Araç Muayene Randevusuna Gitmemek

Araç muayene randevusuna gitmemek sorun olur mu, randevuya gitmeyene ceza uygulanır mı diye merak eden pek çok araç sahibi mevcut. Hatta bu hususta merak edilen daha pek çok başlık bulunuyor. Bu soruları ve merak edilenleri yazımızda başlıklar halinde tek tek açıklamaya çalışacağız.

araç muayene randevusu araç ve teknisyen

Araç muayene randevusuna gitmemek sorun olur mu?
Araç muayene işlemlerinin randevu sistemi ile yapılıyor olmasının pek çok nedeni var. Randevulu sistemin en önemli sebebi muayene istasyonlarındaki yığılmaları önlemek. Randevulu muayeneler ile istasyonda gün içerisinde yapılacak muayeneler saatlere planlı bir şekilde yayılmaktadır. Böylelikle muayene için gelen kişilerin istasyonda geçirecekleri sürenin en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. Muayene randevusu alındıktan sonra muayeneye gitmemek randevu almak isteyenlere engel olmaktadır. Ayrıca bazı istasyonlar sadece randevulu araç muayene hizmeti vermekte. Bu tarz istasyonlarda sebepsiz yere araç muayene hizmetinden yararlanmak isteyenler engellenmiş olacaktır. Diğer yandan aynı istasyona yeniden muayene almak zor olacağından zamanında araç muayenesinin yaptırılamaması gibi bir sorunla karşılaşılabilir.

Randevulu araç muayenesine gitmemenin cezası var mı?
Randevu oluşturulduktan sonra belirlenen gün ve saatte araç muayene istasyonuna gidilmemesinin herhangi bir cezası bulunmamaktadır. Ancak başkalarının haklarına saygılı olmak ve istasyonların muayene randevu sistemini gereksiz yere meşgul etmemek adına randevulara zamanında gitmek önemlidir.

Araç muayene randevusuna zamanında gidilmezse geç gidilirse ne olur?
Araç muayene randevusuna zamanında gidilmemesi halinde randevu geçerliliğini kaybedecektir. Böylece ilgili araç, randevusuz bir aracın muayene götürülmesi ile aynı işleme tabi tutulacaktır. Özellikle gidilecek olan istasyon sadece randevu ile hizmet veriyorsa aracın aynı gün içinde muayene ettirilmesi mümkün olmayacaktır. Bu sebeple randevu saatinden önce istasyonda olmak önemlidir. Randevu saatinden çok daha erken gitmek de istasyondaki yoğunluğu artıracağından çok erken gitmenin de bir faydası yoktur. Randevu saatinden yarım saat önce istasyona giderek kayıt yaptırmak yeterli olacaktır.

Araç muayene randevusuna aracı başkası götürebilir mi?
Araç muayene randevusunu alan kişi haricinde aracı muayeneye başkası da götürebilir. Zira öngörülemeyecek bir sebeple muayeneyi oluşturan kişinin muayeneye gidememesi söz konusu olabilir.

Araç muayene randevusu iptal edilebilir mi?
Alınan araç muayene randevusu, randevu saati gelmeden evvel iptal edilebilir. Bunun için araç muayene randevu alma ekranından aracın plaka numarası ve araç ruhsatında yer alan ruhsat seri numarası ile işlem yapılarak araç muayene randevusu iptal edilebilir.

Tüvtürk araç muayene randevusu değiştirilir mi, değiştirilirse nasıl değiştirilir?
Alınan araç muayene randevusuna gidilemeyecek olması halinde randevu değişikliği yapılabilmektedir. Bunun için mevcut randevu iptal edilmeli ve sistem üzerinden yeniden randevu oluşturulmalıdır. Tüvtürk randevu iptali ve yeni randevu oluşturma işlemleri için bağlantıyı kullanabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir