Vergi Borcu Bulunan Aracın Muayenesi Yapılır mı?

Araç muayenelerinde muayene istasyonuna giden araç ile ilgili plakadan vergi borcu sorgulaması yapılmaktadır. Sorgulama sonucunda ödenmemiş vergi borcu bulunması halinde muayene işlemi yapılamaz. Aracı muayeneye getiren kişiye aracın vergi borcunun ödenmesi, aksi taktirde muayene işleminin yapılamayacağı hususunda bilgi verilir ve muayene isteği eksiklik sebebiyle geri çevrilir.

Vergi borcu ödenen araç tekrar muayeneye geldiğinde plakadan tekrar gerekli motorlu taşıtlar vergisi borç sorgulaması yapılır ve motorlu taşıtlar vergisine ilişkin bir borç yoksa muayene işlemine devam edilir. Aksi taktirde aracın muayenesi yapılmayacaktır. Kısacası motorlu taşıtalar vergisi borcu araçların muayene  yapılmalarına engel teşkil etmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus olduğunu da hemen belirtelim. Motorlu taşıtlar vergisinin periyodik olarak son ödeme tarihleri bulunmaktadır. Son ödeme tarihi henüz gelmemiş olan vergi borçları için muayene işlemi engellenemeyecektir. Örneğin 31 Temmuz son ödeme tarihi olan vergi borcunun ödenmemesi aracın 31 Temmuzda muayene yaptırılmasına engel olmayacaktır. Zira son ödeme tarihi dolmadığı için vergi borcu ödenmemiş vergi borcu olarak algılanmayacaktır.

Ancak Temmuz ayı son ödeme tarihi olan vergi borcunu ödemeden 1 Ağustosta yaptırılmak istenen muayene işlemi vergi borcu sebebiyle geri çevrilecektir. Vergi borcu olan aracın muayenesi yapılabilir mi sorusuna sık sorulan sorulara uygun olarak sizleri aydınlatmaya çalıştık. Konu hakkında aklınıza takılanlar varsa, şu noktaya değinmemişsiniz dediğiniz yerler varsa yorum bölümünden sorularınızı ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

16 thoughts to “Vergi Borcu Bulunan Aracın Muayenesi Yapılır mı?”

  1. İbrahim bey, 31 Temmuz tarihine kadar bandrolünüzün süresi bulunduğu için başkaca bir eksikliğiniz yok ise muayeneden geçersiniz. 31 Temmuz tarihinden sonraya kalırsanız Temmuz bandrolünü (ikinci altı aylık motorlu taşıtlar vergisini) ödemeden muayeneden geçemezsiniz. 31 Temmuz öncesi için bir sıkıntı teşkil etmez.

 1. Selam Aracım 30 Temmuzda EKSOZ Emisyondan Muayneden Kaldı Şuan Eksoz Emisyon OnayLandı Muayne Tekrarı ALacağım lakin Son Ödeme Tarihi 31 Temmuz OLan Vergi Borcunu Ödemeden Muayne Tekrarı Alabilirmiyim Şayet iStasyondaki yetkili Çalışan Son Ödeme Tarihi 31 Temmuz OLan Vergi Borcunu Ödemeden Muayne Tekrarı ALabileceğimı SöyLemişti..

  1. MTV’nin 2. taksidinin Son ödeme tarihi 31 Temmuz olduğu için sizin ödeme için bir gününüz daha bulunuyor. Bu sebeple 30 Temmuzda yapılacak muayenede ödenmemiş vergi borcunuz gözükmez ve bu durum muayeneye engel teşkil etmez.

  1. Hüseyin bey, araç plakasına yazılmış bulunan ödenmemiş trafik cezaları muayene yapılmasına engel teşkil etmektedir. Trafik cezası bulunan aracın muayenesinin yapılamayacağına ilişkin daha önce yazmış olduğumuz yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 2. 23 ocak 2019da aracımı muayeneye getireceğim son ödemesi 31 Ocak 2019 olan motorlu taşıtlar vergisi 1. Taksitini ödemem gerekir mi muayeneye girebilir miyim?

  1. Kaan bey 2019 yılı motorlu taşıtlar vergisinin 1. taksitinin son ödeme tarihi 31 Ocak 2019 olduğu için bu tarihten önce yapılacak muayenelerde 1. taksitin yatırılması zorunlu değildir. Bilgilerinize sunarız.

 3. merhabalar üzerime iki araç var muayenesi yapılacak aracın mtv borcu yok ama diğer aracın mtv borcu var bu muaynesi yapılacak arAca engelmidir bi sorumda muayene tarihi 22 şubat zorunlu sigorta tarihide 28 şubatta bitiyor buda engelmi sigırtayı yaptırıp mı gitmem gerekiyor

  1. Sigortanın süresi bittikten sonra muayeneye sigortasız bir şekilde götürdüğünüzde muayenesi yapılmayacaktır, ancak örneğin 28 inde sigortası bitecek bir aracı 27 si dahi olsa muayene yaptırabilirsiniz. Saygılarımızla.

 4. Iyi günler, bende 9 adet araç var. Aracımın 1 tanesinin muayenesi geçti. Bi aracı muayene yaptırmak için tüm araçların MTV ve Trafik cezalarını mı ödemem gerekli yoksa sadece bu aracınınki yeterli mi? Teşekkür ederim.

  1. Mustafa bey, araçlar muayeneye alınmadan önce plakadan sorgulanarak işlem yapılmaktadır, dolayısıyla sadece muayeneye götürülen aracın MTV borcu ve plakaya kesilmiş bir cezası yada kaçak geçiş cezası bulunmamalıdır. Saygılarımızla…

  1. Vergi borcu taksitlendirildiğinde ödenmiş kabul edildiğinden bu şekliyle muayeneye gidebilirsiniz.

 5. yapılandırma vergi borcum var bu muayene ye engel mi yani o ilk taksidi yatırsam muayene olurmu aracım

  1. Sayın Yıldırım, muayene istasyonları vergi dairelerinin veritabanlarından sorgulama yapmaktadır. Kanaatimize göre e devlet üzerinden vergi borcunuz gözükmüyor ise bir sorun olmayacaktır, borcunuz bulunup bulunmadığını e devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Dilerseniz 0 850 222 8888 numaralı Tüvtürk çağrı merkezini arayarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Saygılarımızla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir