2023 Araç Muayene Ücreti Ne Kadar

2023 araç muayene ücreti ne kadar oldu, yeni yılda araç muayene hizmeti ne kadar olacak, zamlı araç muayene ücretleri ne zaman belli olur, araç muayene hizmetlerine yeni yılda zam gelecek mi gibi daha pek çok soru 2022 yılının son günlerini yaşadığımız şu günlerde araç sahipleri tarafından sıklıkla sorular soruların başında geliyor. Özellikle Ekim ayında yeniden değerleme oranlarının belli olması ile birlikte yeni fiyatların büyük oranda ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Öncelikle yazımızın yayın tarihi itibariyle muayene ücretleri tam olarak belirlenmediği için yeniden değerleme oranı üzerinden hesap edilen verileri paylaştığımızı belirtelim, yeni rakamlar Tüvtürk tarafından yayınlandığında yazımız içeriğinde paylaşılacaktır. Şimdi bu konuda merak edilenlerin tamamını yazımızda ele alıyoruz.

Bilindiği üzere 2022 yılında araç muayene ücretleri Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar için 507,40 TL olarak belirlenmişti. Yine traktör muayene ücreti 258,42 TL, Otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerin 2022 yılı araç muayene ücretleri ise 685,58 TL olarak tespit edilmişti. 2022 yılında araç sahipleri bu bedeller üzerinden araç muayene işlemlerini yaptırdı ve Aralık ayı bitimine kadar da bu fiyatlardan araçlarının muayenesini yaptırabilecek. Her sene olduğu gibi bu sene de Ekim ayında yeniden değerleme oranları belirlendi. Yeni değerleme oranı 2023 yılı için % 122 olarak bekleniyor. Pek çok kalemde harç ve vergiler ve araç muayene ücretleri bu oran üzerinden yeniden belirlenecek.

araç muayene ücreti

2023 araç muayene ücretleri de bu oran üzerinden hesaplanacak olursa Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar için 2023 yılı muayene ücreti 1.126,50 TL olarak ödenecek. 2023 traktör muayene ücreti 573,70 TL, Otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerin 2023 muayene ücreti ise 1.462,30 TL olarak ortaya çıkacaktır. Bahsetmiş olduğumuz rakamlar her yıl yeniden değerleme oranı üzerinden hesap yapıldığından bu oran üzerinden hesaplanan rakamlardır. Burada şunu belirtmek isteriz ki yeniden değerleme oranında Cumhurbaşkanının indirim yetkisi bulunuyor. Cumhurbaşkanı tarafından bu yetki şimdiye kadar birkaç defa araç muayene ücretlerinde indirim yönlü olarak kullanıldı. Bu sene de araç sahiplerinde yeniden değerleme oranı üzerinden yeni yıl girmeden önce araç muayene ücretlerindeki oranda indirim yapılması beklentisi bulunuyor. Araç muayenesi yakın olan araç sahiplerinin yeni yıl gelmeden önce araç muayenelerini yaptırmaları araç muayene ücretlerini eski ücretten ödemeleri nedeniyle avantajlarına olacaktır.

Şimdilik tam rakamlar belli olmasa da yeni yıl ile birlikte araç muayene ücretlerinde ciddi bir artış olacağını kestirmek zor değil. Zira araç muayene ücretleri her yıl mütemadiyen artan rakamlarla araç sahiplerini mutsuz ediyor. Bu durumun bu sene de değişmeyeceğini söyleyebiliriz. Nihai rakamlar yeni yılın ilk günü ile birlikte Tüvtürk resmi internet sitesinde açıklanacaktır. Rakamların açıklanması ile birlikte yeni net rakamları biz de bu yazımızda paylaşıyor olacağız.

Tüvtürk resmi internet sitesi üzerinden araç muayene hizmeti ücretlerini takip etmek isteyen okurlarımız linki takip ederek ilgili sayfaya ulaşabilir. Demin zikrettiğimiz gibi yeni yılın ilk gününden itibaren güncel rakamları vermiş olduğumuz sayfa üzerinden de takip edebilirsiniz.

Kilometre Sayacı Çalışmayan Araç Muayeneden Geçer mi?

Kilometre sayacı çalışmayan araç muayeneden geçer mi , kilometre sayacı hatalı çalışan doğru ölçmeyen araç muayeneden geçer mi, km arızalı araç muayenesi yapılır mı gibi sorular zaman zaman gündeme gelmekte. Kilometre sayacı çalışmayan veya hatalı çalışan araç sahipleri aracını muayeneye götürmeden önce bu arızaları gidermeli mi yoksa bu şekilde muayene yapılabilir mi? Bu soruların hepsi de yazımız ile cevap bulacak. Sizin de aracınızın kilometre sayacı çalışmıyor ve aracınızı bu şekilde muayeneye götürmeyi düşünüyorsanız bir daha düşünün.

Aracın muayeneden geçememesine neden olan arızalar ağır kusur olarak nitelendirilmektedir. Ağır kusur bulunan araçların muayenesi esnasında bu kusurlarının tespit edilmesi halinde araç muayeneden geri çevrilmektedir. Tespit edilen arızalar giderilmeden de aracın muayeneden geçmesine imkan yoktur. Kilometre sayacının çalışmaması da ağır kusur olarak nitelendirilmektedir. Kilometre sayacının çalışmaması ağır kusur kapsamında kaldığından bu arıza ile muayeneye giden araç muayeneden geçemeyecektir. Kilometre sayacı çalışmayan araç muayeneden geçer mi sorusunun yanıtı ” hayır geçemez” olacaktır. Araçta yer alan kilometre sayacının çalışmaması veya hatalı çalışması halinde araç muayeneye götürülmeden önce bu arıza mutlaka giderilmelidir.

kilometre sayacı

Kilometre sayacının çalışmaması halinde bu durumun ağır kusur olarak nitelendirileceği tüvtürk resmi internet sitesinde de açıkça belirtilmektedir. Ayrıca kilometre sayacının çalışmaması aracın kilometre bilgisinin hatalı olarak gösterilmesine neden olacaktır. Bu da aracın orijinal kilometresinin bilinemeyeceği anlamına gelmektedir. Ayrıca bu durum günümüzde araç satışlarında sıkça rastlanan ve sık sık şikayetlere konu olan kilometre düşürülmesi hadisesine benzer bir durum gibi de algılanabilir. Bu gibi sebeplerle kilometre sayacı çalışmayan araçların tamiratı önem arzetmektedir.

Bu nedenle kilometre göstergesi arızalı olan araçların kilometre göstergesini tamir ettirmesi ve sonrasında muayeneye gitmesi daha uygun olacaktır. Muayene esnasında aracın kilometre bilgilerinin de kayıt altına alındığı unutulmamalıdır. Kilometre sayacı çalışır vaziyette aracın muayeneye götürülmesi sayesinde hatalı bilgi girişlerinin de önüne geçilmiş olacaktır. Araç muayenesinde kilometre bilgisinin önemi ile ilgili olarak daha önceki şu yazımıza göz atabilirsiniz.

Hız Göstergesi Çalışmayan Araç Muayeneden Geçer mi?

Hız göstergesi çalışmayan araç muayeneden geçer mi sorusu zaman zaman tarafımıza sorulan sorular arasında yer alıyor. Özellikle eski araçlarda yaşanan parça temini sıkıntıları hız göstergesi çalışmayan araçlarda tamirat için ustaları zora sokabiliyor, hatta bazı araçlarda tamiri imkansız kılabiliyor. Bu durumda hız göstergesi çalışmayan araçların muayene esnasında hız göstergesi çalışmadan muayeneye götürülmesi sonucunu doğuruyor. Burada merak edilen husus ise hız göstergesi çalışmayan aracın muayeneden geçip geçemeyeceği. Yazımızda bu soruya cevap veriyoruz.

hız göstergesi çalışmayan araç

Araç muayenede kontrol edilen hususlardan bazıları ağır kusur sayılırken bazıları da hafif kusur sayılmaktadır. Hafif kusur sayılan hususlar aracın muayenesine engel değilken ağır kusur sayılan hususlar ise muayeneye engel olmaktadır. Ağır kusur bulunan araçlar muayeneden geçememekte, araç kusurun giderilmesi için geri çevrilmektedir. Hız gösterge paneli araç muayenesi esnasında kontrol edilen donanımlardan bir tanesidir. Hız göstergesine muayenede bakılmaktadır. Hız göstergesinin çalışmaması veya hatalı çalışması da ağır kusur sayılmaktadır. Dolayısıyla hız göstergesi çalışmayan veya hatalı çalışan araç hiçbir şekilde muayeneden geçemez. Bu nedenle arızalı hız göstergesine sahip araç, hız göstergesinin tamiratı yaptırılmadan muayeneye götürülmemelidir. Zira bu durum zaman kaybına neden olacaktır. Hız göstergesinin çalışmaması Tüvtürk kusurlar tablosunda “ağır kusur olarak” açıkça nitelendirilmiştir.

Hız göstergesi çalışmayan araçların bu haliyle kullanılması aracın muayenesinin yapılamaması dışında çeşitli olumsuzluklara da davetiye çıkartmaktadır. Bunlardan bir tanesi, hızın mevcutta kullanılan yoldaki hız limitlerine göre ayarlanamamasıdır. Hız göstergesi çalışmayan veya arızalı çalışan araç sahibi örneğin 50 km hız ile gitmesi gereken yerde ne kadar hızla gideceğini bilemeyeceği için bu limite uyamayacaktır. Bunun sonucunda da radar cezası ile karşılaşmak oldukça yüksek ihtimaldir. Yaşanacak olumsuzluk sadece trafik cezası ile sınırlı değildir. Bir diğer sorun aracın hangi hızda gittiğinin bilinmemesi nedeniyle kaza yaşanması ihtimalidir. Bu durumda mal ve can kayıpları ile sonuçlanabilir.

Tüm bu bahsettiğimiz hususlar dikkate alınarak hız göstergesi arızalı araçların en kısa sürede tamiratının yaptırılması gerekmektedir. Sizin aracınızın hız göstergesi çalışmıyorsa ve aracınızı muayeneye götürecekseniz tamiratını yaptırmadan götürmeyin.