Dilerseniz Afyonkarahisar’da gezici araç muayene hizmeti verilen ilçelerin hangileri olduğunu Tüvtürk’ün resmi internes sayfası üzerinden anlık olarak sorgulayabilir, detayları görüntüleyebilirsiniz. Afyonkarahisar gezici araç muayene istasyonlarına dair yapacağınız sorgulama sonucunda, hangi ilçede hangi tarihlerde ve hangi adreslerde araç muayene hizmeti sunulduğunu görebilirsiniz. Yapacağınız sorgulama sonucunda edineceğiniz gezici muayene istasyonu bilgileri doğrultusunda, isteğiniz doğrultusunda gezici araç muayene istasyonunda aracınızın muayenesini dilediğiniz istasyonda yaptırabilirsiniz. Afyonkarahisar gezici araç muayene istasyonlarını sorgulamak için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Linkini paylaştığımız sorgulama ekranında Afyonkarahisar’ı seçtikten sonra tarih seçimi yaparak sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Afyonkarahisar’da Sinanpaşa, İhsaniye, Bayat, Emirdağ, İscehisar karaağaç köy, Çay kadı köy, Dazkırı karaağaçkuyusu, Şuhut, Çay, Bolvadin, Emirdağ Aşağıpiribeyli Köy, Emirdağ Yenikapı Köyü, Sultandağı, Afyonkarahisar merkez Gebeceler, Sinanpaşa Ahmetpaşa Beldesi, Sinanpaşa Taşoluk Beldesi,İhsaniye Döğer Beldesinde gezici muayene istasyonları ile gezici araç muayene hizmeti verilmektedir. Afyon gezici muayene istasyonları ve gezici muayene istasyonu adres bilgilerine ilişkin detaylı bilgiye yukarıda paylaştığımız bağlantıdan erişebilirsiniz.

Afyon’da Hafta Sonları Araç Muayene Yapılıyor mu?

Afyon sabit araç muayene istasyonlarında ayrıca gezici araç muayene istasyonlarında Cumartesi günleri de dahil hizmet verilmektedir. Ancak Pazar günleri Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Afyon’da da Tüvtürk’ün tüm istasyonları kapalı olduğundan araç muayene hizmeti verilmemektedir. Pazar günleri Tüvtürk tarafından hafta tatili olarak uygulanmaktadır. Afyon’da araç muayenesi yaptırmak isteyen araç sahipleri Cumartesi günü diledikleri sabit araç muayene istasyonunda araçlarının muayenesini yaptırabilirler. Afyon gezici araç muayene istasyonu çalışma saatleri ise Tüvtürk tarafından belirlenmekte olup yerine göre değişiklik göstermektedir.

Afyon’da Gezici Araç Muayene İstasyonlarında Egzoz Emisyon Ölçümü Yapılıyor mu?

Afyon’da bulunan gezici araç muayene istasyonlarında egzoz emisyon ölçümü yapıldığı Tüvtürk resmi internet sitesinde belirtilmiştir. (Not: Gezici araç muayene istasyonlarının bulunduğu konumda sabit egzoz gazı emisyon ölçümü hizmeti vermeye yetkili kurum bulunması halinde gezici istasyon tarafından bu hizmetin verilemediği Tüvtürk tarafından belirtilmektedir.) Araç muayenesi esnasında araçta geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçümü yapılmış olması zorunludur. Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümü bulunmaması halinde araç ağır kusurlu sayılmaktadır. Afyon’daki Gezici muayene istasyonlarında egzoz gazı ölçümü yapılıp yapılmadığına ilişkin listeye bu bağlantı linkinden ulaşabilirsiniz.

Afyon’da sabit ve gezici istasyonlarda araç muayenesi yaptırmak isteyen araç sahipleri buradaki anlatılan adımları uygulayarak Afyon muayene istasyonuna ücretsiz araç muayene randevusu oluşturabilir.