Eski Ehliyet Yenileme

Eski ehliyet yenileme işlemleri eski tip ehliyet sahibi araç sürücüleri tarafından pek çok yönüyle merak ediliyor. Bu yazımızda eski ehliyet yenileme ücreti, ehliyet yenileme için gerekli olan belgeler, ehliyetlerin son yenileme tarihi, ehliyet yenileme için randevu işlemleri, eski ehliyet yenileme harcı ve eski ehliyetlerin yenilenmesi için neler yapılması gerektiğini tek tek anlatacağız. Burada değineceğimiz işlem adımları standart başvurularda yapılması gerekenleri içerecektir, kişiye göre farklı durumların ortaya çıkması halinde ilgili Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünden bilgi alınması gerekir.

Eski Ehliyet Yenileme İçin Son Tarih Ne Zaman?

Eski ehliyet sahipleri için çipli yeni ehliyet için son başvuru tarihi (01/01/2016 tarihi öncesinde alınan ehliyetler için) 31 Aralık 2022 olarak belirlenmiş durumda. Halihazırda eski tip ehliyet kullanan sürücülerin 31 Aralık 2022 tarihine kadar çipli yeni sistem ehliyet için başvurularını yapmaları gerekiyor. Son başvuru tarihine kadar eski tip ehliyetler geçerliliğini korumakta. Dileyen araç sahipleri bu tarihe kadar eski tip ehliyetlerini kullanmaya devam edebilirler. Ehliyet yenileme son başvuru tarihine ilişkin resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Ehliyet Yenileme İçin İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

Eski tip ehliyet sahibi sürücülerin sürücü belgesini yenilemek için izlemesi gereken adımları sırası ile anlatalım. Yeni tip sürücü belgesi başvurusu için kimlik belgesi, sürücü sağlık raporu, sürücü belgesi değerli kağıt harcı ve vakıf payı, 1 adet biyometrik fotoğraf, kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan ve adli sicil belgesi gerekli olanlar arasında sayılmaktadır. Adli sicil belgesi elektronik ortamda başvuru esnasında görevli memur tarafından sorgulanmaktadır. Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne başvuru yapmadan önce burada sayılan tüm evrakların ve yapılması gerekenlerin eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir. İşlem sıralamasında bizim tavsiyemiz sağlık raporu, biyometrik fotoğraf temini, harç ve vakıf katkısının yatırılması ve nüfus müdürlüğünden randevu alınarak işlemin tamamlanmasıdır.

Sürücü belgesi yenileme için sağlık raporu gerekli mi sağlık raporu nereden alınır?

Sürücü belgesi yenileme için sağlık raporu gerekmekte olup alınması zorunludur. Sağlık raporu aile hekimi tarafından verilmekte olup onun yokluğunda başka bir aile hekiminden alınması mümkün değildir. (resmi olarak izinde olup yerine vekaleten bakan hekim hariç) Sağlık raporu için aile hekimine başvurmadan önce e devlet üzerinden “kişisel sağlık bilgi formu” eksiksiz olarak doldurulmalı ve sonrasında aile hekimine başvurulmalıdır. Aile hekimi bu formu elektronik ortamda görüntüledikten sonra gerekli göz muayenesi ve gerek gördüğü diğer muayenelerini yaptıktan sonra sağlık raporunun çıktısını başvuru sahibine bizzat vermektedir. Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünde ehliyet yenileme başvurusunda fiziki olarak bu raporun ibrazı zorunlu değildir. TC kimlik numarası ile sorgulama yapıldığından sistem üzerinde sağlık raporu görüntülenmektedir. Sağlık raporu geçerlilik süresi iki yıldır. Bu adım tamamlandıktan sonra işin büyük çoğunluğu tamamlandı diyebiliriz.

Sürücü belgesi başvurusunda biyometrik fotoğraf temini

Yeni tip sürücü belgesi başvurusunda Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından istenecek biyometrik fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir. Biyometrik fotoğrafın altı aydan daha önce değiştirilen kimlik belgesinde de kullanılmış olması halinde başvuruyu alan nüfus müdürlüğü memuru tarafından fotoğrafın eski olduğu gerekçesiyle biyometrik fotoğrafın yenisinin çektirilmesi istenebilmektedir. Bu hususa dikkat edilmesi işlem için zaman kaybını önleyecek iki kez nüfus müdürlüğüne gitme zahmetinden kurtaracaktır.

eski ehliyet yenileme işlemi

Yeni tip ehliyet için yenileme ücreti ne kadar, ehliyet yenileme ücreti nereye yatırılır?

Yeni tip ehliyet için 2021 yılında yenileme ücreti toplam 15 TL dir. 13 TL kıymetli evrak harcı 2 TL si ise vakıf katkı payı olarak tahsil edilmektedir. Ehliyet yenileme ücreti nereye yatırılır diye merak edenler için soruyu cevaplayalım. Yeni tip ehliyet için gerekli olan ücret bankalardan, ptt şubelerinden, banka internet şubelerinden ve gib.gov.tr üzerinden kredi kartı ile ödenebilmektedir. Kredi kartı ile gib.gov.tr üzerinden ödeme yapmak isteyenler buradaki linki takip edebilir. Gib.gov.tr üzerinden sırasıyla “harç ve değerli kağıt bedeli ödeme” “sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ödeme” menüleri takip edilerek gerekli ödeme gerçekleştirilebilir. Bu durumda bazen vakıf katkı payı (Türk Polis Teşkilatlarını Güçlendirme Vakfı) tahsil edilmemektedir. Hal böyle olunca 2 TL lik eksiklik nedeniyle Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünde başvurunuz kabul edilmeyecektir. PTT şubeleri veya banka şubelerinden bu ödemenin yapılması daha sağlıklı olacaktır. Anlaşmalı banka listesine şuradan ulaşabilirsiniz. TC kimlik numarası üzerinden ödeme yapıldığından, yapılan ödeme başvuru esnasında sistem üzerinde otomatik olarak görüntülenmektedir. Ödemeye ilişkin dekont ibraz edilmesine gerek bulunmamaktadır.

Eski ehliyet yenileme için randevu oluşturma işlemi.

Ehliyet yenileme işlemlerinde hazırlıklar tamamlandıktan sonra istenilen nüfus müdürlüğüne randevu oluşturulmalıdır. Randevu nvi.gov.tr üzerinden oluşturulabileceği gibi alo 199 aranarak da randevu oluşturulması talep edilebilir. Ehliyet yenileme başvuru randevusu oluşturmak için linki takip edebilirsiniz. Randevu oluşturulduktan sonra ilgili Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne gidildiğinde randevu saatinden önce mutlaka sıra numarası alınması gerekmektedir. Oluşturduğunuz randevuya gidemeyecekseniz randevunuzu mutlaka iptal ediniz.

Eski tip ehliyeti değiştirmek için randevu saati geldiğinde ilgili görevli evrakları kontrol ettikten sonra evraklarınızda eksiklik bulunmaması halinde parmak izi alma işlemlerini tamamlar ve eski ehliyetinizi alarak deldikten sonra size iade eder. Bu aşamadan sonra yeni tip sürücü belgeniz adresinize PTT aracılığı ile teslim edilecektir. Yeni tip sürücü belgesini yanınızda taşımanıza gerek yoktur. Yeni tip kimlik belgesi ile yeni tip sürücü belgesi sistem üzerinde birleştirildiğinden olası polis kontrolünde kimlik belgesinin gösterilmesi yeterlidir. Sistem üzerinden sürücü belgesi bilgileri sorgulama yapan memurun ekranına yansıtılmaktadır. Siz de sürücü belgesini henüz yenilemeyenlerdenseniz son tarihi beklemeden sürücü belgenizi yenileyiniz.

Son olarak yeni sürücü belgelerinin geçerlilik sürelerini belirtelim. M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl süreyle geçerli olacak ve bu süre sonunda değiştirilecek. C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri 5 yıl süreyle geçerli olacak ve bu süre sonunda değiştirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir