Araç Muayene Ne Zaman Başlayacak?

Araç muayene ne zaman başlayacak sorusu son günlerin popüler aramaları arasındaki yerini aldı. Ülkemizi de etkisi altına alan coronavirüs pandemisi sebebiyle alınan önlemler çerçevesinde herkesin bildiği üzere 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza sokağa çıkma kısıtlaması getirilmişti. Bu kapsamda da araç muayenesini yaptıramayanlara kolaylık tanınmıştı. Coronavirüs pandemisinin yayılmasının önlenmesi için alınan önlemlerin yavaş yavaş kontrollü bir şekilde azaltılmaya başlandığı şu günlerde araç muayenesini yaptırmak isteyenler de araç muayenesinin ne zaman başlayacağını merak etmeye başladı.

Esas olarak Tüvtürk istasyonlarında araç muayeneleri yapılmaya devam ediyor. İsteyen araç sahipleri bu istasyonlara başvurarak araç muayenelerini gerçekleştirebilirler. Ancak araç muayenesini yaptırmayanlar için (3 Nisan 2020 tarihi öncesinde muayenesi biten araçlar hariç) 3 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 45 gün içinde araç muayenesi yaptırmak mümkün. Araç sahipleri bu süreyi beklemeden de muayene işlemlerini yaptırabilirler.

araç muayene ne zaman başlayacak

Araç muayene ne zaman başlayacak diye merak edenlere cevap verecek olursak 3 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 45 gün içinde araç muayenelerinin yaptırılması gerektiğini söyleyebiliriz. Ama tekraren diyoruz ki, araç muayenesini yaptırmak isteyenler bu süre zarfını beklemeden de araçlarını muayeneye götürebilirler. Araç muayenelerinin ertelenmesi hakkında daha önce yazmış olduğumuz yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Dileyenler resmi gazetede ertelemeye ilişkin ek maddeye buradan ulaşabilirler.

Araç muayenesi yaptırılmak istenilen istasyona araç muayene randevusu oluşturarak gidilmesi, içinde bulunduğumuz bu salgın döneminde hijyen açısından ve salgından korunulması açısından oldukça önemlidir.

Trafik Cezası Kredi Kartıyla Ödenir mi?

Trafik cezası kredi kartıyla ödenir mi, diğer bir deyişle kartla trafik cezası ödenir mi? Bu sorunun cevabını merak eden pek çok araç sahibi bulunuyor. Biz de yazımızda bu sorunun yanıtını vermeye çalışırken ödeme işleminin ne şekilde yapılabileceği konusunda bilgi vereceğiz.

Trafik cezası kredi kartıyla ödenir mi?

Plakaya yazılan trafik cezalarının kredi kartıyla ödenmesi mümkün. Hatta bunun için internet bağlantısı bulunan bir bilgisayar ya da cep telefonu yeterli. İnternet üzerinden yapılacak trafik cezası ödemelerinde ödeme sonrasında sistem tarafından oluşturulacak olan ödeme dekontunun mutlaka kaydedilmesi gerekir. Bu sayede olası bir ödeme ihtilafı durumunda bu dekont işinize yarayacaktır.

Trafik Cezası Kredi Kartıyla ödeme yapan kişi

İnternet üzerinden trafik cezası kartla nasıl ödenir?

İnternet üzerinden trafik cezasını kredi kartıyla ödemek için öncelikle gib.gov.tr adresine gidilmelidir. Siteye erişim sağlandıktan sonra “borç sorgulama ve ödeme” sekmesinden “genel borç” menüsü tıklanır. Bu adım sonrasında ekrana “MTV ve Trafik Cezası Ödeme” menüsü gelecektir. Bu menü tıklandığında bizi karşılayacak olan ekrana T.C. / Vergi Kimlik Numarası alanına ilgili bilgiler girilir ve bir alt bölümde yer alan Plaka alanına ceza yazılan aracın plaka numarası yazılır ve yine ekranda yer alan Güvenlik Kodu alanına yine ekranda verilen doğrulama kodu yazılarak “Sorgula” butonuna tıklanır. Sorgulama sonucunda ekranda ilk olarak MTV borcu yansıtılır. Bu ekranda “ceza bilgileri” sekmesi tıklanır. Burada ekrana getirilen borçlar seçilir ve alt kısımda yer alan “öde” butonu tıklanarak kredi kartı ile ceza ödeme ekranına geçilir ve kredi kartı bilgileri ile ödeme işlemi gerçekleştirilir.

Kişilere posta ile gönderilen trafik cezalarının bu ekranda yer almaması halinde bu tür cezaların da ödenmesi mümkündür. Bunun için yapılması gereken yine aynı ekranda yer alan “beyanlı trafik cezası ödeme” ekranını kullanmaktır. Bu sekmeye tıklandığında ekrana getirilen kutucuklara ceza tutanağında yer alan bilgiler girilerek yine ödeme butonu kullanılarak kartla ceza ödeme işlemi gerçekleştirilebilir.

İnternet vergi dairesindeki borç ödeme sisteminin kullanılması zamandan tasarruf sağlarken aynı zamanda da kartla trafik cezası ödeme işlemini mümkün kılar. Bu sistemde sadece kendi adınıza olan trafik cezasını değil başkası adına yazılan trafik cezalarını da ödeyebilirsiniz. Böylece kısa zamanda fiziki olarak vergi dairesine gitmeden gerekli trafik cezası ödeme işlemleri gerçekleştirilmiş olur. Ödeme yapılırken kullanılan sitenin gib.gov.tr resmi internet sitesi üzerinden işlem yapıldığından emin olunması oldukça önemlidir.

Araçta maske ve dezenfektan zorunluluğu var mı?

Araçta maske ve dezenfektan zorunluluğu olup olmadığı hususu, günümüzün en çok merak edilen konularının başında geliyor. Özellikle sosyal medyada bu hususta paylaşılan yalan yanlış veya eksik bilgiler, sürücülerin kafasını da bir hayli karıştırmış durumda. Araçta maske ve dezenfektan zorunluluğu konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç farklı husus var. Biz de yazımızda bu hususlara ayrı ayrı değineceğiz ve yanlış bilinenleri de açıklayacağız.

araçta maske ve dezenfektan zorunluluğuna uyan kadın

Araç içerisinde maske takma zorunluğu var mı?

Öncelikle bu konuyu özel araçlar ve toplu taşıma araçları olarak ele almak gerekiyor. Toplu taşıma araçlarında maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Dolayısıyla toplu taşıma araçlarını kullanacak vatandaşların maske takmaları gerekiyor. Özel araçlarda ise durum biraz daha farklı. İçerisinde tek kişi bulunan özel araçlarda maske takmak zorunlu değil. Ancak birden fazla kişi bulunan özel araçlarda da bazı illerle kısıtlı olmak üzere yine maske takmak zorunlu. Bu kurala uymayan kişilerin cezai yaptırım ile karşılaşmaları ise olası. Bu durum için yaşanılan ilin valilik kararları yakından takip edilmeli.

Araç içerisinde dezenfektan bulundurma zorunluluğu var mı?

Maskede olduğu gibi yine dezenfektan hususunda da ayrım bulunuyor. Özellikle İstanbul, Ankara gibi nüfus yoğunlu fazla olan bazı illerde İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları doğrultusunda toplu taşıma araçlarında dezenfektan bulundurmak zorunlu. Bu durum elbette yolcuları bağlamıyor. Özel araçlarda ise kesinlikle böyle bir zorunluluk bulunmuyor.

Araç içerisinde maske takmamanın cezası ne kadar, dezenfektan bulundurmamanın cezası ne kadar?

Toplu taşıma araçlarında ve bazı illerde özel araç olsa dahi, içerisinde birden fazla kişinin yolculuk yaptığı özel araçlarda da maske takmamak eylemi para cezasıyla cezalandırılabiliyor. Bu ceza Umumi Hıfzıssıhha Kanununa (1593 sayılı Kanun 282.madde) göre 250,00 TL’den 1.000,00 TL’ye kadar uygulanabiliyor. Toplu taşıma araçlarında dezenfektan bulundurulmaması da yine araç sürücüsünü aynı kanun kapsamında para cezası ile karşı karşıya bırakıyor.

Dünya çapında Covid 19 – coronavirüs ile yapılan mücadelede en önemli hususun virüse yakalanmamak olduğu düşünüldüğünde, maske takmak ve hijyene dikkat etmek oldukça önem arzediyor. Bu sebeple maske takmak ve dezenfektan bulundurmak zorunlu olmasa dahi, kendi sağlığımız ve çevremizdekilerin sağlığı için bu hususlara azami özen göstermeliyiz. Araçta dezenfektan zorunluluğu ve maske zorunluluğu hakkında aklınıza takılanları yorum bölümünden tarafımıza iletebilirsiniz.