Tadilat Muayenesi Sonrası Egzoz Muayenesi Gerekli mi?

Tadilat muayenesi sonrası egzoz muayenesi gerekip gerekmediği sorusu, aracında tadilat yaptıran araç sahipleri tarafından merak edilen bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Araçlarda yapılan değişiklikler sonrasında tadilat muayenesinin zorunlu olduğu bilinmesine rağmen bu muayene sonrasında egzoz muayenesi de yaptırmak gerekli mi bu konuyu açıklamaya çalışacağız.

Araçlarda yapılan değişiklikler sonrasında tadilat muayenesi yaptırmak zorunlu. Basit bir deyişle aracın geçerli bir muayenesi bulunsa dahi araçta yapılan tadilat sonrasında geçerli olan muayene geçersiz olmakta ve aracın yeniden muayeneye sokulması zorunlu hale gelmektedir. Bunun sebebi, araçta yapılan tadilatın usulüne uygun olup olmadığını kontrol etmektir. Egzoz muayenesinde de aynı kural geçerlidir. Araçta yapılan tadilat muayenesi sonrasında egzoz muayenesi yaptırılması da zorunludur. Tadilat muayenesi sonrasında egzoz muayenesinin yaptırılmaması halinde olası bir kontrolde, araçta egzoz muayenesi yokmuş gibi muamele edilecektir. Bu sebeple tadilat muayenesi sonrası egzoz muayenesi mutlaka yaptırılmalıdır.

tadilat muayenesi sonrasında egzoz

Peki tadilat muayenesinden sonra egzoz muayenesinin de yenilenmesi neden zorunlu, bu durum Tüvtürk tarafından keyfi olarak mı uygulanmakta? Tadilat muayenesi sonrasında egzoz muayenesinin de yaptırılması Tüvtürk tarafından keyfi olarak uygulanan bir durum değildir. Egzoz gazı emisyon kontrolü yönetmeliği 6. maddesinde “Egzoz gazı emisyon ölçüm süresi dolmamış olsa bile kaza, değişiklik, tadilat ve benzeri nedenlerle taşıt muayenesinin yenilenmesinin zorunlu olduğu durumlarda egzoz gazı emisyon ölçümleri de yenilenir.” ibaresi yer almaktadır. Bu madde, egzoz gazı ölçümünü tadilat muayenesi sonrasında zorunlu kılan maddedir. Egzoz muayenesinin zorunlu olduğunu açıkça belirtmektedir.

Bu duruma pek çok araç sahibi tarafından itiraz edilse de yönetmelik maddesi oldukça açıktır, itiraza açık kapı bırakmamıştır. Aracında tadilat yaptıran araç sahiplerinin zorunlu tadilat muayenesi sonrasında egzoz muayenesini de yenilemesi bir zorunluluktur. Bu hususta Tüvtürk’ün tadilat sonrasında muayene başlıklı açıklamasına şuradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, tadilat sonrasında yaptırılmayan egzoz muayenesi sebebiyle olası bir trafik kontrolünde cezai işlem uygulanacağı da hatırdan çıkarılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir