Trafik Cezası İndirimli Ödeme

Trafik cezası indirimli ödeme işlemleri için neler yapılmalı, trafik cezası indirim süresi ne zaman başlar, trafik cezası erken ödemede ne kadar indirim yapılıyor, trafik cezasının ödemesi nerelere yapılır, trafik cezası kredi kartıyla ödenir mi, itiraz edilen trafik cezasını ödemek gerekir mi, trafik cezasına itiraz edildiğinde ceza ödenmezse ne olur ve trafik cezasına itiraz nereye yapılır sorularının yanıtlarını yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

Trafik içerisinde araç sahipleri her ne kadar kurallara harfiyen uymaya çalışsa da zaman zaman anlık bir dalgınlık veya hata sonucu ceza yemekten kurtulamayabilir. Bazı durumlarda trafik kural ihlali sonucu ceza yazılsa da, bazı durumlarda da araç sahipleri haksız yere uygulanan cezai işlemler ile karşı karşıya kalabiliyor. Son yıllarda ise özellikle fahri müfettişler tarafından yazılan trafik cezaları araç sürücüleri tarafından haksız yazıldığı gerekçesiyle itirazlara konu oluyor. Bu itirazlar sonucunda mahkeme tarafından gerekli değerlendirme yapılarak itiraz sonuçlandırılıyor.

Trafik cezasına itiraz edilir mi, itiraz edildiğinde borç ödenmeli mi, borç ödenmezse ne olur?

trafik cezası ödeme indirimi

Kişinin trafik cezasına itiraz hakkı mevcuttur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken itiraz için gerekli süre ve bu sürenin ne zaman başladığı hususudur. Trafik cezaları bazı durumlarda ilgilinin yüzüne karşı kesilirken bazen de gıyapta ceza uygulanabilmektedir. Trafik cezasına itiraz süresi 15 gündür. Bu süre cezanın ilgilinin yüzüne kesildiği tarihten, gıyapta kesilmiş ise cezanın ilgilisine tebliğ edildiği tarihten itibaren başlar. Her iki durum karşısında ilgili kişi tarafından 15 gün içerisinde cezanın yazıldığı yerdeki Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz dilekçesi ile itiraz başvurusu yapılmalıdır. Borca itiraz edilecekse borcun indirimli ödenmesi açısından borcun yine de ödenmesi daha uygun olacaktır. Zira borç ödenmediği taktirde itiraz olumsuz sonuçlandığında indirimli ödeme için tanınan süre geçmiş olacağı için indirimli ödeme imkanı ortadan kalkacaktır. Borcun ödenmesinin kişiye bir zararı yoktur. İtiraz sonucuna göre ödenen bedel daha sonra vergi dairesinden iade alınabilmektedir.

Trafik Cezası Erken Ödendiğinde Ne Kadar İndirim Yapılıyor?

Trafik cezası indirimli ödeme için yukarıda bahsetmiş olduğumuz 15 günlük süre içerisinde erken ödeme yapılması durumunda toplam cezanın % 25 i oranında indirim uygulanacaktır. Örneğin 100 TL ceza yazıldığında erken ödeme indirimi 25 TL olacaktır. Günümüzde yüksek ceza miktarları dikkate alındığında bu indirim oranının ciddi bir indirim sağladığını belirtmekte fayda görüyoruz.

Trafik Cezasının ödemesi nereye yapılır, kredi kartıyla trafik cezası ödenir mi?

Trafik cezası ödemeleri fiziki olarak vergi dairelerine, banka şubelerine, ptt şubelerine başvuru yapılarak ödenebilmektedir. Yine e devlet üzerinden, interaktif vergi dairesi üzerinden ve cep şubeler üzerinden de trafik cezası ödemeleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Kredi kartı ile trafik cezası ödeme için interaktif vergi dairesini kullanabilirsiniz. Siz de trafik cezası borcunuzu ödemek isterseniz buradan ilgili sayfaya erişebilirsiniz. Hızlı ödeme bölümünden “MTV ve Trafik Cezası Ödeme” sekmesinden gerekli bilgileri girerek cezanızı ödeyebilirsiniz. Cezaya itiraz etmeyi düşünseniz de borcunuzu indirimli olarak ödemenizi tavsiye ediyoruz.

Tüvtürk Artvin Araç Muayene İstasyonları

Tüvtürk Artvin araç muayene istasyonları, Artvin ve çevresine sabit araç muayene istasyonlarında haftada altı gün olmak üzere (Artvin’de hizmet veren Tüvtürk Muayene İstasyonlarında Pazar günleri araç muayene hizmeti verilmemektedir) araç sahiplerine hizmet veriyor. Artvin’in ilçelerde ise araç muayene hizmeti sabit muayene istasyonlarında ayrıca Tüvtürk’ün planladığı tarih ve saat aralığında Tüvtürk gezici muayene istasyonları vasıtasıyla veriliyor.Artvin’de hizmet verilen Tüvtürk sabit araç muayene istasyonlarında araç muayenesi yaptırmak isteyenlerin araç muayene randevusu alarak muayeneye gitmesi gerekiyor. Araç muayenelerinin randevulu olarak yaptırılması sayesinde, araç muayene hizmetleri planlı bir şekilde yürütülerek araç sahiplerinin daha kısa sürede araç muayene işlemlerini tamamlamasını sağlamaktadır.

Tüvtürk Artvin’de Hangi Saatlerde Hizmet Veriyor?

Artvin’deki sabit araç muayene istasyonlarında Tüvtürk tarafından, Türkiye genelinde hizmet vermekte olan diğer tüm Tüvtürk istasyonlarında olduğu gibi haftanın altı günü (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri) sabah saat 08:30 ile akşam saat 17:30 saatleri arasında araç muayene hizmeti veriliyor.  Belirtmiş olduğumuz bu saat aralığında tüm Tüvtürk Artvin araç muayene istasyonlarında araç muayenesi yaptırmak mümkün. Artvin’de hizmet veren Tüvtürk araç muayene istasyonlarının tümünün Pazar günleri hizmet vermediğini bir kez daha belirtelim. Artvin gezici araç muayene istasyonlarında araç muayene hizmetleri gün ve saatleri ise değişiklik gösteriyor. Bu hizmetin tarih ve saat aralığı Tüvtürk tarafından planlanıyor. Bu hususta detaylı bilgiye aşağı bölümlerde paylaşacağımız Tüvtürk ilgili web sayfasından erişebilirsiniz. Artvin’de yer alan tüm sabit muayene istasyonlarına bu linkten erişebilirsiniz.

Artvin Tüvtürk Gezici Araç Muayene İstasyonları

Artvin’de sabit araç muayene istasyonu ile birlikte Artvin’in sadece Hopa ilçesinde gezici araç muayene istasyonu vasıtasıyla araç muayene hizmeti veriliyor. Artvin’deki gezici araç muayene hizmeti verilen ilçelerin hangileri olduğunu Tüvtürk’ün resmi internet sitesi üzerinden sorgulayabilir, buna ilişkin detayları verdiğimiz bağlantıyı kullanarak inceleyebilirsiniz. Artvin gezici araç muayene istasyonlarına ilişkin yapacağınız sorgulama sonucunda, hangi ilçede hangi tarihlerde ve hangi adreslerde araç muayene hizmeti verildiğini öğrenebilirsiniz. Yapılacak sorgulama sonucunda edinilen Artvin gezici muayene istasyonu bilgileri doğrultusunda, size uygun tarihteki gezici araç muayene istasyonunda araç muayene işlemleri yaptırılabilir. Artvin gezici araç muayene istasyonlarını sorgulamak için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Linkini vermiş olduğumuz sorgulama ekranında Artvin ilini seçtikten sonra tarih seçimi yaparak sorgulamayı tamamlayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda seçilen tarih aralığında hizmet verilen gezici araç muayene istasyonları listelenecektir. Hopa’da Artvin Yolu üzeri Yeni sanayi sitesi arka tarafında bağımsız bölüm de gezici muayene istasyonu ile hizmet verilmektedir.

Artvin’de Hafta Sonları Araç Muayene Yapılıyor mu?

artvin araç muayene işlemleri

Artvin sabit araç muayene istasyonlarında, ayrıca Hopa gezici araç muayene istasyonunda Cumartesi günleri de dahil araç muayenesi yapılabilmektedir. Fakat Pazar günleri Türkiye’deki tüm Tüvtürk muayene istasyonlarında olduğu üzere Artvin’de de araç muayene hizmeti verilmemektedir. Pazar günleri Tüvtürk tarafından hafta tatili olarak uygulanmaktadır. Artvin’de araç muayenesi yaptırmak isteyen araç sahipleri Cumartesi günü diledikleri sabit araç muayene istasyonunda araçlarının muayenesini yaptırabilirler. Artvin’de gezici araç muayene istasyonu çalışma saatleri Cumartesi günleri de Tüvtürk tarafından planlanmakta olup tarihe göre değişiklik göstermektedir.

Artvin’de Gezici Araç Muayene İstasyonlarında Egzoz Muayenesi Yapılıyor mu?

Artvin’de bulunan gezici araç muayene istasyonlarında egzoz muayenesi yapıldığı Tüvtürk resmi web sitesinde belirtilmiştir. (Not: Gezici araç muayene istasyonlarının bulunduğu konumda sabit egzoz gazı emisyon ölçümü hizmeti vermeye yetkili başkaca kurum bulunması halinde gezici istasyon tarafından bu hizmetin verilemediği Tüvtürk tarafından belirtilmektedir.) Araç muayenesi esnasında araçta geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçümü bulunması zorunluluktur. Muayenesi yaptırılacak araçta geçerli egzoz gazı emisyon ölçümü bulunmaması halinde araç ağır kusurlu sayılmaktadır. Artvin’de Gezici muayene istasyonlarında egzoz muayenesi ölçümü yapılıp yapılmadığına ilişkin listeye bu bağlantı linkinden ulaşabilirsiniz.

Tüvtürk Ağrı

Tüvtürk Ağrı İlinde araç muayene hizmetlerini sabit araç muayene istasyonlarında haftada altı gün olmak üzere (Pazar günleri hizmet verilmemektedir) araç sahiplerinin hizmetine sunuyor. Ağrı’da bazı ilçelerde ise araç muayene hizmeti Tüvtürk’ün planladığı gün ve saat aralığında Tüvtürk gezici muayene istasyonu üzerinden veriliyor. Ağrı’da hizmet verilen Tüvtürk sabit araç muayene istasyonunda araç muayenesi yaptırmak isteyenlerin ücretsiz araç muayene randevusu alarak muayeneye gitmesi, muayene hizmetinin planlı bir şekilde yürütülmesine olanak sağlayarak kişilerin daha kısa sürede araçlarını muayene ettirmesini sağlayacaktır.

Tüvtürk Ağrı’da Hangi Saat Aralığında Hizmet Veriyor?

Ağrı sabit araç muayene istasyonunda Tüvtürk tarafından, Türkiye genelinde hizmet vermekte olan diğer tüm Tüvtürk istasyonlarında olduğu gibi haftada altı gün (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri) sabah saat 08:30 ile akşam saat 17:30 saatleri arasında araç muayene hizmeti veriliyor.  Bu saatler arasında Ağrı’da araç muayenesi yaptırmak mümkün. Ağrı’da bulunan Tüvtürk araç muayene istasyonlarının tamamının Pazar günleri hizmet vermediğini belirtelim. Ağrı gezici araç muayene istasyonlarında verilen hizmet saatleri ise değişen periyotlarda Tüvtürk tarafından belirlenmekte, bu sebeple de saatler farklılıklar göstermektedir.

Ağrı Tüvtürk Gezici Araç Muayene İstasyonları

AĞRI TÜVTÜRK LOGO

Ağrı’da sabit araç muayene istasyonu ile birlikte Ağrı’nın farklı ilçelerinde gezici araç muayene istasyonları vasıtasıyla gezici araç muayene hizmeti veriliyor. Ağrı’daki gezici araç muayene hizmeti verilen ilçelerin hangileri olduğunu Tüvtürk’ün resmi internes sayfası üzerinden sorgulayabilir, buna ilişkin detayları inceleyebilirsiniz. Ağrı gezici araç muayene istasyonlarına ilişkin yapacağınız sorgulama sonucunda, hangi ilçede hangi tarihlerde ve hangi adreslerde araç muayene hizmeti sunulduğunu görebilirsiniz. Yapacağınız sorgulama sonucunda edineceğiniz gezici muayene istasyonu bilgileri doğrultusunda, dilediğiniz size uygun bir tarihte gezici araç muayene istasyonunda aracınızın muayenesini yaptırabilirsiniz. Ağrı gezici araç muayene istasyonlarını sorgulamak için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Linkini paylaştığımız sorgulama ekranında Ağrı ilini seçtikten sonra tarih seçimi yaparak sorgulamayı tamamlayabilirsiniz. Ağrı’da Doğubayazıt, Patnos ve Tutak ilçelerinde seyyar muayene istasyonları ile gezici araç muayene hizmeti verilmektedir. Ağrı gezici muayene istasyonları ve gezici muayene istasyonu adres bilgilerine ilişkin detaylı bilgiye yukarıda paylaştığımız bağlantıdan erişebilirsiniz.

Ağrı’da Hafta Sonları Araç Muayene Yapılıyor mu?

Ağrı sabit araç muayene istasyonlarında ayrıca gezici araç muayene istasyonlarında Cumartesi günleri de dahil araç muayenesi yapılmaktadır. Ancak Pazar günleri Tüm Türkiye’de olduğu üzere Ağrı’da da Tüvtürk’ün tüm istasyonları kapalı olduğundan araç muayene hizmeti verilmemektedir. Pazar günleri Tüvtürk tarafından hafta tatili olarak belirlenmiştir. Ağrı’da araç muayenesi yaptırmak isteyen araç sahipleri Cumartesi günü diledikleri sabit araç muayene istasyonunda araçlarının muayenesini yaptırabilirler. Ağrı’daki gezici araç muayene istasyonu çalışma saatleri Cumartesi günleri de Tüvtürk tarafından planlanmakta olup tarihe göre değişiklik göstermektedir.

Ağrı’da Gezici Araç Muayene İstasyonlarında Egzoz Muayenesi Yapılıyor mu?

Ağrı’da bulunan gezici araç muayene istasyonlarında egzoz muayenesi yapıldığı Tüvtürk resmi web sitesinde belirtilmiştir. (Not: Gezici araç muayene istasyonlarının bulunduğu konumda sabit egzoz gazı emisyon ölçümü hizmeti vermeye yetkili kurum bulunması halinde gezici istasyon tarafından bu hizmetin verilemediği Tüvtürk tarafından belirtilmektedir.) Araç muayenesi esnasında araçta geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçümü yapılmış olması zorunludur. Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümü bulunmaması halinde araç ağır kusurlu sayılmaktadır. Ağrı’daki Gezici muayene istasyonlarında egzoz muayenesi ölçümü yapılıp yapılmadığına ilişkin listeye bu bağlantı linkinden ulaşabilirsiniz.

Ağrı’da sabit ve gezici istasyonlarda aracının muayenesini yaptırmak isteyen araç sahipleri burada anlatılan adımları uygulayarak Ağrı muayene istasyonuna ücretsiz araç muayene randevusu oluşturabilir.