Yazın Kışlık Lastikle Araç Muayenesi Yaptırılır Mı?

Araç muayenesi öncesinde ve muayene esnasında yapılması gerekenler, dikkat edilmesi gereken hususlar, aracın muayeneden geçmesine engel teşkil edebilecek etkenler çoğu zaman net olarak bellidir. Ancak yine de araç muayeneye götürülmeden önce bazı sorular kafalarda dolaşmakta. Yazın kışlık lastikle muayene yaptırılır mı sorusu da kafaya takılan sorular arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu yazımızla birlikte kışlık lastikle muayene yaptırılır mı sorusunun cevabını net bir şekilde vermeye çalışacağız.

Araç muayene istasyonlarında yapılan muayenelerde aracın tüm lastikleri yakından incelenmektedir burada hem fikiriz. Ancak yapılan lastik kontrollerinin lastiğin kışlık veya yazlık olup olmamasıyla ilgili olmadığının altını kalın bir şekilde çizelim. Yapılan muayenede lastiklerle ilgili olan kontroller lastiğin yazlık mı kışlık mı olduğuna yada içinde bulunulan mevsime uygun olup olmadığına yönelik değildir.

Araç muayenesi esnasında mevcut lastiklerin diş derinliği, lastiklerde hasar olup olmadığı, jant ile lastiklerin birbirine uyumlu olup olmadıkları hassas bir şekilde kontrol edilir. Bu hususları karşılayamayacak kadar yıpranmış olan lastiklerle aracın muayeneden geçmesi mümkün olmayacaktır. Zira lastikler trafikte aracın güvenliğine etki eden en önemli parçalarıdır. Lastiklerin bu şartları karşılaması halinde muayenede sorun çıkarmayacaktır.

Kısacası kışlık lastikleriniz yapısal olarak güvenlik riski oluşturmuyorsa, fiziki olarak özellikleri yeterli düzeyde ise yaz mevsiminde aracınızı kışlık lastiklerinizle muayeneden rahatlıkla geçirebilirsiniz. Bu durum aracınızın muayenesine engel teşkil etmeyecektir.

Yukarıda açıklamaya çalıştıklarımız haricinde yazın kışlık lastiklerle araç muayenesi yaptırılır mı sorusuna ilişkin olarak başkaca sormak istedikleriniz var ise yada konu ile ilgili görüşlerinizi belirtmek isterseniz yorum bölümümüzü kullanarak bizimle paylaşımda bulunabilirsiniz.

 

2 thoughts to “Yazın Kışlık Lastikle Araç Muayenesi Yaptırılır Mı?”

    1. Kışlık lastikle aracınızın muayenesini yaptırabilirsiniz. Ancak kışlık lastiklerinizde gözle görünür, sürüşü tehlikeye düşürecek şekilde yıpranma veya hasar bulunmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir