Araç Muayeneleri Ertelendi mi

Araç muayeneleri ertelendi mi?

GÜNCELLEME: ARAÇ MUAYENELERİNİN ERTELENMESİ HAKKINDA YENİ DÜZENLEME!!! 03/04/2020 tarihinde 31088 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik uyarınca araç muayenesi ertelendi. İlgili yönetmelik uyarınca 03/04/2020 tarihi de dahil üç ay içerisinde muayene süresi dolan araç sahipleri üç aylık sürenin bitiminden itibaren 45 gün içinde araç muayenesini yaptırabilecekler. Daha önce 65 yaş üzerindeki araç sahiplerinin muayene tarihleri ertelenmişti. Yapılan son düzenleme ise 03/04/2020 tarihi ve sonrasında muayenesi dolacak olan tüm araç sahiplerini kapsıyor. Bu süre zarfında dileyen araç sahipleri araçlarının muayenelerini yaptırabilecekleri gibi dilerseler 3 Temmuz 2020 tarihi sonrasında da yaptırabilecekler. 3 Nisan 2020 öncesinde muayene süresi dolan araçlar ise kapsam dışında bırakıldı.

DÜZELTME: KONU HAKKINDA YENİ GELİŞME
Koronovirüs kapsamında 65 yaş üstü kişiler ve kronik rahatsızlığı bulunanların sokağa çıkmaları geçtiğimiz günlerde yasaklanmıştı. Yazımızda daha önce kısa süre içinde konu hakkında düzenleme yapılacağını belirtmiştik. Ve nihayet İçişleri Bakanlığı tarafından tüm Valiliklere gönderilen genelge ile bu kapsamda bulunan araç sahiplerinin araç muayene süreleri yasağın kalkmasından 45 gün sonrasına kadar ertelendi. Böylelikle sokağa çıkmaları yasaklanan 65 yaş üstü vatandaşlar araçlarının muayenesini yasak bitiminden 45 gün içinde yaptırabilecek. Bu süre zarfında araç muayene tarihleri geçmiş olsa dahi kendilerine herhangi bir cezai işlem uygulanmayacak. Konu hakkındaki İçişleri Bakanlığının internet sitesinde yer alan açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Araç muayeneleri diğer 65 yaş ve üstü grubunda ve kronik rahatsızlık gurubunda bulunmayan araç sahipleri açısından normal işleyişinde devam etmekte olup araçların zamanında muayeneye götürülmesi gerekmektedir. Araç muayeneleri esnasında el hijyeni ile birlikte sosyal mesafe kuralına mutlaka dikkat edilmelidir.
________________________________________________________

Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de kasıp kavuran covid-19 virüsü (koronavirüs) sebebiyle hayat durma noktasına geldi. Pek çok özel kuruluş ile birlikte kamu kurumları da faaliyetlerini asgari seviyeye indirmiş durumda. Sokağa çıkmanın önerilmediği, evlerde kalma çağrısının yoğun olduğu şu günlerde, merak edilen hususlardan bir tanesi de araç muayenelerinin ertelenip ertelenmediği.

Muayene tarihi yaklaşan araç sahipleri arasında merak konusu olan araç muayenelerinin ertelenip ertelenmediği hususunda henüz bir düzenleme yapılmadı. Düzenleme yapılacağı gündeme gelse de hali hazırda zamanında muayene yaptırılmayan araçlar için % 5 oranında aylık gecikme bedeli tahsil edilmeye devam ediyor. Şu aşamada araç muayeneleri ertelendi mi diye soranlar için cevabımız sokağa çıkma yasağı bulunmayan kişiler açısından hayır ertelenmedi şeklinde. (65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan kişiler için düzenleme yapıldı.

Özellikle 65 yaşındaki vatandaşlarımıza getirilen sokağa çıkma yasağı sonrasında, araç muayenelerinin ertelenmesi hususunda araç sahipleri tarafından yetkililerden çözüm bekleniyor. Konu hakkında çalışma yürütüldüğü biliniyor ancak talepler bir an önce bu ertelemenin hayata geçirilmesi. Kuvvetle muhtemeldir ki sokağa çıkma yasağı sebebiyle aracını muayeneye götüremeyenler için ve yaşanan risk faktörü sebebiyle aracını zamanında muayeneye götüremeyenler için devlet tarafından mutlaka bir istisna sağlanacaktır.

covid 19 araç muayeneleri ertelendi mi

Şu an için araç muayenelerinin ertelenmesi hususunda herhangi bir resmi düzenleme yapılmamış olsa dahi vatandaşlarımızın sağlıkları için evlerinde kalmaları daha önemli. Ülkemizin içinde bulunduğu risk durumu ve özellikle hastalığın ciddiyeti düşünüldüğünde, sağlıklı kalmak için tüm tedbirleri almak gerekiyor. Devlet yetkilileri tarafından bu hususta kısa sürede resmi bir düzenleme yapılması da bekleniyor. Bu hususta yapılacak düzenlemeyi ve yaşanacak gelişmeleri yine buradan paylaşacağız. Bu ortamda araç muayene tarihiniz geçecek dahi olsa evlerinizde kalmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir