Muayene Tekrarı Nasıl Yapılır

Muayene tekrarı nasıl yapılır diye merak eden araç sahipleri için açıklayıcı bir yazı olmasını amaçlayarak hazırladığımız bu yazı ile muayene tekrarı hususunda akla takılan hususları genel hatlarıyla açıklamaya çalışacağız. Muayene tekrarının ne şekilde yapıldığını merak edenlerdenseniz yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Öncelikle tekrar muayenesi nedir bu hususu açıklayalım ve sonrasında da muayene tekrarı nasıl yapılır sorusunu detaylıca ele alalım.Periyodik veya tadilat muayenesi esnasında yapılan kontrollerde, araçta tespit edilen ağır kusur veya kusurlar sebebiyle araç muayeneden geçemez. Bu durumda aracı muayeneye getiren kişiye, muayenede tespit edilen eksiklikleri gösteren bir rapor verilir. Bu raporda yer alan eksikliklerin veya kusurların tamirinin yaptırılması veya tamamlanması ve sonrasında 1 aylık süre içinde tekrar muayeneye getirilmesi gerektiği bildirilir. Yaptırılacak bu muayeneye tekrar muayenesi denir.

kırmızı araç ve kontrol teknisyeni

Bu aşamadan sonra araç sahibi tarafından belirtilen bu eksikliklerin bir aylık süre içerisinde giderilerek aracın yeniden muayeneye getirilmesi gerekmektedir. Muayene tekrarında ayrıca muayene ücreti alınmaz ancak araç tekrar muayenesinde de yine muayeneden geçemez ise bu kez aracın 3.muayenesi söz konusu olur. Bu durumda da ilk muayene gibi muayene ücreti tam olarak alınacaktır. Bu sebeple muayene ücretinin tekrar ödenmemesi için tekrar muayenesinde tüm eksikliklerin tamamlanması oldukça önemlidir.

Tekrar muayenesinden en çok merak edilen soruların başında şu soru gelmektedir. Muayene tekrarını aynı muayene istasyonunda yaptırmak zorunlu mu? Aracın ilk muayenesinin yaptırıldığı yerde ikinci bir muayene istasyonu bulunması halinde muayene tekrarının aynı muayene istasyonunda yaptırılması zorunlu değildir. Yani, aracın ilk muayenesinin yaptırıldığı yerleşim yerindeki Tüvtürk’ün diğer herhangi muayene istasyonlarından birinde tekrar muayenesi gerçekleştirilebilir. Bulunulan yerde sadece tek muayene istasyonu varsa tekrar muayenesinin aynı istasyonda yaptırılması gerekecektir.

Tekrar muayenesine ilişkin sorular sorulardan bir tanesi de yine şu sorudur.Tekrar muayenesini yaptırmazsam ne olur? Bir aylık süre içinde tekrar muayenesine aracın götürülmemesi halinde araç muayenesiz olarak gözükecek ve yapılan kontrollerde araç muayenesiz araç muamelesi görecektir. Ayrıca araç bir aylık süre içinde tekrar muayenesine götürülmediği için, aracın muayenesi için yeniden araç muayene ücreti ödenmesi talep edilecektir.

Tekrar muayenesi için araç muayene randevusu almak gerekir mi? Tekrar muayenesi için randevu almak istasyondan istasyona farklılık göstermektedir. Zira bazı istasyonlar randevusuz araç kabul etmemektedir. Tekrar muayenesinde de durum aynıdır. Randevu zorunlu olsun ya da olmasın, tekrar muayenesi için randevu almak, muayene istasyonunda geçirilecek süreyi kısaltacağından aracı muayeneye götürecek kişi için önemlidir. Tekrar muayene randevusu almak için de yine periyodik randevu alıyormuş gibi aynı menü kullanılarak “Genel Muyaene & Muayene Tekrarı” seçeneği seçilmelidir. Araç muayene randevusu almak için işlem adımları hakkında bilgi almak üzere bağlantıyı kullanabilirsiniz. Muayene randevusunu TÜVTÜRK resmi web sitesi üzerinden hemen oluşturmak için bağlantıyı takip edebilirsiniz. Tüvtürk üzerinden alınacak randevular tamamen ücretsizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir