Araçta Motor Değişimi ve Muayene

Araçta motor değişimi ve muayene hususu son zamanların en merak edilen konular arasına girmiş durumda. Özellikle eski araçların kullanımının devam etmesi nedeniyle motor performansından memnun olmayan veya motorunda arıza bulunan eski araç sahipleri araçta motor değişimi ve muayene hususunda bilgi edinmeye çalışıyor. Biz de bu yazımızda motor değişimi ve motor değişimi sonrasında araçtaki muayene durumu hakkında bilgi vereceğiz.

araçta motor değişimi yapılması

Ülkemizde artan araç fiyatları, araçların yenisini alamayan vatandaşlarımızı eski araçları kullanmaya itmektedir. Eski araçlarını kullanmak isteyen araç sahipleri ise motor performanslarının zaman içerisinde azalması veya motorun arıza yapması gibi sebeplerden araçlarında motor değişikliğine gidebilmektedir. Kullanmaya devam edilen araçların motorunu revize ettirmek isteyen araç sahipleri ise duruma göre tamirat maliyetlerinin yüksek olması halinde ise “sandık motor” diye tabir edilen motorun aynı özelliklerdeki yeni bir motorla tamamen değiştirilmesi yolunu seçebilmektedir. Araçta motorun tamamen değiştirilmesi yolu seçildiğinde, motoru değişen aracın muayenesinin durumu önem arzediyor.

Araçta motor değişiminde muayenenin yenilenmesi gerekli mi?

Araçta motor değişikliğine gidildiğinde yeni motorun (eski motorla aynı nitelik ve güce sahip) araca montajından sonra, montajı yapılan motor numaralı ise, aracın mevcut haliyle süresi devam eden muayenesi varsa aracın yeniden muayene yaptırılmasına gerek yoktur. Şayet araca montajı yapılan motorun numarası yok ise, noterlikten alınan yeni motor numarasının araca çakılması zorunludur. Bu işlemden sonra sonra  Tüvtürk araç muayene istasyonuna başvuru yapılarak araç tadilat muayenesi yapılmalıdır. Bu aşamadan sonra da araçta ruhsat değişimi yapılmalıdır.

Araç motor değişim tadilat projeli araçlarda ise araca  takılan motorun numaralı veya numarasız olmasına bakılmaksızın aracın mevcutta geçerli muayenesi olsa da, aracın tadilat muayenesine girmesi zorunludur.

Motor değişikliğinin bildirilmemesi halinde ceza var mı?

Araçların üzerinde, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte belirtilen şekillerde yapılan her türlü teknik değişiklik ile aracın rengine ilişkin değişikliklerin, değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 30 gün içinde araç projesi yaptırılarak  herhangi bir notere bildirilerek tescil kayıtları ile belgelerine işletilmesi zorunludur. Motor değişimlerini 30 gün içinde araç projesi yaptırılıp tescil kuruluşuna bildirilmeyen tadilat ve montajlara 2918 sayılı Kara Yolları Trafik Kanunu 32/1 maddesi gereği 196,00 TL para cezası ve Ehliyete 10 ceza puanı yazılmaktadır (Ceza tutarları yıla göre değişiklik gösterebilir)

Yola Elverişlilik Muayenesi

Yola elverişlilik muayenesi nedir, yola elverişlilik muayenesi nerde yapılıyor, yola elverişlilik muayenesi nasıl yapılır, yola elverişlilik muayene ücretleri ne kadar, periyodik muayenesi olmayan araca yola elverişlilik muayenesi yapılır mı, yola elverişlilik muayenesi kaç yılda bir yapılmalıdır gibi yola elverişlilik muayenesi hakkında sıklıkla sorulan soruların cevaplarını merak eden araç sahipleri yazımız içeriğinde bu sorulara cevap bulacaktır.

Yola Elverişlilik Muayene Hizmeti Nedir, Bu Muayene Nerede Yaptırılır?

yola elverişlilik muayenesi kamyon

Yola elverişlilik muayene hizmeti özel bir muayene hizmet türü olup Avrupa Birliği Ülkeleri’ne yük taşıyan kamyon, çekici ve römork gibi yük taşıyan araçlara verilen bir hizmettir. Her araç için yola elverişlilik muayenesi gerekmez. Uluslararası yük taşımacılığı yapan ve yukarıda türlerini belirtmiş olduğumuz araç sahiplerinin yola elverişlilik muayenesi olmadan Avrupa Birliği Ülkelerine yük taşıyamazlar. Bu özel muayene türü Tüvtürk’ün tüm istasyonlarında yapılmamaktadır. Yola elverişlilik muayenesi hizmeti, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından özel olarak yetkilendirdiği 27 adet Tüvtürk araç muayene istasyonu tarafından verilmektedir. Toplam 19 ilde yola elverişlilik muayene hizmeti verilmektedir.

Yola Elverişlilik Muayene Hizmeti Ücreti Ne Kadar?

Yola elverişlilik muayene hizmeti 2023 yılında otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için 764,05 TL, periyodik araç muayenesi ile birlikte yaptırıldığı taktirde ise 1.910,13 TL’dir. Römork ve yarı römork için 2023 yılı yola elverişlilik muayene ücreti 565,22 TL, periyodik muayene ile birlikte yaptırıldığında ise 1.413,05 TL’dir. Yola elverişlilik muayene hizmeti ücretleri kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Yola Elverişlilik Muayene Hizmeti Verilen İstasyonlar Hangileridir?

Tüvtürk tarafından her istasyonda yola elverişlilik muayenesi hizmeti verilmemektedir. Türkiye genelinde toplamda 27 muayene istasyonunda bu hizmet verilmektedir. Bu istasyonlar ise sırasıyla şunlardır: Adana Seyhan, Aksaray Merkez, Ankara Lojistik Üssü, Antalya Yeşilbayır, Bolu Gerede, Bolu Merkez, Bursa Gemlik, Denizli Merkez, Düzce Merkez, Edirne Merkez, Hatay Merkez, İstanbul Çatalca, İstanbul Kavaklı, İstanbul Mimarsinan, İstanbul Onuncu Yıl, İstanbul Pendik, İstanbul Samandıra, İstanbul Silivri, İstanbul Tuzla, İzmir Bornova, İzmir Sarnıç, Kahramanmaraş-Pazarcık, Kayseri İncesu, Kocaeli Gebze, Konya Merkez, Mersin Merkez ve Tekirdağ Çorlu. Bu istasyonlarda periyodik muayene ve yola elverişlilik muayenesi hizmeti aynı anda verilmektedir. Yola elverişlilik muayene hizmetinin geçerlilik süresi 1 yıldır.

Periyodik muayenesi bulunmayan araçlarda yola elverişlilik muayenesi yaptırılamaz. Periyodik muayene ve yola elverişlilik muayenesi birlikte yaptırılabilir. Bu durumlarda iki muayene için de ücret tahsil edilmektedir. Periyodik muayene ve yola elverişlilik muayenesi için randevu almak isteyen araç sahipleri bu husustaki yazımıza buradan ulaşabilir. Dileyen araç sahipleri e devlet üzerinden de randevu alabilirler.

Eksik Bijonla Araç Muayene

Eksik bijonla araç muayene yapılır mı, eksik bijon muayeneden geçer mi, eksik bijonlu arabanın muayenedeki durumu nedir diye pek çok soru soruluyor. Biz de bu yazımızda muayene esnasında bijonlara yönelik yapılan kontroller doğrultusunda sorulanlara net cevaplar vermeye çalışacağız.

Eksik Bijonla Araç Muayene

Eksik bijonla araç muayene yaptırmak isteyen araç sahipleri araçlarının muayeneden geçip geçmediğini merak ediyor olsa da esas olan öncelikle güvenliğe dikkat etmektir. Eksik bijon ile ilgili olarak güvenlik noktasından bakıldığında aracın güvenli bir sürüş sağlamayacağını belirtelim. Zira aracın yükü ve niteliği baz alınarak bijon aralığı, bijon sayısı ve buna benzer teknik ayarlamalar matematiksel hesaplamalara göre yapılmaktadır. Bu durumda eksik olan bir bijon tüm hesabı altüst etmekte ve güvenli sürüşü ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle eksik bijonla aracın kullanılmaması en doğru davranış olacaktır. Tüvtürk tarafından yapılan tüm kontroller aracın sürüş güvenliğini sağlamak üzere olduğundan ve buna göre incelemeler yapıldığından bijonlar da muayenede önem arzetmektedir.

eksik bijonla muayene

Tüvtürk tarafından ağır kusur sayılan tüm eksiklikler ve hatalar aracın muayeneden geçmesine engeldir. Bu bağlamda bijon ile ilgili hususlarda Tüvtürk teknisyenleri oldukça titiz davranmaktadır. Hatalı bijon civataları Tüvtürk tarafından ağır kusur olarak değerlendirilmektedir. Yine hatalı bijon somunları da ağır kusur sayılmaktadır. Bijon civatalarının olmaması, bijon somunlarının olmaması veya bijon civatalarının kopması ağır kusur sayılmaktadır. Bijonlarla ilgili bu eksiklik, hata ve arızalar mevcut ise aracın muayeneden geçmesi mümkün değildir.

Tüm bu hususlar ışığında araç muayene öncesinde araç bijonlarında gözle ve elle yapılacak kontrollerde eksiklik veya arıza tespit edilmesi halinde öncelikle bu arızaların giderilmesi sorunsuz bir muayene için yerinde bir davranış olacaktır. Ayrıca bijonlar araçlarda sürekli hareket eden aksamda bulunduğundan sadece muayene öncesinde değil zaman zaman ele kontrol edilmelidir. Böylelikle zaman içerisinde araçta olabilecek bijon kırılması, bijon kopması, bijonun gevşemesi gibi olumsuzluklar kısa sürede tespit edilerek sürüş güvenliğinin devamlılığı sağlanabilecektir.

Araçlarda ağır kusur sayılan diğer eksiklikler ve arızalarla ilgili inceleme yapmak için daha önce paylaşmış olduğumuz yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Tüvtürk resmi internet sitesi üzerinden araç muayene randevusu olmak ve diğer konular hakkında inceleme yapmak için linki takip edebilirsiniz.