Kapanmada Araç Muayene Yapılıyor mu?

Kapanmada araç muayene yapılıp yapılmayacağı, araç muayenesi bu döneme denk gelen araç sahipleri tarafından merak ediliyor. Covid-19 nedeniyle özellikle pek çok hizmet alanının kapalı olması sebebiyle araç sahipleri araç muayenelerinin bu dönemde yapılıp yapılmayacağının yanıtını arıyor. Biz de bu yazımızda Tüvtürk’ün yaptığı açıklama ışığında cevap veriyoruz.

Kapanmada araç muayene yapılacak mı muayeneler ertelendi mi?

Pandemi nedeniyle alınan kararlar doğrultusunda ülke genelinde uygulanan tam kapanma sebebiyle pek çok yer hizmet vermese de araç muayene istasyonları hizmet vermeye devam ediyor. Araç muayeneleri ertelenmedi. Araç muayene için randevu alan araç sahipleri araçlarının muayenelerini normal saatinde yaptırabiliyor. Cumartesi de dahil olmak üzere Tüvtürk muayene istasyonları kapanmadan önce olduğu gibi hizmet vermektedir. Tüvtürk’ün bu yöndeki açıklaması kurumun anasayfasında duyurular bölümünde yer almaktadır. Dileyen okurlarımız buradan yazının detayına ulaşabilirler.

Kapanmada araç muayenesini yaptırmasam ne olur?

kapanmada araç muayene

Uzun zamandır sokağa çıkma kısıtlaması belli gün ve saatle sınırlıydı. Ülke genelinde tam kapanmaya gidilmesinin en büyük sebebi ise covid 19 salgınında yaşanan vaka artışlarıdır. Özellikle mutasyona uğrayan virüsün daha hızlı yayılması, artan ölüm sayıları ve vaka sayıları ülke genelinde tam kapanmaya gidilmesini zorunlu hale getirdi. Bu aşamada kamu kurum ve kuruluşları sınırlı ve minimum personel ile hizmet vermeye devam ediyor. Tüvtürk muayene istasyonları ise araç sahiplerine araç muayene hizmeti vermeye devam ediyor. Kapanma ile elde edilmek istenen amaca uygun hareket etmek isteyen bazı araç sahipleri salgından uzak durmak için araç muayenesini yaptırmasam veya geciktirsem ne olur tarzında sorular soruyor. Araç muayenesinin zamanında yaptırılmaması halinde aylık gecikme bedeli alınmaktadır. Bu da aylık bazda % 5 olarak uygulanmaktadır. Araç sahiplerinin araçlarının muayenesini geç yaptırmaları halinde aylık olarak muayene bedelinin % 5 i oranında fazla muayene ücreti ödemeleri gerekecektir. Bu hususta daha önce yayınlamış olduğumuz muayene gecikme bedeli hakkındaki yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Burada unutulmaması gereken bir hususu tekrar hatırlatmak isteriz. Hiçbir şey sağlığınızdan daha önemli değildir, kapanma tedbirlerine maksimum düzeyde riayet edilmesi sağlığınız için oldukça önemlidir. Bu döneme denk gelen araç muayenenizi yaptırmak istiyorsanız muayene esnasında istasyonlarda geçirmeniz gereken vakitlerde hijyen, maske ve mesafe kurallarına azami özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir