Tüvtürk Artvin Araç Muayene İstasyonları

Tüvtürk Artvin araç muayene istasyonları, Artvin ve çevresine sabit araç muayene istasyonlarında haftada altı gün olmak üzere (Artvin’de hizmet veren Tüvtürk Muayene İstasyonlarında Pazar günleri araç muayene hizmeti verilmemektedir) araç sahiplerine hizmet veriyor. Artvin’in ilçelerde ise araç muayene hizmeti sabit muayene istasyonlarında ayrıca Tüvtürk’ün planladığı tarih ve saat aralığında Tüvtürk gezici muayene istasyonları vasıtasıyla veriliyor.Artvin’de hizmet verilen Tüvtürk sabit araç muayene istasyonlarında araç muayenesi yaptırmak isteyenlerin araç muayene randevusu alarak muayeneye gitmesi gerekiyor. Araç muayenelerinin randevulu olarak yaptırılması sayesinde, araç muayene hizmetleri planlı bir şekilde yürütülerek araç sahiplerinin daha kısa sürede araç muayene işlemlerini tamamlamasını sağlamaktadır.

Tüvtürk Artvin’de Hangi Saatlerde Hizmet Veriyor?

Artvin’deki sabit araç muayene istasyonlarında Tüvtürk tarafından, Türkiye genelinde hizmet vermekte olan diğer tüm Tüvtürk istasyonlarında olduğu gibi haftanın altı günü (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri) sabah saat 08:30 ile akşam saat 17:30 saatleri arasında araç muayene hizmeti veriliyor.  Belirtmiş olduğumuz bu saat aralığında tüm Tüvtürk Artvin araç muayene istasyonlarında araç muayenesi yaptırmak mümkün. Artvin’de hizmet veren Tüvtürk araç muayene istasyonlarının tümünün Pazar günleri hizmet vermediğini bir kez daha belirtelim. Artvin gezici araç muayene istasyonlarında araç muayene hizmetleri gün ve saatleri ise değişiklik gösteriyor. Bu hizmetin tarih ve saat aralığı Tüvtürk tarafından planlanıyor. Bu hususta detaylı bilgiye aşağı bölümlerde paylaşacağımız Tüvtürk ilgili web sayfasından erişebilirsiniz. Artvin’de yer alan tüm sabit muayene istasyonlarına bu linkten erişebilirsiniz.

Artvin Tüvtürk Gezici Araç Muayene İstasyonları

Artvin’de sabit araç muayene istasyonu ile birlikte Artvin’in sadece Hopa ilçesinde gezici araç muayene istasyonu vasıtasıyla araç muayene hizmeti veriliyor. Artvin’deki gezici araç muayene hizmeti verilen ilçelerin hangileri olduğunu Tüvtürk’ün resmi internet sitesi üzerinden sorgulayabilir, buna ilişkin detayları verdiğimiz bağlantıyı kullanarak inceleyebilirsiniz. Artvin gezici araç muayene istasyonlarına ilişkin yapacağınız sorgulama sonucunda, hangi ilçede hangi tarihlerde ve hangi adreslerde araç muayene hizmeti verildiğini öğrenebilirsiniz. Yapılacak sorgulama sonucunda edinilen Artvin gezici muayene istasyonu bilgileri doğrultusunda, size uygun tarihteki gezici araç muayene istasyonunda araç muayene işlemleri yaptırılabilir. Artvin gezici araç muayene istasyonlarını sorgulamak için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Linkini vermiş olduğumuz sorgulama ekranında Artvin ilini seçtikten sonra tarih seçimi yaparak sorgulamayı tamamlayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda seçilen tarih aralığında hizmet verilen gezici araç muayene istasyonları listelenecektir. Hopa’da Artvin Yolu üzeri Yeni sanayi sitesi arka tarafında bağımsız bölüm de gezici muayene istasyonu ile hizmet verilmektedir.

Artvin’de Hafta Sonları Araç Muayene Yapılıyor mu?

artvin araç muayene işlemleri

Artvin sabit araç muayene istasyonlarında, ayrıca Hopa gezici araç muayene istasyonunda Cumartesi günleri de dahil araç muayenesi yapılabilmektedir. Fakat Pazar günleri Türkiye’deki tüm Tüvtürk muayene istasyonlarında olduğu üzere Artvin’de de araç muayene hizmeti verilmemektedir. Pazar günleri Tüvtürk tarafından hafta tatili olarak uygulanmaktadır. Artvin’de araç muayenesi yaptırmak isteyen araç sahipleri Cumartesi günü diledikleri sabit araç muayene istasyonunda araçlarının muayenesini yaptırabilirler. Artvin’de gezici araç muayene istasyonu çalışma saatleri Cumartesi günleri de Tüvtürk tarafından planlanmakta olup tarihe göre değişiklik göstermektedir.

Artvin’de Gezici Araç Muayene İstasyonlarında Egzoz Muayenesi Yapılıyor mu?

Artvin’de bulunan gezici araç muayene istasyonlarında egzoz muayenesi yapıldığı Tüvtürk resmi web sitesinde belirtilmiştir. (Not: Gezici araç muayene istasyonlarının bulunduğu konumda sabit egzoz gazı emisyon ölçümü hizmeti vermeye yetkili başkaca kurum bulunması halinde gezici istasyon tarafından bu hizmetin verilemediği Tüvtürk tarafından belirtilmektedir.) Araç muayenesi esnasında araçta geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçümü bulunması zorunluluktur. Muayenesi yaptırılacak araçta geçerli egzoz gazı emisyon ölçümü bulunmaması halinde araç ağır kusurlu sayılmaktadır. Artvin’de Gezici muayene istasyonlarında egzoz muayenesi ölçümü yapılıp yapılmadığına ilişkin listeye bu bağlantı linkinden ulaşabilirsiniz.

Tüvtürk Ağrı

Tüvtürk Ağrı İlinde araç muayene hizmetlerini sabit araç muayene istasyonlarında haftada altı gün olmak üzere (Pazar günleri hizmet verilmemektedir) araç sahiplerinin hizmetine sunuyor. Ağrı’da bazı ilçelerde ise araç muayene hizmeti Tüvtürk’ün planladığı gün ve saat aralığında Tüvtürk gezici muayene istasyonu üzerinden veriliyor. Ağrı’da hizmet verilen Tüvtürk sabit araç muayene istasyonunda araç muayenesi yaptırmak isteyenlerin ücretsiz araç muayene randevusu alarak muayeneye gitmesi, muayene hizmetinin planlı bir şekilde yürütülmesine olanak sağlayarak kişilerin daha kısa sürede araçlarını muayene ettirmesini sağlayacaktır.

Tüvtürk Ağrı’da Hangi Saat Aralığında Hizmet Veriyor?

Ağrı sabit araç muayene istasyonunda Tüvtürk tarafından, Türkiye genelinde hizmet vermekte olan diğer tüm Tüvtürk istasyonlarında olduğu gibi haftada altı gün (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri) sabah saat 08:30 ile akşam saat 17:30 saatleri arasında araç muayene hizmeti veriliyor.  Bu saatler arasında Ağrı’da araç muayenesi yaptırmak mümkün. Ağrı’da bulunan Tüvtürk araç muayene istasyonlarının tamamının Pazar günleri hizmet vermediğini belirtelim. Ağrı gezici araç muayene istasyonlarında verilen hizmet saatleri ise değişen periyotlarda Tüvtürk tarafından belirlenmekte, bu sebeple de saatler farklılıklar göstermektedir.

Ağrı Tüvtürk Gezici Araç Muayene İstasyonları

AĞRI TÜVTÜRK LOGO

Ağrı’da sabit araç muayene istasyonu ile birlikte Ağrı’nın farklı ilçelerinde gezici araç muayene istasyonları vasıtasıyla gezici araç muayene hizmeti veriliyor. Ağrı’daki gezici araç muayene hizmeti verilen ilçelerin hangileri olduğunu Tüvtürk’ün resmi internes sayfası üzerinden sorgulayabilir, buna ilişkin detayları inceleyebilirsiniz. Ağrı gezici araç muayene istasyonlarına ilişkin yapacağınız sorgulama sonucunda, hangi ilçede hangi tarihlerde ve hangi adreslerde araç muayene hizmeti sunulduğunu görebilirsiniz. Yapacağınız sorgulama sonucunda edineceğiniz gezici muayene istasyonu bilgileri doğrultusunda, dilediğiniz size uygun bir tarihte gezici araç muayene istasyonunda aracınızın muayenesini yaptırabilirsiniz. Ağrı gezici araç muayene istasyonlarını sorgulamak için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Linkini paylaştığımız sorgulama ekranında Ağrı ilini seçtikten sonra tarih seçimi yaparak sorgulamayı tamamlayabilirsiniz. Ağrı’da Doğubayazıt, Patnos ve Tutak ilçelerinde seyyar muayene istasyonları ile gezici araç muayene hizmeti verilmektedir. Ağrı gezici muayene istasyonları ve gezici muayene istasyonu adres bilgilerine ilişkin detaylı bilgiye yukarıda paylaştığımız bağlantıdan erişebilirsiniz.

Ağrı’da Hafta Sonları Araç Muayene Yapılıyor mu?

Ağrı sabit araç muayene istasyonlarında ayrıca gezici araç muayene istasyonlarında Cumartesi günleri de dahil araç muayenesi yapılmaktadır. Ancak Pazar günleri Tüm Türkiye’de olduğu üzere Ağrı’da da Tüvtürk’ün tüm istasyonları kapalı olduğundan araç muayene hizmeti verilmemektedir. Pazar günleri Tüvtürk tarafından hafta tatili olarak belirlenmiştir. Ağrı’da araç muayenesi yaptırmak isteyen araç sahipleri Cumartesi günü diledikleri sabit araç muayene istasyonunda araçlarının muayenesini yaptırabilirler. Ağrı’daki gezici araç muayene istasyonu çalışma saatleri Cumartesi günleri de Tüvtürk tarafından planlanmakta olup tarihe göre değişiklik göstermektedir.

Ağrı’da Gezici Araç Muayene İstasyonlarında Egzoz Muayenesi Yapılıyor mu?

Ağrı’da bulunan gezici araç muayene istasyonlarında egzoz muayenesi yapıldığı Tüvtürk resmi web sitesinde belirtilmiştir. (Not: Gezici araç muayene istasyonlarının bulunduğu konumda sabit egzoz gazı emisyon ölçümü hizmeti vermeye yetkili kurum bulunması halinde gezici istasyon tarafından bu hizmetin verilemediği Tüvtürk tarafından belirtilmektedir.) Araç muayenesi esnasında araçta geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçümü yapılmış olması zorunludur. Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümü bulunmaması halinde araç ağır kusurlu sayılmaktadır. Ağrı’daki Gezici muayene istasyonlarında egzoz muayenesi ölçümü yapılıp yapılmadığına ilişkin listeye bu bağlantı linkinden ulaşabilirsiniz.

Ağrı’da sabit ve gezici istasyonlarda aracının muayenesini yaptırmak isteyen araç sahipleri burada anlatılan adımları uygulayarak Ağrı muayene istasyonuna ücretsiz araç muayene randevusu oluşturabilir.

Eski Ehliyet Yenileme

Eski ehliyet yenileme işlemleri eski tip ehliyet sahibi araç sürücüleri tarafından pek çok yönüyle merak ediliyor. Bu yazımızda eski ehliyet yenileme ücreti, ehliyet yenileme için gerekli olan belgeler, ehliyetlerin son yenileme tarihi, ehliyet yenileme için randevu işlemleri, eski ehliyet yenileme harcı ve eski ehliyetlerin yenilenmesi için neler yapılması gerektiğini tek tek anlatacağız. Burada değineceğimiz işlem adımları standart başvurularda yapılması gerekenleri içerecektir, kişiye göre farklı durumların ortaya çıkması halinde ilgili Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünden bilgi alınması gerekir.

Eski Ehliyet Yenileme İçin Son Tarih Ne Zaman?

Eski ehliyet sahipleri için çipli yeni ehliyet için son başvuru tarihi (01/01/2016 tarihi öncesinde alınan ehliyetler için) 31 Aralık 2022 olarak belirlenmiş durumda. Halihazırda eski tip ehliyet kullanan sürücülerin 31 Aralık 2022 tarihine kadar çipli yeni sistem ehliyet için başvurularını yapmaları gerekiyor. Son başvuru tarihine kadar eski tip ehliyetler geçerliliğini korumakta. Dileyen araç sahipleri bu tarihe kadar eski tip ehliyetlerini kullanmaya devam edebilirler. Ehliyet yenileme son başvuru tarihine ilişkin resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Ehliyet Yenileme İçin İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

Eski tip ehliyet sahibi sürücülerin sürücü belgesini yenilemek için izlemesi gereken adımları sırası ile anlatalım. Yeni tip sürücü belgesi başvurusu için kimlik belgesi, sürücü sağlık raporu, sürücü belgesi değerli kağıt harcı ve vakıf payı, 1 adet biyometrik fotoğraf, kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan ve adli sicil belgesi gerekli olanlar arasında sayılmaktadır. Adli sicil belgesi elektronik ortamda başvuru esnasında görevli memur tarafından sorgulanmaktadır. Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne başvuru yapmadan önce burada sayılan tüm evrakların ve yapılması gerekenlerin eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir. İşlem sıralamasında bizim tavsiyemiz sağlık raporu, biyometrik fotoğraf temini, harç ve vakıf katkısının yatırılması ve nüfus müdürlüğünden randevu alınarak işlemin tamamlanmasıdır.

Sürücü belgesi yenileme için sağlık raporu gerekli mi sağlık raporu nereden alınır?

Sürücü belgesi yenileme için sağlık raporu gerekmekte olup alınması zorunludur. Sağlık raporu aile hekimi tarafından verilmekte olup onun yokluğunda başka bir aile hekiminden alınması mümkün değildir. (resmi olarak izinde olup yerine vekaleten bakan hekim hariç) Sağlık raporu için aile hekimine başvurmadan önce e devlet üzerinden “kişisel sağlık bilgi formu” eksiksiz olarak doldurulmalı ve sonrasında aile hekimine başvurulmalıdır. Aile hekimi bu formu elektronik ortamda görüntüledikten sonra gerekli göz muayenesi ve gerek gördüğü diğer muayenelerini yaptıktan sonra sağlık raporunun çıktısını başvuru sahibine bizzat vermektedir. Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünde ehliyet yenileme başvurusunda fiziki olarak bu raporun ibrazı zorunlu değildir. TC kimlik numarası ile sorgulama yapıldığından sistem üzerinde sağlık raporu görüntülenmektedir. Sağlık raporu geçerlilik süresi iki yıldır. Bu adım tamamlandıktan sonra işin büyük çoğunluğu tamamlandı diyebiliriz.

Sürücü belgesi başvurusunda biyometrik fotoğraf temini

Yeni tip sürücü belgesi başvurusunda Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından istenecek biyometrik fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir. Biyometrik fotoğrafın altı aydan daha önce değiştirilen kimlik belgesinde de kullanılmış olması halinde başvuruyu alan nüfus müdürlüğü memuru tarafından fotoğrafın eski olduğu gerekçesiyle biyometrik fotoğrafın yenisinin çektirilmesi istenebilmektedir. Bu hususa dikkat edilmesi işlem için zaman kaybını önleyecek iki kez nüfus müdürlüğüne gitme zahmetinden kurtaracaktır.

eski ehliyet yenileme işlemi

Yeni tip ehliyet için yenileme ücreti ne kadar, ehliyet yenileme ücreti nereye yatırılır?

Yeni tip ehliyet için 2021 yılında yenileme ücreti toplam 15 TL dir. 13 TL kıymetli evrak harcı 2 TL si ise vakıf katkı payı olarak tahsil edilmektedir. Ehliyet yenileme ücreti nereye yatırılır diye merak edenler için soruyu cevaplayalım. Yeni tip ehliyet için gerekli olan ücret bankalardan, ptt şubelerinden, banka internet şubelerinden ve gib.gov.tr üzerinden kredi kartı ile ödenebilmektedir. Kredi kartı ile gib.gov.tr üzerinden ödeme yapmak isteyenler buradaki linki takip edebilir. Gib.gov.tr üzerinden sırasıyla “harç ve değerli kağıt bedeli ödeme” “sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ödeme” menüleri takip edilerek gerekli ödeme gerçekleştirilebilir. Bu durumda bazen vakıf katkı payı (Türk Polis Teşkilatlarını Güçlendirme Vakfı) tahsil edilmemektedir. Hal böyle olunca 2 TL lik eksiklik nedeniyle Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünde başvurunuz kabul edilmeyecektir. PTT şubeleri veya banka şubelerinden bu ödemenin yapılması daha sağlıklı olacaktır. Anlaşmalı banka listesine şuradan ulaşabilirsiniz. TC kimlik numarası üzerinden ödeme yapıldığından, yapılan ödeme başvuru esnasında sistem üzerinde otomatik olarak görüntülenmektedir. Ödemeye ilişkin dekont ibraz edilmesine gerek bulunmamaktadır.

Eski ehliyet yenileme için randevu oluşturma işlemi.

Ehliyet yenileme işlemlerinde hazırlıklar tamamlandıktan sonra istenilen nüfus müdürlüğüne randevu oluşturulmalıdır. Randevu nvi.gov.tr üzerinden oluşturulabileceği gibi alo 199 aranarak da randevu oluşturulması talep edilebilir. Ehliyet yenileme başvuru randevusu oluşturmak için linki takip edebilirsiniz. Randevu oluşturulduktan sonra ilgili Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne gidildiğinde randevu saatinden önce mutlaka sıra numarası alınması gerekmektedir. Oluşturduğunuz randevuya gidemeyecekseniz randevunuzu mutlaka iptal ediniz.

Eski tip ehliyeti değiştirmek için randevu saati geldiğinde ilgili görevli evrakları kontrol ettikten sonra evraklarınızda eksiklik bulunmaması halinde parmak izi alma işlemlerini tamamlar ve eski ehliyetinizi alarak deldikten sonra size iade eder. Bu aşamadan sonra yeni tip sürücü belgeniz adresinize PTT aracılığı ile teslim edilecektir. Yeni tip sürücü belgesini yanınızda taşımanıza gerek yoktur. Yeni tip kimlik belgesi ile yeni tip sürücü belgesi sistem üzerinde birleştirildiğinden olası polis kontrolünde kimlik belgesinin gösterilmesi yeterlidir. Sistem üzerinden sürücü belgesi bilgileri sorgulama yapan memurun ekranına yansıtılmaktadır. Siz de sürücü belgesini henüz yenilemeyenlerdenseniz son tarihi beklemeden sürücü belgenizi yenileyiniz.

Son olarak yeni sürücü belgelerinin geçerlilik sürelerini belirtelim. M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl süreyle geçerli olacak ve bu süre sonunda değiştirilecek. C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri 5 yıl süreyle geçerli olacak ve bu süre sonunda değiştirilecek.