Gereksiz Sis Farı Kullanımı Cezası

Gereksiz sis farı kullanımı, trafikte sıkça karşılaşılan sürücü kaynaklı olumsuzluklardan bir tanesidir. Sis farları açık olduğunda aracın daha hoş göründüğünü düşünen araç sürücüleri, bu gereci adeta bir aksesuarmış gibi kullanarak karşıdan gelen araçların sürüş güvenliğini tehlikeye düşürmektedir. Sis farları adından da anlaşılacağı üzere sisli havalar için özel tasarlanmış olup, güçlü ışık yayarak kısa mesafede görüş açısını artırmayı amaçlar.

Açık havada kullanılan sis farları ise karşıdan gelen araç sürücüsünü rahatsız etmekle birlikte gözlerinin kamaşmasına neden olmaktadır. Bu da sürüş güvenliğini tehlikeye düşürmek demektir. Bu durumda lüzumsuz yere kullanılan sis lambaları fayda yerine zarar sağlamaktadır. Sis farları özellikle sisli havalarda görüş açısının artırılması için tasarlanmıştır.

Sis farlarının hizmet ettiği amaç doğrultusunda güçlü ışık yayan yapısı nedeniyle, karşıdan gelen araç sürücüsünün gözlerinin olumsuz yönde etkilenmemesi düşünülemez. Gereksiz yere sis farı kullanımı sebebiyle yaşanan kazalar da kayıtlara geçmiştir. Bu yüzden açık havada sis farı kullanılmaması çok önemlidir. Sisli olmasa bile, yağmurlu ve kapalı havalarda ise sis farlarının kullanımına izin verilmektedir.

açık havada sis lambası

Açık havalarda sis farlarının kullanımı kanunen de yasaktır. Açık havada sis farı kullanan araç sürücüsüne para cezası uygulanmaktadır. Gereksiz sis farı kullanımı para cezası 2019 yılı için 108 TL’dir. Miktar itibariyle çok caydırıcı olmasa da bu tarz para cezaları ile hatalı far kullanımlarının bir nebze de olsa önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Sis farları ile ilgili bir başka hatalı uygulama ise sis farlarının farklı renklere boyanmasıdır. Araçların orijinali haricinde kullanılan renkli sis farları, ya da farların farklı renge boyanması faydadan ziyade zarar sağlamaktadır. Bu sebeple sis farlarından maksimum faydayı sağlamak için uygun zamanda uygun şekilde kullanmak önem arzetmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir