Egzoz muayenesi için randevu gerekir mi?

Egzoz muayenesi için randevu gerekir mi diyen merak edenlerin sayısı hayli fazla. Öncelikle egzoz muayenesinin diğer bir deyişle egzoz gazı emisyon ölçüm işleminin sadece Tüvtürk muayene istasyonlarında yapılmadığını belirterek yazımıza başlayalım. Dileyen araç sahipleri, araçlarını muayeneye götürmeden önce, egzoz muayenesi yapmaya yetkili diğer kuruluşlarda da egzoz muayenesini yaptırabilirler. Egzoz gazı emisyon ölçüm işlemi ücreti Tüvtürk ve diğer yetkili kuruluşlarda aynı ücrete tâbidir. Egzoz muayenesinin önceden yaptırılması, muayene günü daha fazla vakit kaybı yaşamadan araç muayenesinin tamamlamasına katkı sağlayacaktır.

Tüvtürk istasyonunda yaptırılacak olan egzoz muayenesi için randevu alınmasına ayrıca gerek yoktur. (araç muayeneye sokulacaksa bunun için alınacak randevu ayrıdır) Egzoz muayenesi bulunmayan araçların genel muayenesi yapılmadığı için, muayene başvurusunda yetkililer tarafından egzoz muayenesinin tamamlanması araç sahibine iletilecektir. Bunun için araç önce egzoz muayenesine sokulacaktır. Egzoz muayene ücreti vezneye ödendikten sonra egzoz muayenesi fiziki olarak gerçekleştirilmektedir.

araç ve egzoz muayenesi yapan teknisyen

Egzoz muayenesi kaç yılda bir yapılmaktadır?
Egzoz muayeneleri aracın yaşına ve niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Sıfır araçlarda ilk üç sene (binek ve resmi otomobillerde) tıpkı genel muayenede olduğu gibi egzoz muayenesi gerekmemektedir. Üç sene dolduğunda ilk egzoz muayenesi yaptırılacaktır. (hususi araçlar ve resmi otomobiller dışındakiler bir yılın sonunda yaptırmalıdır) İlk muayeneden sonra ise aracın niteliğine göre aşağıdaki belirttiğimiz sürelerde egzoz muayenesinin ayrıca yaptırılması gerekecektir.

Binek araçlarda (hususi nitelikli) ve otomobil vasfındaki resmi araçlarda ilk üç yaş sonunda ve sonrasında her iki yılda bir egzoz muayenesi yaptırılmalıdır. Bu araçlar dışındaki diğer araçlarda ilk bir yaşın sonunda ve sonrasında yılda bir olacak şekilde egzoz muayenesi yaptırılmalıdır.

Traktörlerde ve motosikletlerde egzoz muayenesi gerekir mi?
Tarım ve orman traktörleri ile motosikletlerde ve mopedlerde egzoz muayenesi gerekmemektedir. Ayrıca 1979 model ve daha öncesi modeldeki dizel motorlu araçlar egzoz muayenesinden muaftır.

Hibrit araçlar ve elektrikli araçlarda egzoz muayenesi gerekir mi?
Hibrit araçlar ile elektrikli araçlar ve hidrojen yakıtı kullanan araçların tamamı egzoz muayenesinden muaftırlar. Konu hakkındaki resmi açıklamaya ilişkin ilgili sayfaya erişmek için linki kullanabilirsiniz.

2020 Egzoz muayenesi ücreti ne kadar?
2020 yılı 1 Ocak itibariyle belirlenen egzoz emisyon ölçümü ücreti 80 TL’dir. Tüvtürk istasyonlarında ve diğer özel ölçüm istasyonlarında fiyat aynıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir