Sigortası Bulunmayan Aracın Muayenesi Yapılır mı?

Sigortası olmayan araç muayene olur mu sorusu sıklıkla sorulan soruların başında geliyor. Bu soruyu soranlar ise genellikle yeni araç satın alanlar. Aracın sigortasının önceki sahibine iadesi sonrasında araca sigorta yaptırmak için yeni araç sahibinin 10 günlük bir süresi bulunuyor. Bu süre içerisinde önce muayene yaptırmak isteyen araç sahiplerinin aklına takılan bu soruya açıklık getirelim.

Araç muayenelerinde pek çok belge kontrol ediliyor. Bu belgelerde eksiklik olması halinde yada süresinin dolması halinde ise aracın muayenesi yapılmıyor. Araç sigorta belgesi de bu belgelerden bir tanesi. Ayrıca araç muayeneye götürüldüğünde muayene hizmeti öncesi plakadan aracın sigortası bulunup bulunmadığı görevlilerce sorgulanmakta. Sorgulama sonucu aracın geçerli bir sigortası bulunmaması halinde veya sistemsel bir sorun görüldüğü takdirde muayene işlemleri yapılmamakta.

Bu durumda yeni araç satın alan kişilerin aracın muayenesini yaptırmadan önce sigortasını yaptırması gerekmekte. Ayrıca sigorta yapıldığına dair belgenin araçta bulunması da gerekir. Zira sadece muayenede değil trafik ekiplerince yapılan kontrollerde de bu belgenin araçta olması kontrolden daha hızlı geçebilmenizi sağlar.

Sigortasız araçla trafiğe çıkılması sizin için büyük kayıplar doğurabilir. Trafikte seyreden her araç her an için kaza yapma ihtimalini bünyesinde barındırır. Bu sebeple sigortasız araçla mümkün mertebe trafiğe çıkmaktan kaçınmak gerekir. Bir seferden birşey olmaz deyip yola çıkan ve kaza geçiren bir sürü insan bulunmakta. Bu tarz örnekleri göz önünde bulundurarak zorunlu trafik sigortasının yaptırılması sizi maddi kayıplardan büyük ölçüde koruyacaktır.

Son olarak kısaca sigortası bulunmayan aracın muayenesinin yapılmayacağını ve bu eksikliğin tamamlanması için aracın geri çevrileceğini bir kez daha belirtelim. Siz siz olun sigortasız araçla yola çıkmayın, kendinizi riske atmayın. Kazasız sürüşler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir