Ford Focus Gösterge Paneli Arızası

Ford focus gösterge paneli arızası pek çok focus araç sahibinin canını sıkıyor. Çözümü oldukça basit olan gösterge paneli arızası, aracın çeşitli hata kodlarını göstermesine sebep oluyor. Bu hata kodlarını ekranda gören araç sahipleri ise haklı olarak endişeleniyor. Gösterge paneli arızalanan ford focus marka araçların oldukça düşük bir maliyete tamiratının mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

Ford focus gösterge paneli arızası verdiğinde, bu arızanın ne olduğunu arıza tespit cihazı ile tespit etmek mümkün değildir. Bu arızanın tespiti için aracın bilgisayar bağlanması neticesinde maalesef sonuç alınamamaktadır. Bu arıza ile karşılaşan araç sahiplerinin endişelenecekleri fazla birşey olmadığını buradan hemen belirtelim. Gösterge paneli arızasının giderilmesi için ihtiyacınız olan şeyleri hemen açıklıyoruz.

Öncelikle, focus gösterge paneli arızasında yol bilgisayarı tarafından gösterilen uyarı iletilerinden bahsedelim. Her ne kadar ilk etapta farklı bir arıza olduğunu düşündürse de araç ile hareket esnasında ford focus araç yol bilgisayarında aniden beliren “motor sistem arızası”, “hızlanma azaltıldı”, “yakıtta su var” uyarıları araçtaki panel arızasını işaret etmektedir. Bu uyarıların tamamına aslında tek bir şey sebep olmaktadır, gösterge paneli arızası.

focus gösterge paneli

Sürüş esnasında hızlanma azaltıldı uyarısı ile karşılaşıldığında gaza basılmasına rağmen araç hızlanmaz, araçta motorun tepkisiz kaldığı açıkça hissedilir, araçta yığılma hissedilir ve araç yavaşlar. Bu durumda motor stop edildikten sonra araç tekrar çalıştırıldığında, bu arızanın kendiliğinden kaybolduğu görülebilir ancak bu arıza zaman içinde tekrarlar. Arızanın görülme sıklığı ise değişkenlik gösterir. Aracın stop edilmesi sonrasında tekrar çalıştırıldığında bilgilendirme ekranında arıza bildirimleri arasında daha önce karşılaşılan uyarılar yer almıyor ise bu durum gösterge paneli arızası ihtimalini güçlendirmektedir.

Bu durumda aracın rastgele bir ustaya tamire götürülmesi halinde usta nereye müdahale etmesi gerektiğini bilmiyor ise tamirat ücretinin yüksek çıkması kaçınılmaz olacaktır. Aracın ford yetkili servisinde tamiratının yaptırılması veya gösterge panelinin değiştirilmesi de yine maliyeti hayli yükseltecektir. Sistemin verdiği uyarılara bakılarak büyük bir arızaymış gibi görünen bu arızanın tamiri aslında oldukça ucuz ve basittir. Gösterge paneli arızasının tamiri için aracın gösterge panelinin sökülerek soket kısmının hemen alt tarafında yer alan 32 pinli bölümün lehimlerinin ısıtılmasıdır. Mevsim koşulları ve aracın hareketi esnasında esneyen bu lehimler zaman içerisinde elektrik aksamında bu uyarıların alınmasına sebep olmaktadır. Bu lehimlerin tazelenmesi sorunu tamamen çözmektedir.

Gösterge panelinin altındaki bu kısmın lehimlerinin yenilenmesi için gösterge panelini eliniz yatkınsa kendiniz sökerek lehimlere müdahale edebilirsiniz. Elinizden bu tarz işler gelmiyorsa, aracınızı bir elektronik ustasına götürerek lehimleri yeniletebilirsiniz. Ustanız karşı çıksa bile lehimleri yenilemesi konusunda ısrarcı olmanızı tavsiye ederiz. Lehimlerin yenilenmesi sonrasında aracınızda daha önce beliren hatalardan kurtulmuş olduğunu, sorunun ortadan kalkmış olduğunu açıkça gözlemleyebilirsiniz. Bu tamirat daha önce pek çok focus sahibini büyük bir dertten kurtarmıştır. Bu tarz bir hatanın böylesine kolay bir çözümü olması sizi şaşırtmasın. Büyükmüş gibi görünen bazı arızaların çözümü oldukça basittir.