Kilometre Sayacı Çalışmayan Araç Muayeneden Geçer mi?

Kilometre sayacı çalışmayan araç muayeneden geçer mi , kilometre sayacı hatalı çalışan doğru ölçmeyen araç muayeneden geçer mi, km arızalı araç muayenesi yapılır mı gibi sorular zaman zaman gündeme gelmekte. Kilometre sayacı çalışmayan veya hatalı çalışan araç sahipleri aracını muayeneye götürmeden önce bu arızaları gidermeli mi yoksa bu şekilde muayene yapılabilir mi? Bu soruların hepsi de yazımız ile cevap bulacak. Sizin de aracınızın kilometre sayacı çalışmıyor ve aracınızı bu şekilde muayeneye götürmeyi düşünüyorsanız bir daha düşünün.

Aracın muayeneden geçememesine neden olan arızalar ağır kusur olarak nitelendirilmektedir. Ağır kusur bulunan araçların muayenesi esnasında bu kusurlarının tespit edilmesi halinde araç muayeneden geri çevrilmektedir. Tespit edilen arızalar giderilmeden de aracın muayeneden geçmesine imkan yoktur. Kilometre sayacının çalışmaması da ağır kusur olarak nitelendirilmektedir. Kilometre sayacının çalışmaması ağır kusur kapsamında kaldığından bu arıza ile muayeneye giden araç muayeneden geçemeyecektir. Kilometre sayacı çalışmayan araç muayeneden geçer mi sorusunun yanıtı ” hayır geçemez” olacaktır. Araçta yer alan kilometre sayacının çalışmaması veya hatalı çalışması halinde araç muayeneye götürülmeden önce bu arıza mutlaka giderilmelidir.

kilometre sayacı

Kilometre sayacının çalışmaması halinde bu durumun ağır kusur olarak nitelendirileceği tüvtürk resmi internet sitesinde de açıkça belirtilmektedir. Ayrıca kilometre sayacının çalışmaması aracın kilometre bilgisinin hatalı olarak gösterilmesine neden olacaktır. Bu da aracın orijinal kilometresinin bilinemeyeceği anlamına gelmektedir. Ayrıca bu durum günümüzde araç satışlarında sıkça rastlanan ve sık sık şikayetlere konu olan kilometre düşürülmesi hadisesine benzer bir durum gibi de algılanabilir. Bu gibi sebeplerle kilometre sayacı çalışmayan araçların tamiratı önem arzetmektedir.

Bu nedenle kilometre göstergesi arızalı olan araçların kilometre göstergesini tamir ettirmesi ve sonrasında muayeneye gitmesi daha uygun olacaktır. Muayene esnasında aracın kilometre bilgilerinin de kayıt altına alındığı unutulmamalıdır. Kilometre sayacı çalışır vaziyette aracın muayeneye götürülmesi sayesinde hatalı bilgi girişlerinin de önüne geçilmiş olacaktır. Araç muayenesinde kilometre bilgisinin önemi ile ilgili olarak daha önceki şu yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir