Kapanmada Araç Muayene Yapılıyor mu?

Kapanmada araç muayene yapılıp yapılmayacağı, araç muayenesi bu döneme denk gelen araç sahipleri tarafından merak ediliyor. Covid-19 nedeniyle özellikle pek çok hizmet alanının kapalı olması sebebiyle araç sahipleri araç muayenelerinin bu dönemde yapılıp yapılmayacağının yanıtını arıyor. Biz de bu yazımızda Tüvtürk’ün yaptığı açıklama ışığında cevap veriyoruz.

Kapanmada araç muayene yapılacak mı muayeneler ertelendi mi?

Pandemi nedeniyle alınan kararlar doğrultusunda ülke genelinde uygulanan tam kapanma sebebiyle pek çok yer hizmet vermese de araç muayene istasyonları hizmet vermeye devam ediyor. Araç muayeneleri ertelenmedi. Araç muayene için randevu alan araç sahipleri araçlarının muayenelerini normal saatinde yaptırabiliyor. Cumartesi de dahil olmak üzere Tüvtürk muayene istasyonları kapanmadan önce olduğu gibi hizmet vermektedir. Tüvtürk’ün bu yöndeki açıklaması kurumun anasayfasında duyurular bölümünde yer almaktadır. Dileyen okurlarımız buradan yazının detayına ulaşabilirler.

Kapanmada araç muayenesini yaptırmasam ne olur?

kapanmada araç muayene

Uzun zamandır sokağa çıkma kısıtlaması belli gün ve saatle sınırlıydı. Ülke genelinde tam kapanmaya gidilmesinin en büyük sebebi ise covid 19 salgınında yaşanan vaka artışlarıdır. Özellikle mutasyona uğrayan virüsün daha hızlı yayılması, artan ölüm sayıları ve vaka sayıları ülke genelinde tam kapanmaya gidilmesini zorunlu hale getirdi. Bu aşamada kamu kurum ve kuruluşları sınırlı ve minimum personel ile hizmet vermeye devam ediyor. Tüvtürk muayene istasyonları ise araç sahiplerine araç muayene hizmeti vermeye devam ediyor. Kapanma ile elde edilmek istenen amaca uygun hareket etmek isteyen bazı araç sahipleri salgından uzak durmak için araç muayenesini yaptırmasam veya geciktirsem ne olur tarzında sorular soruyor. Araç muayenesinin zamanında yaptırılmaması halinde aylık gecikme bedeli alınmaktadır. Bu da aylık bazda % 5 olarak uygulanmaktadır. Araç sahiplerinin araçlarının muayenesini geç yaptırmaları halinde aylık olarak muayene bedelinin % 5 i oranında fazla muayene ücreti ödemeleri gerekecektir. Bu hususta daha önce yayınlamış olduğumuz muayene gecikme bedeli hakkındaki yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Burada unutulmaması gereken bir hususu tekrar hatırlatmak isteriz. Hiçbir şey sağlığınızdan daha önemli değildir, kapanma tedbirlerine maksimum düzeyde riayet edilmesi sağlığınız için oldukça önemlidir. Bu döneme denk gelen araç muayenenizi yaptırmak istiyorsanız muayene esnasında istasyonlarda geçirmeniz gereken vakitlerde hijyen, maske ve mesafe kurallarına azami özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Araç Muayenede Lastikler Nasıl Olmalı?

Araç muayenede lastikler nasıl olmalı sorusu aracını muayeneye götürecek araç sahipleri tarafından sıklıkla sorulan sorular arasında başlarda yer alıyor. Son yıllarda artan ürün fiyatlarının lastik fiyatlarına da yansıması nedeniyle mevcut lastiklerin kullanım süresi daha da uzamış durumda. Bu sebeple mevcut lastikleri ile muayeneden sorunsuz bir şekilde tek seferde geçmek isteyen araç sahipleri bu sorunun yanıtını merak ediyor. Bu yazımızda araç muayene esnasında lastiklerin ne şekilde olması gerektiğini Tüvtürk resmi web sitesinde belirtilen hususlar ışığında tek tek anlatacağız.

Araç Muayenede Lastikler Nasıl Olmalı?

Araç muayenesinde lastikler yönünden araç detaylı bir incelemeden geçirilmektedir. Bu incelemede lastiklerde tespit edilecek olası eksiklikler, hatalar veya bozukluklar ağır kusur kapsamında değerlendirilecektir. Zira araç lastikleri sürüş güvenliği açısından azami öneme haizdir. Araç muayenede lastiklerin diş derinliklerine, lastiklerde hasar bulunup bulunmadığına, lastiklerin jant ile uyumlarına bakılmaktadır. Ayrıca aynı aks üzerinde bulunan lastiklerin birbiri ile aynı olması gerekmektedir. Yönlü kullanılan lastiklerde de yine yönlerin doğru olup olmadığı kontrol edilmektedir. Dolayısıyla araç muayene esnasında bahsettiğimiz bu hususların eksiksiz ve hatasız olması gerekmektedir. Aksi taktirde araç muayeneden geçemeyecektir.

Araç Muayenede Lastik Diş Derinliği, Lastik Diş Ölçüsü Nasıl Olmalıdır?

Araç muayenede gerekli lastik diş derinliği bir başka ifadeyle lastik diş ölçüsü motosikletlerde 1 mm, diğer araçlarda ise 1.6 mm altında olmamalıdır. Bu değerin altında kalan diş derinliğine sahip lastikler, aracın muayeneden geçememe nedenidir. Lastik derinliği nedeniyle muayeneden kalan araçların lastiklerinin değiştirilerek veya giderilebilir bir sorun ise sorunun giderilerek aracın muayene tekrarına götürülmesi gerekmektedir. Araç muayenede ayrıca lastiklerin genel durumu da kontrol edilmektedir. Lastik derinliği normal olan ancak yapısı itibariyle yıpranmış, sürüş güvenliğini tehlikeye düşürecek seviyede patlak, yıpranma, çatlak veya hasar bulunan lastikler de ağır kusur kapsamına girmektedir. Bu sebeple muayene öncesi kontroller yapılırken lastiklerin sadece diş derinliği değil genel lastik durumunun da değerlendirilmesi gerekmektedir.

Lastik deseni farklı olan lastiklerle araç muayeneden geçer mi?

Lastik deseni farklı olan lastiklerle muayeneden geçmek mümkündür. Araç muayenede lastik desenlerinin farklı olup olmadığının kontrolü Tüvtürk tarafından yapılmamaktadır. Ancak demin yukarıda bahsettiğimiz gibi lastiklerin, sürüş güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde yıpranmamış, çatlak veya hasarının bulunmaması gerekmektedir. Yine aynı aks üzerinde bulunan lastik ölçülerinin birbiri ile aynı olması zorunludur. Dolayısıyla farklı lastik desenine sahip lastikle araç muayeneye götürülebilir.

Araç muayeneden önce lastiklerde nelere bakılmalı?

araç muayenede lastik

Araç muayeneye götürülmeden önce aracın tüm lastikleri itina ile mutlaka kontrol edilmelidir. Özellikle sürücü tarafından rahatlıkla tespit edilebilecek olan aksamların gözle muayenesinin yapılması aracın muayeneden bir seferde geçmesi için önemlidir. Araç muayeneden önce lastikler açısından da titizlikle incelenmelidir. Muayeneden önce lastiklerdeki çatlaklar, olası hasarlar, lastik diş derinliği, lastiklerin yönleri, lastik ölçülerinin birbiri ile uyumlu olup olmadıkları hususları mutlaka incelenmeli, varsa kusurlar düzeltilmelidir. Böylelikle lastiklerdeki olası aksaklıklar muayeneden önce tespit edilerek düzeltilecek, aracın muayeneden sorunsuz bir şekilde geçmesi sağlanacaktır.

Çelik jant muayeneden geçer mi?

TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenelerinde araç jantlarının hangi malzemeden yapıldığına bakılmamaktadır. Araç çelik jantlı olsa da, aliminyüm alaşım jantlı olsa da veya teneke jantlı olsa da önemli olan araç üzerindeki jantların araçla olan ve lastikle olan uyumudur. Jant ölçülerinin araca uygun olması, jantların hasarlı olmaması ve bijon bağlantılarının uygun olması aracın muayeneden geçmesi için yeterli olacaktır. Bu şartları taşıyan çelik jant ile araç muayeneden geçmektedir. Konu ile ilgili Tüvtürk tarafından yayımlanan yazıya buradan erişebilirsiniz.

Araç Muayene Randevu İptali

Araç muayene randevu iptali işlemleri, randevuların sağlıklı olarak tamamlanması, randevuların amacına hizmet etmesi için oldukça önemlidir. İptal edilmeyen randevular sebebiyle araç muayenesi yaptırmak isteyen araç sahipleri ihtiyaç duydukları gün için uygun randevu bulamamaktadır. Bu sebeple Tüvtürk araç muayene istasyonlarına alınan muayene randevularına gidilemeyecek olması halinde bu randevuların mutlaka önceden iptal edilmesi gerekmektedir.

Araç muayene randevu iptali zorunlu mu?

Araç muayene randevu iptallerinde izlenmesi gereken işlem adımlarından ilerleyen bölümlerde detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. Araç muayene iptalini yaptırmak için zorunluluk noktasında yasal bir düzenleme bulunmuyor. Yani randevu iptali zorunlu değil. Ancak hemen belirtmek isteriz ki iptal ettirilmeyen ve gidilmeyen araç muayene randevuları nedeniyle randevu almak isteyen araç sahipleri uygun gün ve saatte ihtiyaç duydukları araç muayene randevusunu bulamamakta. Bu durumda özellikle randevulu araç haricinde araç kabul etmeyen Tüvtürk muayene istasyonlarında araç muayenesi yaptırmak imkansız hale gelmekte. Bunun için gidilmeyecek veya gidilemeyecek olan araç muayene randevusunun mutlaka iptal edilmesi gerekir. İptal edilen randevu yerine uygun bir güne yeniden randevu alma imkanı bulunduğundan randevunun iptal edilmesinin araç sahibine bir zararı dokunmamaktadır.

Araç Muayene Randevu İptali İşlem adımları

muayene randevu iptal için giriş ekranı

1.Adım: Öncelikle tüvtürk muayene reservasyonu sayfasına ulaşılarak normal muayene randevusu alma işleminde olduğu gibi plaka numarası, ruhsat seri numarası ve muayene yaptırılacak olan şehir ismi seçilerek bilgilerin doğruluğu kontrol edilmelidir. Bu bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde girildiğinin kontrolünün ardından “devam” butonuna basılmalıdır.

randevu iptal borç durumu

2.Adım: Seri numarası girilerek devam butonuna bastıktan sonra sistem tarafından aracın sigorta ve plaka borç durumu sorgulanarak ekranda gösterilecektir. Bu ekranda, aracın sigorta borcu veya vergi ya da ceza borcu olup olmadığı gösterilmektedir. Bilindiği gibi muayenesi yapılacak aracın sigortası bulunmalı, herhangi bir vergi borcu ya da ceza borcu olmamalıdır. Bu kontrolden sonra devam butonuna basılarak bir sonraki adıma geçilmelidir. Vergi borcu ya da başkaca borcu olan araçların muayeneden önce bu borçlarının mutlaka ödenmesi gerekir. Aksi taktirde muayene randevunuz bulunsa bile aracınızın muayene işlemleri yapılmayacaktır.

randevu iptal ekranı erişim

Yukarıdaki bilgilerin eksiksiz olarak girilmesinin ardından daha önce alınan randevu tarihini gösterir ekrana erişilecektir. Bu ekranda randevuyu alan kişinin soyisim bilgisinin resimde görüldüğü alana doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Burada soyad bilgisi girilerek devam denildiğinde soyismin yanlış olduğu yönünde uyarı iletisi alınması ve işleme devam edilememesi halinde soyadın doğru yazılıp yazılmadığı kontrol edilmelidir. Bazen randevu oluşturulurken soyadı yerine isim yazılması da soyisim yanlış hatası alınmasına neden olmaktadır. Böyle bir hata alındığında soyadı yerine isim yazılarak işleme devam edilebilir.

randevu detayı

Bir sonra karşılaşılacak olan ekran randevu bilgisinin görüntülendiği ekrandır. Bu ekranda aracın plaka numarası, muayene tipi, randevu tarihi, randevu alınan muayene istasyonu ve randevu saati açık bir şekilde görüntülenmektedir. Bu bilgiler kontrol edildikten sonra randevu iptal edilmek isteniyor ise “İPTAL ET” butonuna basılarak mevcut araç muayene randevusu iptal edilebilir. İptal et butonuna basıldığında randevu iptalinin onaylanmasını isteyen bir ekran görüntülenecektir.

randevu iptal onay ekranı

Randevu iptali için onay verilmesini sağlayan ekranda “hayır geri dön” ve ” evet iptal et” seçenekleri yer almaktadır. “Randevunuzu iptal etmek istediğinize emin misiniz sorusunun yer aldığı” bu ekranda geri dönmek için “hayır geri dön” seçeneğini, randevuyu iptal etmek için “evet iptal et” seçeneğini seçmek yeterlidir. Bu adımdan sonra işlem sonucundan bilgi veren bilgilendirme ekranı görüntülenecektir.

randevu iptali işlem sonucu

Bu ekranda ise randevunuzun iptal edildiğine ilişkin bilgilendirme uyarısı yer almaktadır. Bu ekran üzerinden yeni randevu al seçeneği seçilerek yeniden randevu oluşturabilir veya sistemden çıkabilirsiniz. Muayene randevusu iptali için gerekli ekrana buradan ulaşabilirsiniz. Tüvtürk araç muayene rendevu iptali ile ilgili olarak karşılaştığınız sorunları veya aklınıza takılanları aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.