Elektrikli Motor Muayene Gerekli mi

Elektrikli motor muayene gerekli mi , elektrikli motosikletlerde muayene zorunlu mu , elektrikli motor plaka gerekir mi , elektrikli motor ehliyet gerekir mi, elektrikli motorda mtv ödenir mi , elektrikli motorda sigorta gerekir mi gibi pek çok soru son zamanlarda sıklıkla soruluyor. Bunun en büyük sebebi, ülkemizde son yıllarda elektrikli araçların ulaşımda daha fazla yer bulması. Özellikle artan araç fiyatları da elektrikli motorların yaygınlaşmasında önemli bir yer tutuyor. Şimdilik genellikle ikinci araç olarak veya yakın mesafelerde kullanılmak üzere tercih edilen elektrikli motorlar ilerleyen zamanlarda daha fazla karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Elektrikli Motor Muayene Gerekli mi ?

elektrikli motor muayene

Elektrikli motora sahip araçlarda dikkat edilmesi gereken husus motor gücüdür. Motor gücü 250 W altında bulunan ve saatte en fazla 25 km hız yapabilen ve koldan gaz pedalı bulunmayan, pedal yardımıyla elektrikli motor desteği olan araçlar elektrikli bisiklet kapsamındadır. Bu tarz araçlar el gazı bulunmadan trafikte yol alabilir, aksi durumda bu tarz araçların trafikte yol alması yasal değildir. Motor gücü 250 watt üzerinde olan ve elektrikli motora sahip olan araçlar ise aynı motorlar gibi değerlendirilmektedir. Elektrikli motorlar için araç muayenesi zorunludur. Motor ilk alındığında 3 yıl muayenesi bulunmaktadır. 3.yılın sonunda elektrikli motor muayeneye götürülür ve sonrasında her iki yılda bir periyodik olarak muayenesi yaptırılır. Böylece elektrikli motosikletlerde muayene zorunlu mu sorusunun cevabını vermiş olduk.

Elektrikli Motor Plaka Gerekir mi ?

Elektrikli motorlarda diğer motosikletlerde olduğu gibi plaka zorunluluğu vardır. Elektrikli motor satın alındıktan sonra satışı yapan bayi tarafından verilen belgeler ile birlikte notere başvuru yapılarak ruhsat çıkartılır ve şoförler cemiyetinden plaka basım işlemi yaptırılır. Plakasız olarak bu araçların trafikte bulunması halinde olası kontrollerde araca cezai yaptırım uygulanacaktır.

Elektrikli Motor Ehliyet Gerekir mi ?

Elektrikli motor kullanabilmek için ehliyet zorunluluğu vardır. B sınıfı ve M sınıfı ehliyetler elektrikli motorları kullanabilmektedir. Ehliyet olmadan elektrikli motorların trafikte kullanılması halinde yapılacak denetimlerde araç sürücüsüne cezai yaptırım uygulanacaktır. Burada elektrikli bisiklet ile elektrikli motosiklet kavramlarını birbirinden ayırmak ve ona göre değerlendirmek gerekmektedir. Zira elektrikli bisikletlerin kullanılması için ehliyet gerekmemektedir.

Elektrikli Motorda MTV Ödenir mi?

Elektrikli motorda motorlu taşıtlar vergisi ödenmemektedir. Elektrikli motorda mtv ödemesi yoktur. Aracın muayenesi yaptırılması dışında başka periyodik bir takibi yoktur. Elektrikli motorda sigorta zorunluluğu da bulunmamaktadır. Bu yönleriyle elektrikli motosikletler son yılların en popüler ulaşım araçları olma yolunda hızla ilerlemektedir. Elektrikli motosikletinizin geçerli muayenesi bulunup bulunmadığını öğrenmek için muayene sorgulaması yapmak isterseniz bağlantıyı takip edebilirsiniz. Motorunuzun muayenesi için araç muayene randevusu oluşturmayı unutmayınız!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir