Yedek Lastik (stepne) Olmadan Araç Muayeneden Geçer Mi?

Yedek lastik (stepne) olmadan muayeneye gidildiğinde aracın muayeneden geçip geçemeyeceği pekçok kişi tarafından merak edilen bir husus. Bu hususta sizde stepne olmayan aracın muayeneden geçip geçmeyeceğini merak ediyorsanız yazımızı mutlaka sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Öncelikle muayenede ağır kusur ve hafif kusurlar Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Bakanlığın belirlemiş olduğu kriterlere göre de Tüvtürk tarafından gerekli muayeneler gerçekleştirilmektedir. Ağır kusur sayılan eksikliklerde araç muayeneden geçemezken hafif kusur sayılan eksikliklerde araç muayeneden geçmektedir.

Araçta yedek lastik (stepne)  bulundurulmaması halihazırda hafif kusur sayılmaktadır. Zaman zaman Bakanlık tarafından kriterlerde değişiklik yapılabilmektedir. Şu aşamada stepnesiz araçlar muayeneden hafif kusurlu olarak geçebilmektedirler. Yine aynı şekilde stepnenin bağlantısı uygun olmayan araçlarda hafif kusurlu olarak muayeneden geçmektedir. Bunların dışında stepnenin hasarlı olması, yeterli hava basıncının bulunmaması gibi durumlarda da araç hafif kusurlu sayılarak muayeneden geçirilmektedir. Kısacası stepnesiz araç muayenesine gidilebilmekte, hafif kusurlu olarak da muayene tamamlanmaktadır.

Her ne kadar stepnesiz araç muayeneden geçebilmekte ise de stepnenin her zaman için araçta kullanılabilir halde bulundurulması oldukça önemlidir. Özellikle yerleşim yerlerinden uzak bir bölgede araç lastiğinde yaşanacak olası bir patlama veya yarılmada yedek lastik sürücünün imdadına yetişecek, sürünün ve yolcuların mağdur olmasının önüne geçecektir. Dolayısıyla muayenede sıkıntı çıkmıyor olsa dahi her araçta mutlaka stepne bulundurulmalıdır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir