Tüvtürk Ankara

Tüvtürk Ankara İlinde sabit araç muayene istasyonlarında Pazar günleri hariç muayene hizmeti veriyor. Ayrıca Ankara’da bazı ilçelerede Tüvtürk tarafından planlanan gün ve saatler içerisinde gezici muayene istasyonu üzerinden araç muayene hizmeti veriliyor. Ankara’da yer alan sabit Tüvtürk muayene istasyonunda araç muayene hizmeti almak için oluşturacağınız ücretsiz araç muayene randevusu ile aracınızı daha kısa sürede muayene yaptırabilirsiniz.

Tüvtürk Ankara Hangi Saatlerde Hizmet Veriyor?

Tüvtürk tarafından Ankara sabit muayene istasyonlarında Türkiye genelindeki diğer tüm Tüvtürk istasyonlarında olduğu gibi haftada altı gün (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri) saat 08:30 ile 17:30 saatleri arasında araç muayene hizmeti verilmektedir.  Bu saat aralığında Ankara Araç Muayene istasyonlarında aracınızın muayenesini yaptırabilirsiniz. Ankara’da bulunan Tüvtürk araç muayene istasyonlarının tamamında Pazar günleri muayene hizmeti verilmemektedir. Gezici muayene istasyonlarında verilen hizmet saatleri ise farklılık göstermektedir.

Ankara Tüvtürk Gezici Araç Muayene İstasyonları

tüvtürk ankara araç muayene

Ankara’da sabit araç muayene istasyonlarının yanısıra Ankara’nın bazı ilçelerinde de gezici araç muayene istasyonları vasıtasıyla araç muayene hizmeti verilmektedir. Dilerseniz Ankara’da gezici araç muayene hizmeti verilen ilçelerin hangileri olduğunu Tüvtürk’ün resmi web sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Ankara gezici araç muayene istasyonlarına dair yapacağınız sorgulama sonucunda hangi ilçede hangi tarihlerde ve hangi adreslerde araç muayene hizmeti verildiğini öğrenebilirsiniz. Elde edeceğiniz bu bilgiler doğrultusunda dilediğiniz gezici araç muayene istasyonunda aracınızın muayenesini yaptırabilirsiniz. Ankara gezici araç muayene hizmetleri programını sorgulamak için linki ziyaret edebilirsiniz. Ulaşacağınız sorgulama ekranında tarih seçimi yaparak sorgulamayı tamamlayabilirsiniz. Ankara’da Bala, Haymana, Haymana Durupınar, Haymana Tepeköy, Çubuk, Kalecik, Mamak Merkez, Kızılcahamam, Ayaş, Nallıhan ilçelerinde gezici muayene istasyonları ile araç muayene hizmeti verilmektedir. Ankara gezici muayene istasyonları ve gezici muayene istasyonu adreslerini yukarıda verdiğimiz linkte bulabilirsiniz.

Ankara’da Hafta Sonları Araç Muayene Yapılıyor mu?

Ankara sabit araç muayene istasyonlarında ve gezici araç muayene istasyonlarında Cumartesi günleri hizmet verilmektedir. Ancak Pazar günleri Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Ankara’da da Tüvtürk’ün tüm istasyonlarında muayene hizmeti verilmemektedir. Pazar günleri hafta tatili olarak uygulanmaktadır. Dileyen araç sahipleri Cumartesi günü diledikleri sabit araç muayene istasyonunda araçlarının muayenesini yaptırabilirler. Ankara gezici araç muayene istasyonu çalışma saatleri ise Tüvtürk tarafından belirlenmekte olup yerine göre değişiklik göstermektedir.

Ankara Gezici Araç Muayene İstasyonlarında Egzoz Emisyon Ölçümü Yapılıyor mu?

Ankara’da bulunan gezici araç muayene istasyonlarında egzoz emisyon ölçümü yapıldığı Tüvtürk resmi internet sitesinde belirtilmiştir. (Not: Gezici araç muayene istasyonlarının bulunduğu lokasyonda sabit egzoz gazı emisyon ölçümü hizmeti vermeye yetkili kurum bulunması halinde gezici istasyon tarafından bu hizmetin verilemediği Tüvtürk tarafından belirtilmektedir.) Araç mayenesi esnasında araçta geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçümü olması zorunludur. Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümü olmaması halinde araç ağır kusurlu sayılmaktadır. Gezici muayene istasyonlarında egzoz gazı ölçümü yapılıp yapılmadığına ilişkin listeye şuradan ulaşabilirsiniz.

Ankara’da sabit ve gezici istasyonlarda araç muayenesi yaptırmak isteyen araç sahipleri buradaki anlatılan adımları uygulayarak Ankara muayene istasyonuna ücretsiz araç muayene randevusu oluşturabilirler.

Araç Muayene Ne Zaman Başlayacak?

Araç muayene ne zaman başlayacak sorusu son günlerin popüler aramaları arasındaki yerini aldı. Ülkemizi de etkisi altına alan coronavirüs pandemisi sebebiyle alınan önlemler çerçevesinde herkesin bildiği üzere 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza sokağa çıkma kısıtlaması getirilmişti. Bu kapsamda da araç muayenesini yaptıramayanlara kolaylık tanınmıştı. Coronavirüs pandemisinin yayılmasının önlenmesi için alınan önlemlerin yavaş yavaş kontrollü bir şekilde azaltılmaya başlandığı şu günlerde araç muayenesini yaptırmak isteyenler de araç muayenesinin ne zaman başlayacağını merak etmeye başladı.

Esas olarak Tüvtürk istasyonlarında araç muayeneleri yapılmaya devam ediyor. İsteyen araç sahipleri bu istasyonlara başvurarak araç muayenelerini gerçekleştirebilirler. Ancak araç muayenesini yaptırmayanlar için (3 Nisan 2020 tarihi öncesinde muayenesi biten araçlar hariç) 3 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 45 gün içinde araç muayenesi yaptırmak mümkün. Araç sahipleri bu süreyi beklemeden de muayene işlemlerini yaptırabilirler.

araç muayene ne zaman başlayacak

Araç muayene ne zaman başlayacak diye merak edenlere cevap verecek olursak 3 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 45 gün içinde araç muayenelerinin yaptırılması gerektiğini söyleyebiliriz. Ama tekraren diyoruz ki, araç muayenesini yaptırmak isteyenler bu süre zarfını beklemeden de araçlarını muayeneye götürebilirler. Araç muayenelerinin ertelenmesi hakkında daha önce yazmış olduğumuz yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Dileyenler resmi gazetede ertelemeye ilişkin ek maddeye buradan ulaşabilirler.

Araç muayenesi yaptırılmak istenilen istasyona araç muayene randevusu oluşturarak gidilmesi, içinde bulunduğumuz bu salgın döneminde hijyen açısından ve salgından korunulması açısından oldukça önemlidir.

Trafik Cezası Kredi Kartıyla Ödenir mi?

Trafik cezası kredi kartıyla ödenir mi, diğer bir deyişle kartla trafik cezası ödenir mi? Bu sorunun cevabını merak eden pek çok araç sahibi bulunuyor. Biz de yazımızda bu sorunun yanıtını vermeye çalışırken ödeme işleminin ne şekilde yapılabileceği konusunda bilgi vereceğiz.

Trafik cezası kredi kartıyla ödenir mi?

Plakaya yazılan trafik cezalarının kredi kartıyla ödenmesi mümkün. Hatta bunun için internet bağlantısı bulunan bir bilgisayar ya da cep telefonu yeterli. İnternet üzerinden yapılacak trafik cezası ödemelerinde ödeme sonrasında sistem tarafından oluşturulacak olan ödeme dekontunun mutlaka kaydedilmesi gerekir. Bu sayede olası bir ödeme ihtilafı durumunda bu dekont işinize yarayacaktır.

Trafik Cezası Kredi Kartıyla ödeme yapan kişi

İnternet üzerinden trafik cezası kartla nasıl ödenir?

İnternet üzerinden trafik cezasını kredi kartıyla ödemek için öncelikle gib.gov.tr adresine gidilmelidir. Siteye erişim sağlandıktan sonra “borç sorgulama ve ödeme” sekmesinden “genel borç” menüsü tıklanır. Bu adım sonrasında ekrana “MTV ve Trafik Cezası Ödeme” menüsü gelecektir. Bu menü tıklandığında bizi karşılayacak olan ekrana T.C. / Vergi Kimlik Numarası alanına ilgili bilgiler girilir ve bir alt bölümde yer alan Plaka alanına ceza yazılan aracın plaka numarası yazılır ve yine ekranda yer alan Güvenlik Kodu alanına yine ekranda verilen doğrulama kodu yazılarak “Sorgula” butonuna tıklanır. Sorgulama sonucunda ekranda ilk olarak MTV borcu yansıtılır. Bu ekranda “ceza bilgileri” sekmesi tıklanır. Burada ekrana getirilen borçlar seçilir ve alt kısımda yer alan “öde” butonu tıklanarak kredi kartı ile ceza ödeme ekranına geçilir ve kredi kartı bilgileri ile ödeme işlemi gerçekleştirilir.

Kişilere posta ile gönderilen trafik cezalarının bu ekranda yer almaması halinde bu tür cezaların da ödenmesi mümkündür. Bunun için yapılması gereken yine aynı ekranda yer alan “beyanlı trafik cezası ödeme” ekranını kullanmaktır. Bu sekmeye tıklandığında ekrana getirilen kutucuklara ceza tutanağında yer alan bilgiler girilerek yine ödeme butonu kullanılarak kartla ceza ödeme işlemi gerçekleştirilebilir.

İnternet vergi dairesindeki borç ödeme sisteminin kullanılması zamandan tasarruf sağlarken aynı zamanda da kartla trafik cezası ödeme işlemini mümkün kılar. Bu sistemde sadece kendi adınıza olan trafik cezasını değil başkası adına yazılan trafik cezalarını da ödeyebilirsiniz. Böylece kısa zamanda fiziki olarak vergi dairesine gitmeden gerekli trafik cezası ödeme işlemleri gerçekleştirilmiş olur. Ödeme yapılırken kullanılan sitenin gib.gov.tr resmi internet sitesi üzerinden işlem yapıldığından emin olunması oldukça önemlidir.