Hız Göstergesi Çalışmayan Araç Muayeneden Geçer mi?

Hız göstergesi çalışmayan araç muayeneden geçer mi sorusu zaman zaman tarafımıza sorulan sorular arasında yer alıyor. Özellikle eski araçlarda yaşanan parça temini sıkıntıları hız göstergesi çalışmayan araçlarda tamirat için ustaları zora sokabiliyor, hatta bazı araçlarda tamiri imkansız kılabiliyor. Bu durumda hız göstergesi çalışmayan araçların muayene esnasında hız göstergesi çalışmadan muayeneye götürülmesi sonucunu doğuruyor. Burada merak edilen husus ise hız göstergesi çalışmayan aracın muayeneden geçip geçemeyeceği. Yazımızda bu soruya cevap veriyoruz.

hız göstergesi çalışmayan araç

Araç muayenede kontrol edilen hususlardan bazıları ağır kusur sayılırken bazıları da hafif kusur sayılmaktadır. Hafif kusur sayılan hususlar aracın muayenesine engel değilken ağır kusur sayılan hususlar ise muayeneye engel olmaktadır. Ağır kusur bulunan araçlar muayeneden geçememekte, araç kusurun giderilmesi için geri çevrilmektedir. Hız gösterge paneli araç muayenesi esnasında kontrol edilen donanımlardan bir tanesidir. Hız göstergesine muayenede bakılmaktadır. Hız göstergesinin çalışmaması veya hatalı çalışması da ağır kusur sayılmaktadır. Dolayısıyla hız göstergesi çalışmayan veya hatalı çalışan araç hiçbir şekilde muayeneden geçemez. Bu nedenle arızalı hız göstergesine sahip araç, hız göstergesinin tamiratı yaptırılmadan muayeneye götürülmemelidir. Zira bu durum zaman kaybına neden olacaktır. Hız göstergesinin çalışmaması Tüvtürk kusurlar tablosunda “ağır kusur olarak” açıkça nitelendirilmiştir.

Hız göstergesi çalışmayan araçların bu haliyle kullanılması aracın muayenesinin yapılamaması dışında çeşitli olumsuzluklara da davetiye çıkartmaktadır. Bunlardan bir tanesi, hızın mevcutta kullanılan yoldaki hız limitlerine göre ayarlanamamasıdır. Hız göstergesi çalışmayan veya arızalı çalışan araç sahibi örneğin 50 km hız ile gitmesi gereken yerde ne kadar hızla gideceğini bilemeyeceği için bu limite uyamayacaktır. Bunun sonucunda da radar cezası ile karşılaşmak oldukça yüksek ihtimaldir. Yaşanacak olumsuzluk sadece trafik cezası ile sınırlı değildir. Bir diğer sorun aracın hangi hızda gittiğinin bilinmemesi nedeniyle kaza yaşanması ihtimalidir. Bu durumda mal ve can kayıpları ile sonuçlanabilir.

Tüm bu bahsettiğimiz hususlar dikkate alınarak hız göstergesi arızalı araçların en kısa sürede tamiratının yaptırılması gerekmektedir. Sizin aracınızın hız göstergesi çalışmıyorsa ve aracınızı muayeneye götürecekseniz tamiratını yaptırmadan götürmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir