Tüvtürk Muayene Sırası Almak

Tüvtürk muayene sırası almak için ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazımızda size muayene sırası almak için ne yapmanız gerektiğini detaylı bir şekilde adım adım anlatacağız. Tüvtürk Muayene sırasınının internet üzerinden alınabilir hale getirilmiş olması sayesinde muayene istasyonlarının bürolarında yaşanan yoğunluk oldukça azaltılmıştır.

Tüvtürk Muayene Sırası Almak Mümkün mü?

Tüvtürk tarafından internet üzerinden muayene randevusu alınabilirken, sıra numarası almak mümkün değildi. Sıra numarası almak için muayene istasyonundaki kioskları kullanmak gerekiyordu. Bu durum muayene istasyonunda kısıtlı alana sahip olan oda içerisindeki insan yoğunluğunu beraberinde getiriyordu. Kiosklarda birden fazla kişinin aynı tuşlara dokunması da keza istenmeyen bir durumdu. Ancak son yapılan düzenleme ile artık internet üzerinden sıra numarası almak mümkün. Bunun için akıllı cihazınıza Tüvtürk resmi uygulamasını indirmek yeterli. Programa buradan ulaşabilirsiniz. Program üzerinden sıra alınabilmesi sayesinde bekleme alanlarındaki yoğunluk oldukça azalmakta, sosyal mesafe korunabilmektedir. Tüvtürk muayene sırası aldıktan sonra uygulama üzerinden sıranızı takip etmeniz mümkündür. Size sıranın ne zaman geleceğini bu uygulama üzerinden rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Tüvtürk Muayene Sırası Nasıl Alınır?

Tüvtürk muayene sırası almak için öncelikle akıllı cihazınıza (telefon, tablet vb.gibi) Tüvtürk resmi uygulamasını yüklemeniz gerekir. Cihaza yüklenen program başlatıldığında ilk gelen ekranda sıra takip sistemi yer almaktadır. Sıra numarası almak isteyen araç sahipleri bu menüyü kullanmalıdır. Sıra takip sistemi yazan bölümün altındaki başla butonuna tıklandığında istasyon seçimi yapılması gereken bir ekran açılacaktır. Bu ekranda istasyon seçimi yapılmalı, muayene sırası alınacak aracın plaka numarası ve kilometre bilgisi doğru bir şekilde girilmelidir. Bi işlemin ardından “sıra numarası al” butonuna basıldığında girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeniz için bilgilendirme ve onaylama ekranı açılacaktır. Karşınıza gelen bu ekranda girdiğiniz bilgilerin doğru olduğunu kontrol ettikten sonra doğru ise evet butonuna tıkladığınızda girilen bilgilerin doğruluğu sistem üzerinden kontrol edilerek bilgilerin doğru olması halinde sıra numarası verilecektir. Sıra numarası o gün için verilmektedir.

Sıra numarası almak için girilen bilgilerin yanlış olması halinde “kayıt bulunamadı. Lütfen yetkiliye danışınız.” şeklinde bir uyarı iletisi kullanıcıya gösterilmektedir. Bunun anlamı girmiş olduğunuz bilgilerin sistem ile eşleşmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu ileti ile karşılaşıldığında bilgilerin doğru olduğu teyit edilerek yeniden işlem yapılmalıdır. Doğru girdiğinize eminseniz ve bu iletiyi almaya devam ediyorsanız yetkililerden yardım almanız gerekmektedir.

TÜVTÜRK SIRA TAKİP SİSTEMİ EKRAN GÖRÜNTÜLÜ ANLATIM

Tüvtürk uygulaması indirildikten sonra programa giriş yapıldığında kullanıcıyı karşılayacak ekran bu ekrandır. Bu ekranda sıra takip sistemi ve ücretsiz araç muayenesi randevusu alma işlemleri yer almaktadır. Sıra takip sistemi başlığının altında yer alan başla butonuna basılarak sıra numarası almak için gerekli olan ilk adım gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu ekrandan yine ücretsiz araç muayene randevusu almak da mümkün. Bunun için de ücretsiz araç muayene randevusu al butonuna basılması muayene randevu almak üzere gerekli ekrana ulaşmak için yeterlidir.

Bu ekranda ise sıra numarası alınmak istenen istasyon seçilerek muayeneye girecek aracın plaka numarası ve kilometre bilgisi doğru bir şekilde girilmelidir. Bu bilgilerin doğruluğu sistem üzerinden kontrol edilecektir. Özellikle randevusuz araç muayenesi yapılmayan muayene istasyonlarında öncelikle araç muayene randevusu alınması gerektiğinin unutulmaması gerekir. Aksi taktirde sıra numarası alınamayacaktır. Bilgilerin girilmesinin ardından sıra numarası al butonuna basıldığında bir sonraki ekrana geçiş sağlanacaktır. Bu ekrana ilişkin bilgiler aşağıdaki gibi olacaktır.

Sıra numarası al denildikten sonra karşılaşılacak olan ekran bu şekilde olacaktır. Burada sisteme girişi yapılan bilgilerin kontrolü sağlandıktan sonra bilgilerin doğru olduğunun onaylanması için evet butonuna basılması gerekmektedir. Bu onayın ardından sistem tarafından bilgilerin doğruluğu kontrol edilerek doğru olması halinde sıra numarası oluşturulacaktır. Bu sıra numarası ile sıranızı takip ederek sıranın ne zaman size geleceğini takip edebilirsiniz.

Girilen bilgilerin sonrasında evet butonuna tıklandığında “kayıt bulunamadı. Lütfen yetkiliye danışınız.” uyarısı alınması halinde girilen bilgilerin hatalı olduğu bilinmelidir. Girilen bilgilerin hatalı olmamasına rağmen bu uyarı ile karşılaşılıyor ise yetkililerden yardım alınması gerekir.

Muayenede Zincir Gerekli mi?

Muayenede zincir gerekli mi, zincir olmadan araç muayeneden geçer mi soruları kış mevsiminde aracını muayeneye götürecek araç sahipleri tarafından merak edilen ve cevap aranan sorulardan birkaçı. Özellikle don yaşanan zamanlarda aracın güvenli sürüşü için gerekli bir ekipman olan zincir, muayenede kontrol ediliyor mu yazımızda bu konuya değiniyoruz.

Kar lastikleri, kış mevsiminde aracın yola daha iyi tutunmasını sağlamakta, fren mesafesini kısaltmakta ve sürüş güvenliğini artırmaktadır. Ancak havanın aşırı soğuması ve yerlerin buzlanması halinde kış lastikleri de yetersiz kalmaktadır. Bu gibi durumlarda aranan ekipmanlardan bir tanesi zincirlerdir. Geçmişten günümüze kış mevsiminde araçların pek çoğunda bulunan zincirler buz üzerinde güvenli sürüş için oldukça önemlidir.

muayenede kar zinciri

Muayenede zincir gerekli mi? Kış mevsiminde olsun yaz mevsiminde olsun muayenesi yapılan araçlarda zincir bulunup bulunmadığı kontrol edilmemektedir. Bulunmadığı taktirde hafif kusur sayılan gerekli ekipmanlar listesinde kar zinciri yer almamaktadır. Zincir bulunmayan araçlar kış mevsiminde de olsa ağır kusuru yok ise muayeneden geçmektedir. Araçta zincir bulunmaması aracın muayeneden geçmesine engel teşkil etmemektedir. Ancak kontrol edilmese bile zincirlerin buzlu yollarda ve aşırı karlı yollarda güvenlik için elzem olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple kış mevsiminde zincirlerin araçlardan eksik edilmemesi önemlidir.

Araçlarda bulundurulacak zincirlerin araca uyumlu olması gerekmektedir. Araç için yeni zincir satın alınacağı zaman araca uyumlu zincir seçilmesi ve söküp takması kolay olan zincirlerin tercih edilmesi gerekir. Ayrıca zincirlerin kaliteli olması da aracın zarar görmemesi ve zincirden beklenen maksimum faydanın elde edilmesi için önemlidir. Kar ve buz bulunmayan yollarda aracın zarar görmemesi için zincirlerin sökülmesi hususu da göz ardı edilmemelidir. Son yıllarda teknolojinin de yardımıyla üretilen kar patikleri de zincirlere alternatif olarak kullanılabilir. Yine kar patiği alınırken kaliteli ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Araç Muayenede Kredi Kartı İle Ödeme

Araç muayenede kredi kartı ile ödeme yapılıp yapılmadığı sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi. Yine egzoz emisyon gazı ölçümü ücretinin kredi kartı ile ödenip ödenmediği de merak konusu. Bu hususta sitemizde daha önce de bir yazı paylaşmıştık. 2021 araç muayene ücreti ödeme hizmetinde yaşanan değişiklik nedeniyle bu yazımızda araç muayene ücretinin kredi kartı ve hesap kartı ile ödenmesi hususunda yaşanan değişikliğe ilişkin bilgilendirme yapacağız. Daha önceki yazımıza şuradan erişebilirsiniz.

Araç Muayenede Kredi Kartı İle Ödeme Yapılır mı?

Bilindiği üzere gezici muayene istasyonları da dahil tüm Tüvtürk araç muayene istasyonlarında araç muayene ücretleri 2021 yılına kadar nakit para ile ödenmekteydi. Bu uygulama sebebiyle pek çok araç sahibi şikayetini dile getirmekteydi. Buna rağmen 2021 yılına kadar ne kredi kartı ne de hesap kartı ile muayene istasyonlarında ödeme yapmak mümkün değildi. Ancak Tüvtürk yapmış olduğu değişiklik ile 15 Ocak 2021 tarihi itibariyle gezici muayene istasyonları da dahil tüm Tüvtürk muayene istasyonları kredi kartı ve hesap kartı ile ödeme kabul etmeye başladı. Belirttiğimiz tarihten itibaren dileyen araç sahipleri tüm araç muayene ücretlerini kredi kartı veya hesap kartı ile ödeyebilmekte. Ancak Tüvtürk resmi internet sitesinde yer alan bilgilendirme yazısında”Kredi kartıyla veya banka kartıyla yapılan işlemlerde, hizmet sağlayıcı firmanın yasal mevzuata göre belirlediği hizmet bedeli ödeme tutarına eklenmektedir.” ibaresi yer alıyor. Bu durumda bankanın kredi kartı veya banka kartı ile ödemelerde hizmet bedeli talep hakkı olduğu düşünülebilir. İlerleyen zamanda hangi banka ne kadar hizmet bedeli alacak göreceğiz. Bu hususta yorum bölümünden deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Araç Muayenede Nakit Para Kabul Ediliyor mu?

2021 yılında araç muayene ücretlerini nakit olarak ödemek de mümkün. 2021 yılında, daha önce muayene ücreti ödeme seçenekleri arasında bulunmayan kredi kartı ve hesap kartı ile bu ücretlerin ödenebilmesine imkan tanındı. Kredi kartı ve hesap kartı ile ödeme yapılabilmesini, pek çok araç sahibi olumlu karşıladı. Zira daha önceleri araç sahipleri tarafından araç muayenede kredi kartı kullanabilir miyim, araç muayene ücretini kredi kartı ödeme, kartla muayene ücreti ödeme nasıl yapılır gibi pek çok soruya cevap aranıyordu. Bu soruların tümünün ortak cevabı artık “evet ödenebiliyor” şeklinde.

Egzoz Emisyon Ölçüm Ücreti Kartla Ödenir mi?

2021 yılında yapılan yenilik ile artık egzoz gazı emisyon ölçüm ücretlerini kredi kartı ve hesap kartı ile ödemek mümkün. Bu olumlu gelişme sayesinde dileyen araç sahipleri Tüvtürk istasyonlarında egzoz emisyon ücretlerini kredi kartı veya hesap kartı ile ödeyebilecek. Bu sayede araç sahiplerinin muayeneden önce yanlarında para bulundurmaları gerekmiyor. Ayrıca maddi sıkışıklığı sebebiyle peşin ödeme yapamadığı için aracını muayeneye götüremeyen araç sahipleri de bu sayede araçlarının muayenesini zamanında yaptırabilecek.

Araç Muayene Ücreti Kartla Taksitli Olarak Ödenebilir mi?

Araç muayene ücretinin kredi kartı ile taksitli olarak ödenmesi şu an söz konusu değil. Kredi kartı ile yapılan ücretler tek çekim olarak bankaya yansımakta. Yine egzoz gazı ölçüm ücretlerinde de kredi kartına taksit bulunmuyor. Taksitlendirme hususunda bankalar inisiyatif alarak taksitlendirme yapar mı veya ilerleyen zamanda bu yönde farklı bir gelişme olur mu bilinmez. Ancak şunu söyleyebiliriz ki Tüvtürk resmi internet sitesinde şimdilik taksitlendirme ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Dilerseniz buradan Tüvtürk resmi internet sitesinde kredi kartı ile muayene ücreti ödenmesine ilişkin yazıya ulaşabilirsiniz.