2023 Araç Muayene Ücreti Ne Kadar

2023 araç muayene ücreti ne kadar oldu, yeni yılda araç muayene hizmeti ne kadar olacak, zamlı araç muayene ücretleri ne zaman belli olur, araç muayene hizmetlerine yeni yılda zam gelecek mi gibi daha pek çok soru 2022 yılının son günlerini yaşadığımız şu günlerde araç sahipleri tarafından sıklıkla sorular soruların başında geliyor. Özellikle Ekim ayında yeniden değerleme oranlarının belli olması ile birlikte yeni fiyatların büyük oranda ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Öncelikle yazımızın yayın tarihi itibariyle muayene ücretleri tam olarak belirlenmediği için yeniden değerleme oranı üzerinden hesap edilen verileri paylaştığımızı belirtelim, yeni rakamlar Tüvtürk tarafından yayınlandığında yazımız içeriğinde paylaşılacaktır. Şimdi bu konuda merak edilenlerin tamamını yazımızda ele alıyoruz.

Bilindiği üzere 2022 yılında araç muayene ücretleri Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar için 507,40 TL olarak belirlenmişti. Yine traktör muayene ücreti 258,42 TL, Otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerin 2022 yılı araç muayene ücretleri ise 685,58 TL olarak tespit edilmişti. 2022 yılında araç sahipleri bu bedeller üzerinden araç muayene işlemlerini yaptırdı ve Aralık ayı bitimine kadar da bu fiyatlardan araçlarının muayenesini yaptırabilecek. Her sene olduğu gibi bu sene de Ekim ayında yeniden değerleme oranları belirlendi. Yeni değerleme oranı 2023 yılı için % 122 olarak bekleniyor. Pek çok kalemde harç ve vergiler ve araç muayene ücretleri bu oran üzerinden yeniden belirlenecek.

araç muayene ücreti

2023 araç muayene ücretleri de bu oran üzerinden hesaplanacak olursa Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar için 2023 yılı muayene ücreti 1.130,44  TL olarak ödenecek. 2023 traktör muayene ücreti 575,84 TL, Otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerin 2023 muayene ücreti ise 1.528,10 TL olarak ortaya çıkacaktır. Bahsetmiş olduğumuz rakamlar her yıl yeniden değerleme oranı üzerinden hesap yapıldığından bu oran üzerinden hesaplanan rakamlardır. Bu sene de araç sahiplerinde yeniden değerleme oranı üzerinden yeni yıl girmeden önce araç muayene ücretlerindeki oranda indirim yapılması beklentisi bulunuyor. Araç muayenesi yakın olan araç sahiplerinin yeni yıl gelmeden önce araç muayenelerini yaptırmaları avantaj sağlayacaktır. Zira yeni yıl girmeden önce yaptırılacak araç muayene ücretleri mevcut tarife üzerinden yapılacak.

Şimdilik tam rakamlar belli olmasa da yeni yıl ile birlikte araç muayene ücretlerinde ciddi bir artış olacağını kestirmek zor değil. Zira araç muayene ücretleri her yıl mütemadiyen artan rakamlarla araç sahiplerini mutsuz ediyor. Bu durumun bu sene de değişmeyeceğini söyleyebiliriz. Nihai rakamlar yeni yılın ilk günü ile birlikte Tüvtürk resmi internet sitesinde açıklanacaktır. Rakamların açıklanması ile birlikte yeni net rakamları biz de bu yazımızda paylaşıyor olacağız.

Tüvtürk resmi internet sitesi üzerinden araç muayene hizmeti ücretlerini takip etmek isteyen okurlarımız linki takip ederek ilgili sayfaya ulaşabilir. Demin zikrettiğimiz gibi yeni yılın ilk gününden itibaren güncel rakamları vermiş olduğumuz sayfa üzerinden de takip edebilirsiniz.

DÜZENLEME 01/01/2023
Yeni yılda araç muayene ücretleri belli oldu. Yeni belirlenen rakamlara göre Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 575,84 TL, Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 1.130,44 TL ve Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 1.528,10 TL olarak belirlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir