Abart egzoz muayeneden geçer mi?

Abart egzoz muayeneden geçer mi diye merak eden araç sürücüleri için bu konuda gerekenleri kısaca yazımızda ele alacağız. Abart egzoz kullanan araçların trafik ekiplerince tespit edilmesi halinde bu araçlara uygulanacak trafik cezasının ne kadar olacağı hususunu da yine belirteceğiz.

Abart egzoz nedir bilmeyenler için öncelikle bu terimi kısaca tanımlayalım. Abart egzoz araçlarda bulunan orijinal egzozların tamamen değiştirilerek yada egzoza eklenecek parça ile aracın egzoz sesinin artırılmasıdır. İngilizce olarak abarth olarak adlandırılan bu işlem abartılı egzoz diye de tanımlanabilir. Abarth egzozlar genellikle gençler arasında rağbet gören egzozlardır.

Peki abart egzoz muayeneden geçer mi?
Abarth egzoz ile aracın muayeneye gitmesi halinde araç ağır kusurlu sayılmaktadır. Muayene tekrarı yaptırılan aracın üzerindeki abarth egzozun söktürülerek aracın orijinalindeki egzozun takılması istenilmektedir.

Abart egzoz muayeneden neden geçememektedir?
Araç muayenelerinde araçtaki kusurlar, eksiklikler ve orijinali dışındaki sürüş güvenliğini tehlikeye düşürebilecek değişiklikler kontrol edilmektedir. Abart egzozlar da haddinden fazla gürültü çıkardığından bu kapsamda değerlendirilmekte ve muayeneden geçirilmemektedir.

abart egzoz muayene

Abart egzoz muayeneden nasıl geçer, abart egzoz ruhsata işlenir mi?
Son yıllarda yapılan denetimler sıkılaştırıldığı gibi araç muayene istasyonlarında da denetimler ciddi manada sıkılaştırıldı. Abart egzoz kullanan bir aracın bu haliyle muayeneden geçme şansı bulunmamakta. Ayrıca abart egzozun ruhsata işletilmesi de mümkün değildir. Bu tarz araçların muayene yapılması için üzerindeki abart egzozun söktürülerek muayeneye orijinal egzoz ile gidilmesi gerekir. Tavsiye edilmemekle birlikte bu tarz egzozları kullanmak isteyenler muayeneden sonra tekrar abart egzozu taktırabilirler. Ancak bu bizim tavsiye etmediğimiz bir husus olup bu tarz araçlar ayrıca trafik ekiplerinin kontrollerinde de cezai işlem ile karşılaşmaktadır.

Abart egzoza hangi kanunun hangi maddesine göre ceza yazılır?
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 30. maddesinin b bendi kapsamında ceza yazılmaktadır. (bu kanunda daha sonra değişiklik yapılmıştır. Değişikliğe buradan ulaşabilirsiniz.) Bu kanun kapsamında aracın trafikten menedilmesi dahi mümkündür. Abart egzoz sadece gürültü kirliliğine sebep olmamakta, trafik güvenliğini de tehlikeye düşürmektedir. Bu sebeple araçlarda bu tarz değişikliklerin yapılmaması daha uygun olacaktır.

Abart egzoz takmanın cezası ne kadar?
Abart egzoz kullanmanın 1.002 TL cezası vardır. Cezanın yanısıra araç trafik ekiplerince bağlanabilir. Bu durumda araç, verilen izin belgesiyle çekici tarafından götürülür ve gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra araç tekrar muayeneye sokularak uygunluğu kontrol edilir. Muayene sonrasında araç trafiğe yeniden çıkabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir