Araç Kullanırken Cep Telefonu Kullanmanın Cezası

Araç kullanırken cep telefonu kullanmanın cezası ne kadar? Bu soru trafikteki pek çok sürücü tarafından oldukça merak ediliyor. Bu sorunun sıkça sorulmasının en büyük sebebi, elbetteki akıllı cihazların hayatımızda tuttukları yer. Hemen herkes için cep telefonları hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Maalesef araç kullanırken de bu durumu devam ettiren pek çok sürücü mevcut.

Günlük koşuşturma içerisinde işlerin planlanması, iş görüşmeleri, buluşmalar ve daha pek çok şey için cep telefonlarını kullanıyoruz. Her gün aktif olarak trafikte olan sürücülerin seyir halinde iken cep telefonu kullanmaları ise oldukça tehlikeli. Zira trafikte bir saniyelik dalgınlık dahi geri dönüşü olmayan büyük kazalara sebep olmak için yeterli. Bunun için trafikte seyir halinde iken cep telefonu kullanılmaması devlet tarafından yasaklanmıştır. Trafik kanununda bu durum açıkça belirtilmiştir. İlgili konuna şuradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca plakaya yazılan seyir halinde iken telefon kullanma cezası ödenmediği taktirde aracın muayene yaptırılmasına da engel teşkil etmektedir.

araç kullanırken cep telefonu kullanan kişi

Trafikte araç kullanırken cep telefonu kullanmanın cezası ne kadar?

2020 yılı için seyir halinde iken cep telefonu kullanmanın cezası 288,00 TL. Bu ceza bedeli her yıl yeniden belirlenmektedir. Esasen trafikte araç kullanırken aynı zamanda da telefon kullanmanın doğuracağı sonuçlar göz önüne alındığında 288,00 TL lik para cezasının az bile olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu olumsuz davranışın sonuçları sadece bizi değil trafikteki tüm sürücüleri ve yayaları etkileyecektir. Bu sebeple trafikte seyir halinde telefon kullanmanın oluşturacağı tehlikenin bilincinde olmak ve sorumlu davranmak her sürücünün dikkat etmesi gereken bir husustur.

Seyir halinde cep telefonu kullanma cezası iptal edilir mi?

Araçla seyir halinde iken cep telefonu kullanmaktan ceza kesilen sürücüler bu cezanın iptalini yetkili Sulh Ceza Hakimliğinden talep edebilir. Bunun için dilekçe ile mahkemeye başvurmak yeterlidir. Bu aşamadan sonra mahkeme yazılan cezaya ilişkin olarak gerekli belge, fotoğraf ve delilleri ilgili emniyet biriminden isteyerek bu delillere göre karar vermektedir.

Araçta cep telefonu kullanmadığım halde seyir halinde telefonla konuşmaktan ceza yazılmış ne yapmam lazım?

Zaman zaman sürücüler bu soruyu gündeme getirmektedir. Bazı durumlarda araç kullanırken sürücünün elini başına götürmesi cep telefonu ile görüşüyormuş izlenimi vererek ceza yazılmasına sebep olabilmektedir. Özellikle bu gibi bir durumda ceza ile karşılaşan sürücülerin mutlaka cezaya itiraz etmesi gerekir. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde dilekçelerini yazarken bu durumu dilekçelerinde mutlaka dile getirmelidir. Mahkeme bu iddiaya göre gerekli incelemeyi titizlikle yaparak bir karar verecektir. Hakim telefonla konuşulmadığına kanaat getirdiğinde kararı kaldırmaktadır. Kişiler burada kullandıkları hattın cezanın yazıldığı andaki görüşme kayıtlarını da delil olarak mahkemeye sunabilirler.

Seyir halinde telefonla konuşmaktan yazılan cezada indirim yapılır mı?

Trafik cezalarında erken ve peşin ödemelerde belirli oranda indirim yapılmaktadır. Seyir halinde telefonla konuşmaktan yazılan trafik cezaları da yine bu kapsamda erken ve peşin ödeme yapıldığında indirimli olarak tahsil edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir