Egzoz Muayenesi Yaptırmama Cezası 2020

Egzoz muayenesi yaptırmama cezası 2020 yılında katlanıyor. Aynı zamanda 2020 yılında egzoz muayenelerine ilişkin olarak yeni bir uygulamaya geçilecek. Yeni uygulama ile bugüne kadar hız denetimi, plaka tespiti gibi amaçlarla kullanılan kameralardan faydalanılarak egzoz muayenesi bulunmayan araçlar otomatik olarak tespit edilecek. Bu sayede çevre kirliliğinin önüne geçilmesi hedeflenmekte.

egzoz muayenesi yaptırmama cezası 2020

Egzoz muayenesi yatırmamanın cezası şu an için 1.546 Lira. Standart dışı egzoz emisyonuna sahip araçlar içinse 3.093 TL ceza uygulanmakta. Egzoz muayenesi yaptırmamanın cezası 2020 yılında ise yeniden değerleme oranı seviyesinde artırılacak. 2020 yılı itibariyle egzoz muayenesi olmayan araçlara 1.895,00 TL, standart dışı egzoz emisyonuna sahip araçlara da 3.790,00 TL ceza uygulanacak. 2020 yılında egzoz muayenesi bulunmayan araçlara uygulanacak olan cezalar daha caydırıcı bir hale gelecek denebilir.

Otomatik egzoz muayenesi kontrolü 01 Ocak 2020 tarihinde öncelikle Ankara’da başlayacak. Egzoz gazı denetleme sistemi 6 ay sonra ise tüm Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak. Böylelikle, egzoz gazı emisyon denetimlerinin daha kapsamlı bir şekilde ve düzenli olarak yapılması sağlanacak. Eksikliği sistem tarafından tespit edilen araçlara ise otomatik olarak cezai yaptırım uygulanacak. Uzmanlar tarafından bu sistem daha yaşanabilir bir çevre için oldukça faydalı görülüyor.

Egzoz muayenesi hususi araçlar için ve resmi otomobiller için birincisi ilk üç yaşın sonunda başlamak üzere her iki yılda bir periyodik olarak yaptırılmalıdır. Bu tip araçların dışında kalan diğer motorlu araçlar için birincisi ilk bir yaş sonunda ve takip eden her yıl yılda bir kez olmak üzere yaptırılmalıdır. Belirlenen zaman aralığında egzoz emisyon ölçümlerinin yaptırılmaması yukarıda belirttiğimiz para cezaları yazılmasına sebep olacaktır.

Bunların dışında traktörler, motosikletler, mopedler, hibrit ve elektrikli araçlar, hidrojen yakıtlı araçlar ve 1979 model ve öncesi dizel motorlu araçlar egzoz gazı emisyon ölçümü işlemlerinden muaf tutulmuştur. Bahsedilen araçlar dışında bir araç kullanıyorsanız, egzoz muayenesi yaptırmama cezası ile karşı karşıya kalmamak için zamanında aracınızın egzoz muayenesini mutlaka yaptırınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir