“Tescil Seri No-Plaka Eşleşmiyor. Lütfen kontrol ediniz.” Uyarısının Sebebi ve Çözümü

Tescil Seri No-Plaka Eşleşmiyor. Lütfen Kontrol Ediniz” uyarı iletisi, Tüvtürk resmi internet sitesi üzerinden araç muayene randevusu almak isteyenlerin zaman zaman karşılaştıkları bir hata uyarısıdır.  Bu sorunla karşılaşanların sorunu nasıl çözeceklerine ilişkin olarak hazırladığımız bu yazı ile randevu alma işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlanabilecektir.

Tüvtürk’ün kendi internet sitesi üzerinden araç muayene randevusu almaya çalışan herkes “Tescil Seri No-Plaka Eşleşmiyor. Lütfen kontrol ediniz.” hatası ile karşılaşmıyor elbet. Ancak sistemin yoğunluk durumuna ve kişinin girdiği seri numarası bilgilerine göre alınan bu hata iletisi ile karşılaşanların sayısı ise oldukça fazla.

Araç muayene randevusu almak için en basit yol Tüvtürk’ün kendi internet sitesini kullanmak. Tüvtürk’ün sitesi üzerinden ücretsiz araç muayene randevusu almak için gerekli olan tek şey ise aracınızın ruhsatı. Randevu oluşturma esnasında sisteme girilmesi zorunlu olan ve aracın ruhsatında yer alan seri numarası ruhsat yaprağının hemen alt kısımında yer almaktadır. İşte hata sebebi de tam olarak burada yatıyor.

Öncelikle bu uyarının iki farklı sebebi bulunmakta. Bu sebeplerden bir tanesi araç ruhsatında yer alan yanlış seri numarasının sisteme girilmesi. Ruhsat yaprakları üzerinde iki farklı numara yer almaktadır. Kişiyi yanıltan ve yazıya konu hatayı almanıza sebep olan yanlış seri numarasının sisteme girilmesidir. Araç ruhsatı kontrol edildiğinde ruhsatta iki farklı seri numarasının bulunduğu hemen fark edilecektir. Şimdi gelelim bu sorunun çözümü için yapılması gerekenlere.

Tescil seri no-plaka eşleşmiyor hatasının çözümü için ruhsatta yer alan diğer seri numarası sisteme girildiğinde hatasız olarak işleme devam edilecektir. Seri numarası sisteme girilirken Seri alanındaki harf bölümü ve no alanındaki rakam bölümü birlikte girilmelidir. Harf ve numaraları yazarken arada boşluk verilmemelidir. Yazıda paylaştığımız ruhsat resmindeki örneğe göre düşünürsek sisteme girilecek olan seri no şu şekilde olacaktır: AS020231 Seri numarasının belirtilen şekilde girilmesi ile bu şekilde randevu alma işlemi tekrarlandığında bu adım sorunsuz bir şekilde geçilerek araç muayene randevusu oluşturulacaktır. Bu hatanın ikinci sebebi de sistemdeki anlık yoğunluktur. Seri numarası doğru girilmesine rağmen bu hata alınıyor ise aynı seri numarası tekrar girilerek işleme devam edilmelidir. Bu şekilde ikinci ve üçüncü denemede sistem seri numarasını kabul edecektir. Bu hatanın çözümü aslında bu kadar basit olmasına rağmen pek çok araç sahibi özellikle ikinci seri numarasını maalesef gözden kaçırmaktadır.

Siz de Tescil seri no-plaka eşleşmiyor hatasının çözümünü arayanlardansanız artık hatanın sebebini öğrendiğinize göre ruhsatınızdaki diğer seri numarasını kullanarak randevunuzu hemen oluşturabilirsiniz. Haydi kolay gelsin…

6 thoughts to ““Tescil Seri No-Plaka Eşleşmiyor. Lütfen kontrol ediniz.” Uyarısının Sebebi ve Çözümü”

  1. Verdiğin bilgilerin gerçekle uzaktan yakından alakası yok. Her iki numarayı da defalarca denedim ve aralıklı olarakta denedim örneğin 1 saat sonra 2 saat sonra gibi. Bilmiyorsanız bari boş boş konuşmayın.

    1. Mehmut bey, tescil seri no – plaka eşleşmiyor hatası yazıda bahsedildiği şekilde çözülmektedir. Bu şekilde yine hata iletisi almaya devam ediyorsanız 0 850 222 88 88 numaralı Tüvtürk çağrı merkezinden randevunuzu ücretsiz oluşturabilirsiniz. Saygılarımızla.

  2. Aracım Balıkesir Plakalı,Akhisarda Muayne yaptırmak istiyorum,Nasıl randevu alabilirim…

    1. Mücahit bey, TÜVTÜRK resmi internet sitesinde yaptığımız sorgulamada gezici muayene istasyonu programında Akhisar için muayene tarihi yer almadığı bilgisine ulaştık. Aracın Balıkesir plakalı olması önemli değildir. Dilediğiniz muayene istasyonuna randevu alabilir hatta size en yakın gezici istasyonda muayene işleminizi yaptırabilirsiniz. Gezici muayene istasyonu sorgulama ekranına BURADAN ulaşabilirsiniz. Bazı gezici muayene istasyonları da randevulu hizmet vermektedir. Ne şekilde randevu alacağınızı BURADAN öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir