Bir Araca Yazılan Ceza İkinci Aracın Muayenesini Engeller mi?

Bir araca yazılan ceza ikinci aracın muayenesini engeller mi, birden fazla araç sahipleri bu şekliyle araçlarının muayenesini yaptırabilir mi? Bahsetmiş olduğumuz bu soru sıklıkla sorulan ve cevabı merak edilen soruların başında geliyor. Biz de bu yazımız ile birden fazla araç sahiplerinin bu sorusuna yanıt veriyoruz.

Birden fazla araca sahip olan kişiler araçlarını muayeneye götürürken diğer araçları üzerindeki cezanın muayeneye engel olabileceği konusunda endişeleniyor. Bu şekilde aracı bulunan kişilere bu hususta endişelenilecek bir şey olmadığını hemen belirtelim. Zira yazılan cezalar aracın plakasına yazıldığı için bir araca yazılan trafik cezası kişinin diğer aracının muayenesine engel olmamaktadır. Başlığa göre cevap verecek olursak; Bir Araca Yazılan Ceza İkinci Aracın Muayenesini Engeller mi ? Hayır engellemez. Dolayısıyla plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunmayan araç gönül rahatlığı ile muayeneye götürülebilir.

bir araçtaki ceza ikinci aracın muayenesini engellemez

Belirtmiş olduğumuz detaya rağmen ikna olmamış araç sahipleri var ise olaya şu şekilde bir teyit yolu belirtmek isteriz. Örneğin kişinin A ve B olmak üzere iki aracı olduğunu, A aracının plakasına yazılmış bir ceza bulunduğunu, B aracının plakasına yazılmış bir ceza bulunmadığını ve B aracının muayeneye götürüleceğini varsayalım. Araç muayene randevusu almak için B aracının gerekli bilgileri Tüvtürk randevu alma ekranı vasıtası ile sisteme girildiğinde aracın plakasına göre ceza bilgileri sistem üzerinden otomatik olarak kontrol edilecek ve sorgu sonucu ekrana yansıtılacaktır. Bu sorgulamada B aracının plakasına yazılan bir ceza bulunmadığı taktirde randevu alma işlemi B aracı için sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilecektir. Dolayısıyla A aracına yazılan trafik cezasının B aracının muayenesi için randevunun alınması esnasında görünmemesi, B aracının sorunsuz olarak muayeneye götürülebileceğinin göstergesidir.

Konuyu kısaca anlatarak sonlandıracak olursak; Kişinin birden fazla aracının bulunması halinde dikkat edilmesi gereken nokta muayeneye götürülecek aracın cezasının bulunmamasıdır. Kişinin diğer araç veya araçlarında ceza bulunması, cezası bulunmayan araç için muayenede engel teşkil etmemektedir. Yine kişinin kendi adına yazılan trafik cezaları da “örneğin kırmızı ışıkta geçme” aracın muayenesinin yaptırılmasına engel teşkil etmemektedir.

Araç Muayenede Ağır Kusurlar

Araç muayenede ağır kusurlar tespit edilmesi halinde araç muayeneden geçememektedir. Ağır kusur sayılan hususlar aracın trafikte seyrederken trafiği tehlikeye düşürecek nitelikte olan kusurlardır. Bu hususların tamamlanmadan aracın muayeden geçmesi mümkün değildir. Bu sebeple araç muayenede ağır kusurlar tespit edilen araçlar muayeneden geçemez, bu kusur giderilerek araç bir ay içinde ikinci kez muayeneye götürülmelidir. Bu yazımızda, araç muayenede ağır kusurlar içerisinde hangi eksiklik ve aksaklıklar yer alıyor, ağır kusur tespiti yapılan araç sahiplerinin neler yapması gerekiyor, tüm bu sorulara yanıtlar bulabilirsiniz.

Muayenede hangi kusurlar ağır kusur sayılmaktadır?

1-Araç Ruhsatı Okunamıyor. Araç muayenesi yaptırılırken araçla birlikte ruhsatın da araç içerisinde bulundurulması gerekmektedir. Ruhsat bulunmadığı taktirde aracın muayenesi yaptırılamaz. Araç ruhsatında yer alan bilgilerin net olarak okunabilir olması araç ile ruhsatın karşılaştırılabilmesi için gereklidir. Ruhsattaki bilgilerin herhangi bir nedenden ötürü okunamıyor olması halinde araç ruhsatının değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde ağır kusur nedeniyle araç muayeneden geçemeyecektir.

2-Aracın Rengi ve Yakıt Tipi Farklı. Araç muayenesinde ruhsat ile aracın karşılaştırıldığından bahsetmiştik. Bu karşılaştırmada araçtaki fiziki yapı ile ruhsatta yer alan bilgilerin farklı olması durumunda araç muayeneden geçirilmemektedir. Aracın ruhsatta yazan rengi ile aracın fiziki renginin farklı olması da bu durumlardan biridir. Yine ruhsatta aracın yakıt tipi farklı araçta farklı ise bu durumda da araç muayeneden geçemeyecektir. Bu sebeple araçta yapılacak olan renk veya yakıt değişikliklerinin mutlaka ruhsata işletilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde araç muayeneden geçemeyecektir.

3-Araç Şasi No Bulunamıyor, Yok, Yanlış, Okunmuyor: Araçlarda kimlik numarası diyebileceğimiz şasi numaraları bulunmaktadır. Bu numaralar aracın yasal olarak trafikte yer alması için gereklidir. Araçta şasi numarası bulunmaması, kazınmış olması, yanlış olması, okunmuyor olması ve ruhsatta farklı araçta farklı olması halinde araç muayeneden geçememektedir. Bu uygulamada amaç öncelikle çalıntı araçların trafikte tespit edilmesi ve bu tarz olayların önüne geçilmesidir. Özellikle yeni alınan ikinci el araçlarda araç alınmadan önce araçtaki şasi numarası tespit edilmeli ve ruhsattaki numara ile karşılaştırılmalıdır. Araçta şasi numarası yoksa veya ruhsattakinden farklı ise bu tip araçlar alınmamalı, Emniyet Müdürlüğüne ihbar edilmelidir.

4-Plaka Yok veya Yönetmelikte Belirtilen Özelliklere Uygun Değil. Araçlarda bulunan plakalar yönetmelikte belirtilen özelliklere uygun yapıda olması gerekmektedir. Araç sahipleri kafalarına göre plakaları araçlarında kullanamazlar. Kabartma yapılmış plakalar, farklı renklerdeki plakalar, rengi solmuş, silik okunmasında güçlük çekilen plakalar vs.gibi plakalar ile araçların trafiğe çıkması yasaktır. Araç muayenelerinde araçların plakaları yakından kontrol edilmektedir. Bu kontrollerde plakaların yönetmelikte belirtilen hususlara uygunluğu kontrol edilmektedir. Kontrol esnasında plakaların okunamayacak derecede silik olması, kabartma yapılması, app plaka uygulanmış olması, plakada vida bulunması gibi durumlar tespit edilmesi halinde araç muayeneden geçemeyecektir. Bu gibi bir durumla karşılaşıldığında plakanın değiştirilmesi ve yönetmeliğe uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

5-Fren Etkisi Çok Düşük veya Çok Fazla: Araç muayene edilirken aracın frenleri sıkı bir denetimden geçirilmektedir. Trafik içerisinde araçların frenleri hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple aracın frenlerinin istenilen seviyede tepki veriyor olması gerekmektedir. Muayene esnasında teknisyen tarafından frenlerin etkisinin çok düşük veya çok fazla olduğunun tespiti halinde araç ağır kusurlu sayılır ve muayeneden geçemez. Araç sahibinden bu eksikliği gidermesi istenir. Araç sahibi tarafından kusur giderildikten sonra araç muayene tekrarına götürülmelidir.

6-El Freni Yok veya Kilit Sistemi Çalışmıyor: Araç muayenesi esnasında aracın el freni de detaylı bir incelemeden geçer. Bu inceleme esnasında el freninin olmadığı veya kilit sisteminin çalışmadığı tespit edildiğinde araç ağır kusurlu sayılır ve muayeneden geçemez. El freni aracın güvenlik donanımlarından bir tanesidir. Bu sebeple aracında el freni gerektiği gibi çalışmayan araç sahiplerinin bu eksikliği bir an önce yaptırması gerekmektedir.

7-ABS Sistemi Bozuk, Yok veya Onaysız: Günümüz araçlarının pek çoğu ABS (Anti-lock braking system) fren sistemi ile çalışmaktadır. Bu sistem kısaca aracın daha stabil ve daha etkili frenleme yapabilmesini sağlamaktadır. ABS bulunan araçlarda muayene esnasında bu sistemin gerektiği gibi çalışıp çalışmadığı ve araç bilgisayarında buna ilişkin uyarı bulunup bulunmadığı kontrol edilmektedir. ABS sistemine ilişkin arızası bulunan araçlar muayeneden geçemez. ABS fren sistemi arızası bulunan araç sahiplerinin muayene öncesinde bu arızayı muhakkak yaptırması gerekmektedir.

8-Direksiyon Zor Çalışıyor veya Geri Dönmüyor: Direksiyonlar araçlarda yönlendirmeyi sağlayan mekanizmalar olması hasebiyle en hayati parçalardan bir tanesidir. Bu sebepledir ki direksiyonlar muayene esnasında detaylı bir kontrolden geçirilir. Bu sistemlerde tespit edilen direksiyonun zor çalışıyor olması, geri dönmüyor olması veya hatalı çalışıyor olması gibi durumlarda araç ağır kusur sebebiyle muayeneden geçirilmemektedir. Bu tarz direksiyon problemleri bulunan araç sahiplerinin sadece muayene için değil sürüş güvenliği için de en kısa sürede bu arızaları tamir ettirmeleri gerekmektedir.

9-Ön Cam Onaysız, Yok veya Sürücünün Görüşünü Engelleyecek Hasar Var: Ön camlar sürüş esnasında sağladıkları görüş açısı nedeniyle oldukça önemli donanımlardan bir tanesidir. Bu sebeple araç muayenesi esnasında araçların ön camları yakından incelenir. Özellikle sürücünün görüş açısını engelleyecek derecede hasar veya çatlak bulunan araçlar muayeneden geçemezler. Sürücünün görüş açısını engellemeyecek çatlaklar ise hafif kusur sayılmaktadır. Özellikle ön cam değişikliklerinde yan sanayi üretimi camların takılmasında onay aranmaktadır. Gerekli onaya sahip olmayan ve görüşü bozacak kırılmalara ve yansımalara sebep olan ön camlar da ağır kusurlu sayılmakta, muayeneden geçememektedir.

10-Ön Cam Sileceği ve Yıkama Sistemi Yok veya Çalışmıyor: Ön camların sürüş için hayati öneme sahip olduğunu belirtmiştir. Bu nedenle ön cam sileceğinin ve yıkama sisteminin araçta mevcut olması ve ön camı temizleyecek şekilde çalışması gerekmektedir. Ön cam sileceğinin ve yıkama sisteminin çalışmaması veya araçta bulunmaması halinde araç ağır kusurlu sayılarak muayeneden geçirilmemektedir.

11-Far / Sinyal Kolu ve Lambaları Fonksiyonunu Tam Olarak Yerine Getirmiyor: Farlar, sinyal kolu ve sinyal lambaları araç muayenesi esnasında detaylı bir şekilde kontrol edilmektedir. Farların hiç çalışmaması veya hatalı çalışması, sinyal kolunun çalışmaması, sinyal lambalarının hiç çalışmaması veya hatalı çalışması halinde araç muayeneden geçirilmemektedir. Kısa ve uzun huzmeli farların, flaşörlerin, sinyal lambalarının fonksiyonlarını kusursuz olarak yerine getirmesi gerekmektedir. Bu tarz eksikliği bulunan araçların muayeneden önce mutlaka tamir ettirilmesi gerekmektedir.

12-Park Lambaları Çalışmıyor veya Yok: Park lambalarının çalışmaması ağır kusur kapsamında sayılmaktadır. Bu sebeple muayeneden önce park lambalarının kontrol edilmesi, patlayan varsa lambalarının yenilenmesi, hatalı çalışıyor ise bu durumun onarılması gerekmektedir. Muayene esnasında park lambalarının bulunmaması veya çalışmaması halinde araç muayeneden geçemez.

13-Dörtlü İkaz Sistemi Fonksiyonunu Yerine Getirmiyor: Dörtlü ikaz lambası araç muayenesi esnasında teknisyenler tarafından kontrol edilen mekanizmalar arasında yer almaktadır. Dörtlülerin araçta bulunmaması, bir veya birden fazlasının çalışmıyor olması ya da hatalı çalışıyor olması aracın ağır kusurlu sayılmasına neden olmakta ve araç muayeneden geçirilmemektedir. Dörtlü ikaz sisteminin önemi nedeniyle her daim çalışır vaziyette tutulması sürüş güvenliği açısından önemlidir.

14-Lastiklerde Yarık, Yırtık, Kesik veya Balon Olmuş: Lastikler de muayene esnasında detaylı kontrolden geçirilmektedir. Muayene esnasında lastiklerin kışlık veya yazlık olduğuna bakılmaz. Ancak sileceklerin yarık, yırtık, kesik veya balon yapmamış olması gereklidir. Saydığımız bu olumsuzluklardan bir tanesi dahi tespit edilirse araç muayeneden geçemez. Lastiklerde bu tarz olumsuzluklar tespit edildiğinde araç sahibi tarafından en kısa sürede lastiklerin onarılması, onarımı mümkün olmayanların ise değiştirilmesi gereklidir.

15-Korna Ses Gücü ve Ahengi Bozuk: Kornalar da muayene esnasında kontrol edilen donanımlardan bir tanesidir. Trafik içerisinde gerek sürücü gerek yaya uyarımı için önemli bir donanım olan kornaların ses gücünün yeterli ve ahenginin düzgün olması gerekmektedir. Muayene esnasında kornanın çalışmadığı, ses gücünün düşük olduğu veya ahenginin bozuk olduğu tespit edilir ise araç muayeneden geçemez. Bu aksaklığın giderilerek aracın muayene tekrarına getirilmesi gerekir.

16-Çamurluklar Yok veya Tekere Sürtüyor: Muayene esnasında yapılan kontrolde çamurluklardan bir veya bir kaçının bulunmaması, tekere sürtecek derecede deforme olması halinde araç muayeneden geçemez. Bu aksaklığın giderilerek aracın tekrar muayenesine getirilmesi gerekir.

17-Hız Göstergesi veya Km Sayacı Çalışmıyor: Araçta yer alan hız göstergesi veya kilometre sayacının mutlaka çalışıyor olması gerekir. Kilometre sayacı veya hız göstergesi çalışmadığı tespit edilen araçlar muayeneden geçemez, bu aksaklıklar giderildikten sonra aracın muayene tekrarına götürülmesi gerekir. Hız göstergesi ve kilometre sayacının çalışmaması araç muayenede ağır kusurlar arasında yer almaktadır.

araç muayenede ağır kusurlar

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm eksiklikler ve aksaklıklar araç muayenesinde detaylı bir şekilde kontrol edilen ve eksikliği saptandığında ağır kusur sayılan hususlardır. Muayene esnasında bu eksikliklerden bir tanesi dahi tespit edildiğinde araç muayeneden geçemeyecektir. Bu sebeple bahsetmiş olduğumuz tüm bu eksikliklerin araç muayeneye götürülmeden önce kontrol edilmesi önemlidir. Ayrıca sadece muayene için değil öncelikle trafikte hem kendi güvenliğimiz hem de sürüş güvenliğini sağlamak için bahsedilen hususların zaman zaman kontrol edilmesini ve tespit edilen aksaklıkların en kısa sürede giderilmesini şiddetle tavsiye ederiz.

E Devlet Araç Muayene Randevusu

E devlet araç muayene randevusu yakın zamanda e devlet hizmetleri kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı altında kullanıma sunulan hizmetlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Araç sahipleri, daha önceleri sadece Tüvtürk resmi web sitesi üzerinden araç muayene randevusu alabilirken şimdilerde e devlet uygulaması üzerinden de araç muayene randevusu oluşturabiliyor. Bu hizmet sayesinde daha hızlı ve kolay bir şekilde araç muayene randevusu oluşturmak, araç randevusunu sorgulamak ve aracın mevcut muayene durumu hakkında bilgilere erişmek mümkün. Gelin sistem hakkında sizi kısaca bilgilendirelim.

E devlet üzerinden araç için muayene randevusu nasıl alınır?

e devlet uygulaması araç muayene

Çok çeşitli hizmetlerin yer aldığı e devlet uygulaması üzerinden araç muayene randevusu almak oldukça kolay bir işlem. Bu işlemin yapılabilmesi için öncelikle turkiye.gov.tr üzerinden sisteme giriş yapmak gerekli. Daha önce hiç e devlet şifresi edinmemiş olan T.C.vatandaşlarının öncelikle postane şubelerine giderek e devlet şifresini edinmeleri gerekiyor. Alınacak bu şifre ile sisteme giriş yapılabilir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra arama kutusuna “Tüvtürk Muayene Randevu Kayıt” yazıldığında karşınıza gelecek listeden “Tüvtürk Muayene Randevu Kayıt (ulaştırma ve altyapı bakanlığı)” seçeneğine tıklamak yeterli olacaktır. Bunun yerine “araçlarım” sekmesi de kullanılabilir. Bu işlemden sonra kişinin adına kayıtlı bulunan araçlar listelenecektir. Listede yer alan muayene yapılacak aracın yanında yer alan görüntüle butonuna tıklandığında araç adına oluşturulmuş muayene randevusu var ise bu randevu bilgisi görüntülenecektir. Muayene randevusu oluşturulmayan araçlar için sistem tarafından “Önceden yapılmış başvurunuz bulunmamaktadır. “Yeni Başvuru” butonunu kullanarak yeni randevu başvurusunda bulunabilirsiniz.” uyarısı gösterilecektir. Bu uyarı görüntülendiğinde aynı sayfada yer alan yeni başvuru seçeneği tıklanarak seçilen araç için muayene randevusu oluşturma işlemine başlanacaktır.

e devlet araç muayene başvurusu

E devlet üzerinden randevu oluşturulurken randevu oluşturma sayfasında yer alan ve muayene için gerekli olan araç muayene bitiş tarihi, muayeneye gidilecek tarih ve saat aralığı, muayene yaptırılacak istasyon gibi bilgilerin sisteme girilmesi zorunludur. İstenilen bu bilgiler eksiksiz olarak sisteme girilerek e devlet üzerinden araç için muayene randevusu oluşturma işlemi tamamlanacaktır.

E devlette sunulan araç muayene randevusu ile Tüvtürk araç muayene randevusu hizmeti farklı mı?

E devlet üzerinden alınacak araç muayene randevusu ile Tüvtürk resmi web sitesi üzerinden alınacak araç muayene randevusu aynı sistem üzerinden alınmaktadır. Dolayısıyla biri üzerinden alınan araç muayene randevusu diğer sistem üzerinden de görüntülenmektedir. E devlet üzerinden randevu oluşturulduğunda aslında Tüvtürk üzerinden de randevu oluşturulmuş olmaktadır. Kısacası araç muayene randevusu tek bir merkez üzerinden oluşturulmaktadır.

Turkiye.gov.tr üzerinden araç muayene randevusu almanın faydaları veya zararları nelerdir?

Araç muayene randevusunun e devlet uygulaması üzerinden oluşturulması kişiler açısından kolaylık sağlamaktadır. Özellikle kişilerin kendi adlarına olan araçlar için alacakları randevularda araç bilgisi girmeleri gerekmemektedir. Kişi adına kayıtlı araçlar e devlet üzerinde otomatik olarak listelenmektedir. Bu da kişinin Tüvtürk web sitesinde randevu alınırken istenilen bilgileri azaltmaktadır. Kısacası e devlet üzerinden araç muayene randevusu oluşturmak daha kolaydır. Araç muayene randevusunu e devlet almanın herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Ayrıca e devlet üzerinden “araçlarım” sekmesinde kişinin adına kayıtlı araç veya araçları görüntüleyebilme imkanı bulunmaktadır. Görüntülenen araçlar için araç muayene bilgileri, vergi borcu, ceza borcu, ihlalli geçiş bilgileri ve sigorta bilgileri gibi detaylı sorgulamaları yaparak sonuç elde etmek mümkündür. Araç muayene raporunu kaybeden araç sahipleri bu ekrandan muayene bilgileri sekmesini kullanarak araç muayene raporuna erişebilir ve çıktısını alabilir.

e devlet araç muayene bilgileri

E devlet hizmeti üzerinden araç muayene randevusu oluşturma işlemleri için bu linki takip edebilirsiniz. Tüvtürk resmi web sitesi üzerinden randevu oluşturmak isteyenler için de şu yazımız faydalı olacaktır. Bahsetmiş olduğumuz iki kaynaktan tercihinize göre birini kullanarak aracınız için muayene randevusu oluşturabilir, mevcut randevu bilgilerinize erişebilir, randevu iptali işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.