Ön Cam Sileceği Çalışmayan Araç Muayeneden Geçer mi? Arka Sileceği Çalışmayan Aracın Muayenede Durumu Nedir?

Periyodik araç muayenelerinde araçlar neredeyse A dan Z ye varana kadar tüm aksamıyla birlikte detaylıca incelenmektedir. Araçlarda hayati öneme haiz parçaların çalışıp çalışmadığı aracın muayeneden geçip geçmeyeceğini belirleyen ana unsur olarak kabul edilmektedir. Araçtaki bazı kusurlar hafif kusur addedilirken bazı kusurlar da ağır kusur kapsamında değerlendirilmektedir.

Peki ön cam silecekleri veya sileceği çalışmayan araçlar muayeneden sorunsuz bir şekilde geçebilir mi? Periyodik araç muayenesi yapılırken Tüvtürk muayene istasyonlarında araçların ön cam sileceklerinin de detaylı bir şekilde kontrolü yapılmaktadır. Zira ön cam silecekleri aracın hayati öneme haiz parçalarından biri olarak kabul edilmektedir. Herşeyden önce araçlarda bulunan silecek ve buna bağlı yıkama sistemlerinin her daim ihtiyaç halinde çalışacak vaziyette tutulması kazasız sürüşler için önemlidir.

Ön cam sileceklerinin ikisi veya bir tanesi çalışmayan araçlar ağır kusurlu olmaları sebebiyle muayeneden geçememektedir. Böyle bir durumda muayene istasyonu teknisyeni tarafından aracın ilgili sileceklerinin tamir edilerek çalışır vaziyete  getirilmesi hususu aracı muayeneye getiren kişiye belirtilecektir. Bu aşamada araç geçici kusurlu sayılacaktır. Aracın muayeneden geçemediği tarihten itibaren bir ay içinde tespit edilen eksikliğinin tamamlanarak yeniden muayeneye getirilmesi gerekmektedir. Bu süre zarfı içinde aracın muayenesi ücretsiz yapılacaktır.

Bazı araçlarda arka camda da silecek yer alıyor. Yazımızda buraya kadar hep ön camdan bahsettik. Peki arka cam sileceği çalışmıyor ise araç sorunsuz bir şekilde muayeneden geçebilir mi?  Arka cam sileceğinin çalışmaması hafif kusur kapsamında değerlendirilmektedir. Dolayısıyla arka sileceği çalışmayan araçlar muayeneden hafif kusurlu olarak geçebilmektedir. Kısaca ön cam sileceklerindeki aksaklıklar ağır kusur sayılarak araç muayeneden geçemezken arka cam sileceği hafif kusur sayılarak araç muayeneden geçmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir