2021 Ötv İndirimi Limiti

2021 ÖTV indirimi limiti yeniden düzenlendi. Yüksek kur vs.nedenlerle alt sınıfta bulunan araçların da üst sınıfa girmesi nedeniyle engelliler için araç alımında ötv üst limiti yeniden belirlendi. ÖTV indiriminin güncellenmesi ile birlikte bu haktan yararlanabilen engelli ve engelli yakını vatandaşlarımız fiyatı yüksek olan araçlara tam manasıyla olmasa da bir nebze olsa ulaşabilme imkanına kavuştu. Ancak yine de bu dilime giren araç sayısının çok fazla olmadığını belirtmekte fayda var.

ötv indirimi limiti

2021 ÖTV İndirimi Limiti Ne Kadar?

Engelli ve engelli yakınları tarafından 2021 yılı için ötv indirimine giren araç fiyatlarında üst limit belli oldu. Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğe göre ÖTV indiriminden faydalanılabilecek araç fiyatlarında üst limit 330.800,00 TL olarak belirlenmiş iken bu fiyat kur farkında yaşanan fiyat artışı ve sıfır araç fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle yeniden güncellendi ve yeni üst limit 450.500.00 TL olarak güncellendi. Bu fiyat aracın ÖTV ve KDV dahil fiyatıdır. Bu fiyatın üzerinde bir aracın ÖTV indiriminden faydalanılarak alınması mümkün değildir. ÖTV indiriminden faydalanacak Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının araç seçerken aracın fiyatının belirlenen bu bedel üzerine çıkmamasına özen göstermeleri gerekmektedir. Aksi taktirde ÖTV indiriminden faydalanılamamaktadır. Araç seçerken özellikle full özellikli araç almak yerine opsiyonel özelliklerin tercih edilmesi araç fiyatının daha aşağı olmasını sağlayacaktır.

2021 Yılı İçin Belirlenen ÖTV İndirimli Araç Üst Limiti Yeterli mi?

Son yıllarda ÖTV indirimli araç alımlarında üst limitler engelli vatandaşlarımızın mağduriyetlerine sebebiyet vermekteydi, yakın zamanda yeniden belirlenen üst limit bu mağduriyetleri bir nebze olsun giderecek gibi görünüyor. Geçmiş yıllarda üst limit uygulaması olmadığı için engellilere tanınan indirim hakkının suistimal edildiği ve bu hakkın ticarete dönüştürüldüğü bilinen bir gerçek. Ancak bir kısım vatandaş tarafından suistimal edildi gerekçesiyle ÖTV indiriminde üst limitin fazla yukarı çekilmemesi, engellilerin yaşam standartlarını yukarı taşıyacak, durumlarına uygun büyüklük ve nitelikteki araçlara ulaşımlarını maalesef engellemektedir. Özellikle araca daha rahat inip binmeye imkan sağlayan SUV diye tabir edilen daha geniş ve yüksek araçlar belirlenen üst limitin çok üstünde bir fiyat etiketine sahip. Bu durum engelli bireylerin içinde bulundukları özel durum nedeniyle ihtiyaçlarına en uygun araca ulaşmasını bazen engelleyebiliyor. Opsiyonel özellikler seçilerek en alt versiyonlar tercih edilse dahi bahsettiğimiz tür araçların alınması bazen mümkün olmuyor. Bu durum pek çok engelli ve engelli yakını tarafından sıklıkla dile getirilse de bu manada yetkililer tarafından kesin ve kalıcı bir çözüm üretilemediğini söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Bu mağduriyetlerin ilgili devlet yetkilileri tarafından görülerek bu konuda kalıcı ve etkili bir çalışma yapılması elzemdir.

Daha önce 303.200 TL olan engelli araç üst limiti aşağıdaki Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütülen tebliğde yapılan değişiklik ile 330.800 TL olarak değiştirilmiş ve son olarak 350.400,00 TL’ye yükseltilmiştir. Son olarak bu rakam yeniden güncellenerek 450.500.00 TL olarak belirlenmiştir. Halihazırda 2022 yılı için ÖTV indirimli araç almak isteyenler için limit 450.500.00 TL dir. Dilerseniz bu değişikliğe resmi gazeteden ulaşmak için linki takip edebilirsiniz.

ÖTV İndirimli Araç Limiti

ÖTV indirimli araç limiti ne kadar oldu, bu limit güncellenecek mi diye merak eden pek çok engelli ya da engelli yakını sabırsızlıkla bu soruların yanıtını bekliyor. Bilindiği üzere Ötv indirimli araç almak için devlet tarafından fiyat limiti belirleniyor. Bu limit ihtiyaçlar ve artan araç fiyatları karşısında zaman zaman da güncelleniyor. Yazımızda 2020 ve 2021 yılında ÖTV indirimli araç alımında üst fiyat limitinin ne kadar olduğunu belirteceğiz.

ÖTV indirimli araç almak için üst limit ne kadar?

Özel tüketim vergisi olmadan araç almak için belirlenen limit 2020 yılı için 303.200,00 TL dir. Bu fiyat altında bulunan araçlar engelli bireyler için tanınan indirimden faydalanılarak alınabilmekte. Bu miktarın üstünde fiyata sahip olan araçların ÖTV indirimli alınması ise mümkün değil. Kendisi veya yakını engelli olan bireylerin bu indirimden faydalanarak araç almaları için üst limite dikkat ederek araç belirlemeleri oldukça önemlidir.

ÖTV indirimli araç almak için belirlenen üst limit ÖTV dahil fiyat mı?

ÖTV indiriminden faydalanacaklar için belirlenen üst limit içerisinde ÖTV de bulunmaktadır. 303.200,00 TL ÖTV dahil fiyattır. Satın almak için belirlenecek aracın tüm vergileriyle birlikte toplam bedelinin 303.200,00 TL’den fazla olmaması gerekmektedir. Fiyatın bu limitin üstünde bulunması halinde aracı alacak olan kişi ÖTV indiriminden faydalanamayacaktır. Bu fiyat limitinin aşılmamasına özen gösterilmelidir. Aksi taktirde evdeki hesap çarşıya uymayacaktır.

Özellikle ülkemizde yaşanan kur dalgalanması sebebiyle yaşanan araç fiyat artışları, artış öncesinde ön sipariş veren pek çok kişinin mağdur olmasına sebep olmuştur. ÖTV indirimli araç alma limitinin 2020 yılında artışlara paralel olarak güncellenmemesi sebebiyle ön sipariş veren pek çok engelli ya da engelli yakını, ya siparişlerini iptal etti ya da daha düşük fiyatlı araçlara yönelmek durumunda kaldı. Özellikle SUV tarzı araç sipariş eden kişilerin hemen hepsi bu durumdan olumsuz etkilendi.

ÖTV indirimli araç almak için belirlenen üst limit güncellenecek mi?

ötv indirimli araç limiti

Bu konuda yetkili kurumlardan henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak otomotiv şirketlerinin pek çoğu bu konuda bir güncelleme bekliyor. Günümüzde pek çok aracın vergi dahil sıfır fiyatı 303.200,00 TL limitinin çok çok üzerinde. Özellikle donanımlı olarak tabir edilen araçların pek çoğunu 303.200,00 TL dahilinde almak mümkün gözükmüyor. Bu olumsuzluklar pek çok ortamda dile getirilerek çözüm bekleniyor. Yetkililerin bu hususta bir düzenleme yapıp yapmayacağı hususunda henüz resmi bir açıklama gelmiş değil. 2021 yılı için de şu anki fiyat limiti 303.200,00 TL olarak görünüyor. 2021 yılında ötv indirimli araç alımı üst limiti yeniden düzenlenir mi henüz belli değil. Ancak indirimli araç almayı düşünen engelliler veya engelli birey yakınları bu yönde gelecek olumlu bir açıklamayı sabırsızlıkla bekliyor.

Umarız kısa süre içerisinde ülkemizde artan araç fiyatları karşısında yetkililer tarafından ÖTV indirimli araç alımı için belirlenen üst limit makul bir seviyeye yükseltilir. Zira artışlar karşısında düşük kalan bu limit dolayısıyla, engelli adına araç alacaklar için seçenekler hayli daralmış durumda.

2021 MTV Zammı Ne Kadar?

2021 MTV zammı ne kadar olacak diye merak eden pek çok araç sahibi bulunuyor. 2020 yılında MTV’ye gelen yüksek zam oranlarının ardından Cumhurbaşkanlığı kararı ile artış oranının düşürülmesi ve MTV nin aşağı çekilmesi sebebiyle bu yılki artışın ne kadar olacağı merak ediliyor. Yakın bir süre önce motorlu taşıtlar vergisine gelecek olan zam oranları belli oldu diyebiliriz. Zira her yıl Ekim ayında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yeniden değerleme oranları açıklandı.

2021 MTV zammı ne kadar oldu?

Şu an için bu sorunun cevabı tam olarak netlik kazanmamış olsa da her yıl Ekim ayında belirlenen yeniden değerleme oranları bu yıl da Ekim ayı itibariyle TÜİK tarafından açıklandı. TUİK verileri doğrultusunda bu yılki yeniden değerleme oranı % 9,11 oldu. Bu değerleme oranı doğrultusunda pek çok harç, ceza vb.devlet alacaklarında artış olması bekleniyor.

2021 mtv zammı ne kadar oldu

2021 yılında motorlu taşıtlar vergisinin % 9,11 oranında artırılması halinde geçen yıl ödenen vergi baz alınarak bu sene ödenecek olan motorlu taşıtlar vergisi rahatlıkla hesaplanabilir. Tabi bu açıklamaları yaparken 2020 yılı içerisinde yaşanan mtv artışının yeniden değerleme oranına göre belirlenmesi sonrasında Cumhurbaşkanlığı kararı ile bu oranın düşürüldüğünü ve ödenen mtv miktarının da düştüğünü belirtmek gerekir. Zira bu sene de böyle bir durum söz konusu olabilir.

1 Ocak 2021 tarihi itibariyle resmi gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek olan artış oranları neticesinde 2021 mtv artış miktarı daha net olarak hesaplanabilecektir. Şu an için 2021 yılı MTV artışlarında beklenen olası artış miktarı % 9,11’dir. Siz de 2021 yılında ödeyeceğiniz motorlu taşıtlar vergisi miktarınızı rahatlıkla hesaplayabilirsiniz. Hesap konusunda zorlananlar için hesap şu şekilde yapılabilir. Geçen yıl ödediğiniz motorlu taşıtlar vergisinin % 9,11 ‘ini hesapladıktan sonra ödediğiniz mtv miktarıyla artış miktarını toplayarak 2021 yılında ödeyeceğiniz mtv miktarını bulabilirsiniz.

Her sene olduğu için 2021 MTV ödemesi için yine gelir idaresi başkanlığının web sitesi kullanılabilir. Yine anlaşmalı bankaların web şubelerinden de ödeme işlemi gerçekleştirmek mümkün. Yıllık motorlu taşıtlar vergisi iki eşit taksit halinde ödenebilmektedir.