E Devlet Araç Muayene Randevusu

E devlet araç muayene randevusu yakın zamanda e devlet hizmetleri kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı altında kullanıma sunulan hizmetlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Araç sahipleri, daha önceleri sadece Tüvtürk resmi web sitesi üzerinden araç muayene randevusu alabilirken şimdilerde e devlet uygulaması üzerinden de araç muayene randevusu oluşturabiliyor. Bu hizmet sayesinde daha hızlı ve kolay bir şekilde araç muayene randevusu oluşturmak, araç randevusunu sorgulamak ve aracın mevcut muayene durumu hakkında bilgilere erişmek mümkün. Gelin sistem hakkında sizi kısaca bilgilendirelim.

E devlet üzerinden araç için muayene randevusu nasıl alınır?

e devlet uygulaması araç muayene

Çok çeşitli hizmetlerin yer aldığı e devlet uygulaması üzerinden araç muayene randevusu almak oldukça kolay bir işlem. Bu işlemin yapılabilmesi için öncelikle turkiye.gov.tr üzerinden sisteme giriş yapmak gerekli. Daha önce hiç e devlet şifresi edinmemiş olan T.C.vatandaşlarının öncelikle postane şubelerine giderek e devlet şifresini edinmeleri gerekiyor. Alınacak bu şifre ile sisteme giriş yapılabilir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra arama kutusuna “Tüvtürk Muayene Randevu Kayıt” yazıldığında karşınıza gelecek listeden “Tüvtürk Muayene Randevu Kayıt (ulaştırma ve altyapı bakanlığı)” seçeneğine tıklamak yeterli olacaktır. Bunun yerine “araçlarım” sekmesi de kullanılabilir. Bu işlemden sonra kişinin adına kayıtlı bulunan araçlar listelenecektir. Listede yer alan muayene yapılacak aracın yanında yer alan görüntüle butonuna tıklandığında araç adına oluşturulmuş muayene randevusu var ise bu randevu bilgisi görüntülenecektir. Muayene randevusu oluşturulmayan araçlar için sistem tarafından “Önceden yapılmış başvurunuz bulunmamaktadır. “Yeni Başvuru” butonunu kullanarak yeni randevu başvurusunda bulunabilirsiniz.” uyarısı gösterilecektir. Bu uyarı görüntülendiğinde aynı sayfada yer alan yeni başvuru seçeneği tıklanarak seçilen araç için muayene randevusu oluşturma işlemine başlanacaktır.

e devlet araç muayene başvurusu

E devlet üzerinden randevu oluşturulurken randevu oluşturma sayfasında yer alan ve muayene için gerekli olan araç muayene bitiş tarihi, muayeneye gidilecek tarih ve saat aralığı, muayene yaptırılacak istasyon gibi bilgilerin sisteme girilmesi zorunludur. İstenilen bu bilgiler eksiksiz olarak sisteme girilerek e devlet üzerinden araç için muayene randevusu oluşturma işlemi tamamlanacaktır.

E devlette sunulan araç muayene randevusu ile Tüvtürk araç muayene randevusu hizmeti farklı mı?

E devlet üzerinden alınacak araç muayene randevusu ile Tüvtürk resmi web sitesi üzerinden alınacak araç muayene randevusu aynı sistem üzerinden alınmaktadır. Dolayısıyla biri üzerinden alınan araç muayene randevusu diğer sistem üzerinden de görüntülenmektedir. E devlet üzerinden randevu oluşturulduğunda aslında Tüvtürk üzerinden de randevu oluşturulmuş olmaktadır. Kısacası araç muayene randevusu tek bir merkez üzerinden oluşturulmaktadır.

Turkiye.gov.tr üzerinden araç muayene randevusu almanın faydaları veya zararları nelerdir?

Araç muayene randevusunun e devlet uygulaması üzerinden oluşturulması kişiler açısından kolaylık sağlamaktadır. Özellikle kişilerin kendi adlarına olan araçlar için alacakları randevularda araç bilgisi girmeleri gerekmemektedir. Kişi adına kayıtlı araçlar e devlet üzerinde otomatik olarak listelenmektedir. Bu da kişinin Tüvtürk web sitesinde randevu alınırken istenilen bilgileri azaltmaktadır. Kısacası e devlet üzerinden araç muayene randevusu oluşturmak daha kolaydır. Araç muayene randevusunu e devlet almanın herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Ayrıca e devlet üzerinden “araçlarım” sekmesinde kişinin adına kayıtlı araç veya araçları görüntüleyebilme imkanı bulunmaktadır. Görüntülenen araçlar için araç muayene bilgileri, vergi borcu, ceza borcu, ihlalli geçiş bilgileri ve sigorta bilgileri gibi detaylı sorgulamaları yaparak sonuç elde etmek mümkündür. Araç muayene raporunu kaybeden araç sahipleri bu ekrandan muayene bilgileri sekmesini kullanarak araç muayene raporuna erişebilir ve çıktısını alabilir.

e devlet araç muayene bilgileri

E devlet hizmeti üzerinden araç muayene randevusu oluşturma işlemleri için bu linki takip edebilirsiniz. Tüvtürk resmi web sitesi üzerinden randevu oluşturmak isteyenler için de şu yazımız faydalı olacaktır. Bahsetmiş olduğumuz iki kaynaktan tercihinize göre birini kullanarak aracınız için muayene randevusu oluşturabilir, mevcut randevu bilgilerinize erişebilir, randevu iptali işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

One thought to “E Devlet Araç Muayene Randevusu”

  1. 15 gündür araç muayenesi için elimde telefon randevu almaya çalışıyorum. Zonguldak ili gezici istasyonlardan (Çaycuma, Devrek, Gökçebey, Karaman)bir türlü randevu alamıyorum hep dolu görünüyor. Bizleri daha üzak merkezlere gitmeye zorluyorlar, oysa gezici istasyonların amacı merkezlerdeki yoğunluğu azaltmak olduğuna göre, bizler gezici istasyonlardan daha kolay randevu alabilmeliyiz, neden çabuk sıra doldurulur anlamış değilim, gerekli hassasiyetin gösterilmesi dileğiyle iyi çalışmalar. 05.10.2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir