Sonradan Xenon Far Takılan Araç Muayeneden Geçer mi?

Son dönemin en popüler araç tadilatları arasında yer alan Xenon far uygulamaları pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Hal böyle olunca Xenon far uygulaması yapanlar veya yapmayı düşünenler de Xenon far muayeneden geçer mi, Xenon far kullanmak trafik cezası yazılmasına sebep olur mu gibi soruları sıkça sormaktadır.

Fabrika çıkışında orijinal Xenon farları bulunmayan araçların sonradan gelişigüzel şekilde Xenon far uygulamaları yasaklanmıştır. Bunun en büyük sebebi ise merceği bulunmayan, yükseklik ayarı bulunmayan Xenon far uygulamalarının karşıdan gelen araçlar için büyük risk teşkil etmeleridir. Bu sebeplerle orjinalinde Xenon far bulunmayan araçların muayeneden geçmeleri mümkün değildir. Xenon far tadilatları ağır kusur kapsamında değerlendirilmektedir. bu şekilde muayeneye gelen araçlar ise ağır kusur sebebiyle muayeneden geri çevirmek de gerekli düzeltmelerin yapılması istenilmektedir.

Herhangi bir kontrol anında kolayca fark edilmeleri sebebiyle fabrikasyon olmayan Xenon far kullanan araçların sahiplerine ceza yazılması ihtimali de oldukça yüksektir.

Xenon farlar, halojen farlara göre daha güçlü bir ışık gücü sağlasa da genel manada trafiği tehlikeye düşürecek niteliktedirler. Trafikte hem kendi aracımızın güvenliği, hem de trafikteki diğer araçların güvenliği için bu tarz tadilatları yapmaktan kaçınmalıyız. Unutulmamalıdır ki güvenlik görsellikten çok daha önemli bir unsurdur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir