Yeni Yakıt Aldıktan Sonra Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Bazı zamanlarda akaryakıtların kalitesi konusunda “aman canım her akaryakıt aynıdır, önemli olan uygun fiyatlı akarkayıt kullanmak” cümlesini etrafınızdakilerden duyabilirsiniz. Ancak bu cümleye pek de itibar edilmemesi gerekir. Aksi taktirde neden bu cümleye itibar edilmemesi gerektiğini tecrübeyle öğrenebilirsiniz. Zira her yakıt aynı değildir, kaliteli yakıt kullanmak motor ömrünü mutlaka uzatacaktır.

Akaryakıtlar şirketlere göre kalite bakımından değişiklik göstermektedir. Akaryakıt içerisine katılan katkılardan tutun da akaryakıtın temizliğine varana kadar pek çok bileşen markalara göre değişkenlik arzetmektedir. Buraya kadar tüm akaryakıtların aynı olmadığı konusunda az da olsa fikir sahibi olduk diyebiliriz. Gelelim asıl konumuza.

Yeni yakıt aldım, motor arıza lambası yandı cümlesini zaman zaman duymaktayız. Peki yeni yakıt aldıktan sonra aracın motor arıza lambası yandığında ne yapmak gereklidir? Öncelikle yeni yakıt aldıktan sonra motor arıza lambası yandı ise bu durum yüksek ihtimalle aldığınız akaryakıtın kalitesiz olmasından kaynaklanmaktadır. Alınan yakıtın motor içerisinde düzensiz yanması ve motorun da bu anormalliği farkederek aracın bilgisayarına bunu bildirmesi sonucunda motor arıza lambası yanmaktadır. Bu durumda esasen çoğunlukla motorda arıza bulunmamaktadır.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında yapılması gereken piyasada kolayca bulunan kaliteli motor temizleme katkılarından satın alınarak akaryakıt deposuna eklenmesidir. Belli bir süre sonra motor arıza lambası kendiliğinden sönecektir. Bu süreyi beklemek istemiyorsanız oto tamircinize giderek aracınızı bilgisayara bağlatıp hata kodunu sildirebilirsiniz.

Özellikle LPG’li araçlarda yeni LPG alımından sonra böyle bir durumla karşılaşılması halinde de yine alınan LPG tüketildikten sonra yakıt katkı maddesi alınarak benzin deposuna eklenmeli ve araç bir süre benzinle kullanılmalıdır. Motorun yakıt alımından hemen sonra arıza lambası yakması halinde sorunun çözümü genellikle yakıt değişimiyle çözülmektedir. Şayet araçta gözlemlenen motor sesinde değişiklik, egzozdan çıkan dumanda farklılık vs gibi bir durum varsa ve yakıt değişiminden sonra da motor arıza lambası yandıysa aracın mutlaka servise veya ustaya kontrol ettirilmesi gerekir. Bu uyarının sebebi gerçekten motor arızası olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir