ÖTV İndirimli Araç Limiti

ÖTV indirimli araç limiti ne kadar oldu, bu limit güncellenecek mi diye merak eden pek çok engelli ya da engelli yakını sabırsızlıkla bu soruların yanıtını bekliyor. Bilindiği üzere Ötv indirimli araç almak için devlet tarafından fiyat limiti belirleniyor. Bu limit ihtiyaçlar ve artan araç fiyatları karşısında zaman zaman da güncelleniyor. Yazımızda 2020 ve 2021 yılında ÖTV indirimli araç alımında üst fiyat limitinin ne kadar olduğunu belirteceğiz.

ÖTV indirimli araç almak için üst limit ne kadar?

Özel tüketim vergisi olmadan araç almak için belirlenen limit 2020 yılı için 303.200,00 TL dir. Bu fiyat altında bulunan araçlar engelli bireyler için tanınan indirimden faydalanılarak alınabilmekte. Bu miktarın üstünde fiyata sahip olan araçların ÖTV indirimli alınması ise mümkün değil. Kendisi veya yakını engelli olan bireylerin bu indirimden faydalanarak araç almaları için üst limite dikkat ederek araç belirlemeleri oldukça önemlidir.

ÖTV indirimli araç almak için belirlenen üst limit ÖTV dahil fiyat mı?

ÖTV indiriminden faydalanacaklar için belirlenen üst limit içerisinde ÖTV de bulunmaktadır. 303.200,00 TL ÖTV dahil fiyattır. Satın almak için belirlenecek aracın tüm vergileriyle birlikte toplam bedelinin 303.200,00 TL’den fazla olmaması gerekmektedir. Fiyatın bu limitin üstünde bulunması halinde aracı alacak olan kişi ÖTV indiriminden faydalanamayacaktır. Bu fiyat limitinin aşılmamasına özen gösterilmelidir. Aksi taktirde evdeki hesap çarşıya uymayacaktır.

Özellikle ülkemizde yaşanan kur dalgalanması sebebiyle yaşanan araç fiyat artışları, artış öncesinde ön sipariş veren pek çok kişinin mağdur olmasına sebep olmuştur. ÖTV indirimli araç alma limitinin 2020 yılında artışlara paralel olarak güncellenmemesi sebebiyle ön sipariş veren pek çok engelli ya da engelli yakını, ya siparişlerini iptal etti ya da daha düşük fiyatlı araçlara yönelmek durumunda kaldı. Özellikle SUV tarzı araç sipariş eden kişilerin hemen hepsi bu durumdan olumsuz etkilendi.

ÖTV indirimli araç almak için belirlenen üst limit güncellenecek mi?

ötv indirimli araç limiti

Bu konuda yetkili kurumlardan henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak otomotiv şirketlerinin pek çoğu bu konuda bir güncelleme bekliyor. Günümüzde pek çok aracın vergi dahil sıfır fiyatı 303.200,00 TL limitinin çok çok üzerinde. Özellikle donanımlı olarak tabir edilen araçların pek çoğunu 303.200,00 TL dahilinde almak mümkün gözükmüyor. Bu olumsuzluklar pek çok ortamda dile getirilerek çözüm bekleniyor. Yetkililerin bu hususta bir düzenleme yapıp yapmayacağı hususunda henüz resmi bir açıklama gelmiş değil. 2021 yılı için de şu anki fiyat limiti 303.200,00 TL olarak görünüyor. 2021 yılında ötv indirimli araç alımı üst limiti yeniden düzenlenir mi henüz belli değil. Ancak indirimli araç almayı düşünen engelliler veya engelli birey yakınları bu yönde gelecek olumlu bir açıklamayı sabırsızlıkla bekliyor.

Umarız kısa süre içerisinde ülkemizde artan araç fiyatları karşısında yetkililer tarafından ÖTV indirimli araç alımı için belirlenen üst limit makul bir seviyeye yükseltilir. Zira artışlar karşısında düşük kalan bu limit dolayısıyla, engelli adına araç alacaklar için seçenekler hayli daralmış durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir