2024 Egzoz Muayene Ücreti

2024 egzoz muayene ücreti 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle her yıl olduğu gibi bu yıl da zamlandı. 2024 yılında araç muayene ücretlerinde de artış yaşanırken egzoz gazı emisyon ölçümü fiyatlarında da yeniden değerleme oranında artış yapıldı. Bu artış ile birlikte yapılacak muayenelerde ödenecek parada yükselmiş oldu. Zamanında yaptırılan egzoz muayene ücretleri her ne kadar fazla olmasa da egzoz muayenesinin geciktirilmesi veya hiç bulunmaması halinde araçlara hatırı sayılır derecede ceza yazılıyor.

2024 yılında yapılan artış ile birlikte 2024 egzoz muayene ücreti 256,00 TL olarak belirlenmiş oldu. Araç muayenesinde öncelikle aracın geçerli bir egzoz muayenesi olup olmadığı kontrol edildiği için egzoz muayenesi yaptırılmadan aracın genel muayeneden geçmesi de mümkün değil. Bundan daha önemli olan iki husus bulunuyor. Bu hususlardan birisi egzoz muayenesinin geç yaptırılması, ikinci husus ise egzoz muayenesi bulunmayan aracın egzoz standartlarını karşılamıyor olması ve aşırı gaz emisyonu durumunda uygulanan ceza miktarı. Son dönemde yapılan artışlar ile birlikte egzoz muayenesinin zamanında yaptırılmaması, bunun yanında yaptırılmayan aracın egzoz gazı emisyonunun olması gereken değerlerde olmadığının tespiti halinde araç sahiplerine hayli kabarık bir fatura çıkıyor.

2024 egzoz muayene ücreti

2024 yılı itibariyle geçerli bir egzoz muayenesi bulunmayan ve egzoz emisyonu olması gereken değerleri karşılamayan araç için uygulanacak ceza miktarı 19.404,00 TL olarak belirlenmiş durumda. Egzoz muayenesi bulunmayan ve emisyon değerleri standartları karşılamayan bir aracın trafik ekiplerince tespiti halinde araç sahibi bu miktardaki cezayı ödemek zorunda kalıyor. Uygulanan ceza dikkate alındığında araçta egzoz muayenesinin zamanında yaptırılması genel muayeneden daha önemli denilebilir. Bu sebeple egzoz muayenesinin geciktirilmeden zamanında mutlaka yaptırılması gerekiyor. Egzoz muayenesi bulunmayan ancak normal değerlere sahip bir egzoz emisyonuna sahip olan araç içinse 2024 yılında belirlenen ceza miktarı 9.867,00 TL dir.

Tüvtürk resmi internet sitesini kullanarak 2024 yılı egzoz muayene ücreti hakkında yayınlanan bilgilendirme yazısına ulaşmak için linki takip edebilirsiniz. Egzoz muayenesi yaptırmak için muayene randevusu olmaya gerek olmadığını da buradan belirtelim.

Elektrikli Motor Muayene Gerekli mi

Elektrikli motor muayene gerekli mi , elektrikli motosikletlerde muayene zorunlu mu , elektrikli motor plaka gerekir mi , elektrikli motor ehliyet gerekir mi, elektrikli motorda mtv ödenir mi , elektrikli motorda sigorta gerekir mi gibi pek çok soru son zamanlarda sıklıkla soruluyor. Bunun en büyük sebebi, ülkemizde son yıllarda elektrikli araçların ulaşımda daha fazla yer bulması. Özellikle artan araç fiyatları da elektrikli motorların yaygınlaşmasında önemli bir yer tutuyor. Şimdilik genellikle ikinci araç olarak veya yakın mesafelerde kullanılmak üzere tercih edilen elektrikli motorlar ilerleyen zamanlarda daha fazla karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Elektrikli Motor Muayene Gerekli mi ?

elektrikli motor muayene

Elektrikli motora sahip araçlarda dikkat edilmesi gereken husus motor gücüdür. Motor gücü 250 W altında bulunan ve saatte en fazla 25 km hız yapabilen ve koldan gaz pedalı bulunmayan, pedal yardımıyla elektrikli motor desteği olan araçlar elektrikli bisiklet kapsamındadır. Bu tarz araçlar el gazı bulunmadan trafikte yol alabilir, aksi durumda bu tarz araçların trafikte yol alması yasal değildir. Motor gücü 250 watt üzerinde olan ve elektrikli motora sahip olan araçlar ise aynı motorlar gibi değerlendirilmektedir. Elektrikli motorlar için araç muayenesi zorunludur. Motor ilk alındığında 3 yıl muayenesi bulunmaktadır. 3.yılın sonunda elektrikli motor muayeneye götürülür ve sonrasında her iki yılda bir periyodik olarak muayenesi yaptırılır. Böylece elektrikli motosikletlerde muayene zorunlu mu sorusunun cevabını vermiş olduk.

Elektrikli Motor Plaka Gerekir mi ?

Elektrikli motorlarda diğer motosikletlerde olduğu gibi plaka zorunluluğu vardır. Elektrikli motor satın alındıktan sonra satışı yapan bayi tarafından verilen belgeler ile birlikte notere başvuru yapılarak ruhsat çıkartılır ve şoförler cemiyetinden plaka basım işlemi yaptırılır. Plakasız olarak bu araçların trafikte bulunması halinde olası kontrollerde araca cezai yaptırım uygulanacaktır.

Elektrikli Motor Ehliyet Gerekir mi ?

Elektrikli motor kullanabilmek için ehliyet zorunluluğu vardır. B sınıfı ve M sınıfı ehliyetler elektrikli motorları kullanabilmektedir. Ehliyet olmadan elektrikli motorların trafikte kullanılması halinde yapılacak denetimlerde araç sürücüsüne cezai yaptırım uygulanacaktır. Burada elektrikli bisiklet ile elektrikli motosiklet kavramlarını birbirinden ayırmak ve ona göre değerlendirmek gerekmektedir. Zira elektrikli bisikletlerin kullanılması için ehliyet gerekmemektedir.

Elektrikli Motorda MTV Ödenir mi?

Elektrikli motorda motorlu taşıtlar vergisi ödenmemektedir. Elektrikli motorda mtv ödemesi yoktur. Aracın muayenesi yaptırılması dışında başka periyodik bir takibi yoktur. Elektrikli motorda sigorta zorunluluğu da bulunmamaktadır. Bu yönleriyle elektrikli motosikletler son yılların en popüler ulaşım araçları olma yolunda hızla ilerlemektedir. Elektrikli motosikletinizin geçerli muayenesi bulunup bulunmadığını öğrenmek için muayene sorgulaması yapmak isterseniz bağlantıyı takip edebilirsiniz. Motorunuzun muayenesi için araç muayene randevusu oluşturmayı unutmayınız!

2024 Araç Muayene Ücreti

2024 araç muayene ücreti ne kadar oldu, yeni yılda araç muayene hizmeti ne kadar olacak, zamlı araç muayene ücretleri ne zaman belli olur, araç muayene hizmetlerine yeni yılda zam gelecek mi gibi benzer nitelikte pek çok soru 2023 senesinin son haftalarında bulunduğumuz şu günlerde araç sahipleri tarafından sıklıkla soruluyor. Özellikle Ekim ayında 2024 yılının yeniden değerleme oranlarının açıklanması ile birlikte yeni yıldaki araç muayene ücretlerinin büyük oranda belirlendiğini söyleyebiliriz. Burada önemli olan bir husus da araç muayene ücretinde Cumhurbaşkanının yeniden değerleme oranı üzerindeki değişiklik yapma hakkıdır. Cumhurbaşkanı bu hakkını kullanacak mı, kullanmayacak mı henüz belli değil. Geçmiş yıllarda araç muayene ücretlerindeki yeniden değerleme oranını araç sahipleri lehine düşürdüğünü söylemeden geçmeyelim.

Yazımızın yayın tarihi itibariyle muayene ücretleri yukarıda bahsetmiş olduğumuz sebeplerle tam olarak belirlenmediği için yeniden değerleme oranı üzerinden hesap etmiş olduğumuz yeni yıl muayene ücreti verilerini paylaştığımızı belirtelim. 2024 araç muayene ücreti yeni rakamları Tüvtürk tarafından yayınlandığında yazımız içeriğinde ayrıca paylaşılacaktır. Şimdi bu konuda merak edilenlerin tamamını yazımızda ele alıyoruz.

Bilindiği üzere 2023 yılında araç muayene ücretleri Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar için 1.149,60 TL olarak belirlenmişti. Yine traktör muayene ücreti, motosiklet muayene ücreti ve motorlu bisiklet muayene ücreti 585,60 TL, Otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerin 2023 yılı araç muayene ücretleri ise 1.554,00 TL olarak tespit edilmişti. 2023 yılında araç sahipleri bu bedeller üzerinden araç muayene işlemlerini yaptırdı ve 2023 yılı Aralık ayı bitimine kadar da bu fiyatlardan araçlarının muayenesini yaptırmaya devam edecek. Her sene olduğu gibi bu sene de Ekim ayında yeniden değerleme oranları belirlendi. Yeni değerleme oranı 2024 yılı için % 58,46 olarak beklendi. Pek çok kalemde harç ve vergiler ve araç muayene ücretleri bu oran üzerinden yeniden belirlenecek.

2024 araç muayene ücreti

2024 araç muayene ücreti de bu oran üzerinden hesaplanacak olursa Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar için 2023 yılı muayene ücreti 1.821,60 TL olarak ödenecek. 2024 traktör muayene ücreti, motosiklet ve motorlu bisiklet muayene ücreti 927,60 TL, Otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerin 2024 muayene ücreti ise 2.462,40, TL olarak ortaya çıkacaktır. Bahsetmiş olduğumuz rakamlar her yıl yeniden değerleme oranı üzerinden hesap yapıldığından bu oran üzerinden hesaplanan rakamlardır. Bu sene de araç sahiplerinde yeniden değerleme oranı üzerinden yeni yıl girmeden önce araç muayene ücretlerindeki oranda indirim yapılması beklentisi bulunuyor. Araç muayenesi yakın olan araç sahiplerinin yeni yıl gelmeden önce araç muayenelerini yaptırmaları avantaj sağlayacaktır. Yeni yıl girmeden önce yaptırılacak tüm araç muayene ücretleri mevcut tarife üzerinden yapılacak.

Şimdilik tam rakamlar belli olmasa da yeni yıl ile birlikte araç muayene ücretlerinde ciddi bir artış olacağını kestirmek zor değil. Zira araç muayene ücretleri her yıl mütemadiyen artan rakamlarla araç sahiplerini kara kara düşündürüyor. Artış geçen seneye nazaran daha az yapılacak olsa da bu seneki değişimin yine de araç sahiplerini mutlu etmeyeceği ortada. Nihai rakamlar yeni yılın ilk günü ile birlikte Tüvtürk resmi internet sitesinde açıklanacaktır. Rakamların açıklanması ile birlikte yeni net rakamları biz de bu yazımızda paylaşıyor olacağız.

Tüvtürk resmi internet sitesi üzerinden araç muayene hizmeti ücretlerini takip etmek isteyen okurlarımız linki takip ederek ilgili sayfaya ulaşabilir. Demin bahsetmiş olduğumuz gibi yeni yılın ilk gününden itibaren güncel rakamları vermiş olduğumuz sayfa üzerinden de takip edebilirsiniz.