OGS veya HGS Cezası Bulunan Araçların Muayenesi Yapılır mı?

OGS (otomatik geçiş sistemi) ve HGS (hızlı geçiş sistemi) çağımızın en önemli yenilikleri arasındaki yerini aldı. Hatırı sayılır değişiklikler yapılarak daha fazla işlevsellik kazandırılan bu sistemler sürücülerin trafik içerisinde ücretli otoyollar ve köprülerde beklemelerini ve trafiğin tıkanmasını önlemekte. Bu sistemler geliştirilmeden önce gişe tahsilatı sebebiyle trafik yoğunluğu artmakta, sürücüler bozuk para, zaman kaybı ve daha nice olumsuzluklarla karşılaşmaktaydı.

OGS ve HGS için de herşeyin sorunsuz olduğunu, sistemin 100 de % sıkıntısız bir şekilde çalıştığını elbette söyleyemeyiz ancak genel manada sistemden beklenen verimin alındığını da göz ardı edemeyiz. OGS yerine HGS gişesinden geçen veya HGS gişesi yerine OGS gişesinden geçen araçlar, bakiye yüklenmeyen hesaplar ve daha pek çok küçük hata sebebiyle HGS ve OGS sistemlerinden ceza yiyen pek çok sürücü mevcut.

Özellikle süresi içerisinde farkedilmeyen hatalı veya kaçak geçişler, tebligat yapılmasına rağmen borcunu ödemeyen sürücüler zaman içerisinde icra borçları ile karşılaşmakta, 18-20 TL lik ödenmeyen borç katlanarak icra borcu, avukat borcu derken 800 TL lere kadar çıkabilmektedir. Bu sebeple hatalı geçişler sonrasında mutlaka borcunuzu ödemenizi tavsiye ediyoruz.

Şimdi gelelim asıl konumuza, HGS veya OGS borcu bulunan araçlar muayeneden geçebilir mi? Bilindiği üzere araçlar Tüvtürk Muayene istasyonuna götürüldüğünde öncelikle plakadan sorgulama yapılmaktadır. Bu sorgulama plakada bulunan cezaları, vergileri, aracın sigortasını kapsadığı gibi HGS ve OGS borçlarını da kapsamaktadır.

Kaçak / İhlalli HGS veya OGS geçişi bulunan araçların bu borçlarını kapatmadan muayene yaptırması mümkün değildir. Zira plakadan yapılan sorgulamada bu borçlar gözükmektedir. Görevli tarafından borçların ödenmesi ikazı aracı muayene ettiren kişiye söylenir ve borcun ödendikten sonra muayene işlemlerinin gerçekleştirilebileceği söylenir. Bu sebeple muayenede kötü sürprizlerle karşılaşmamak için HGS ve OGS borçlarınızı mutlaka ödeyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir