Muayenesiz Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

Muayenesiz araç kullanmanın cezası nedir, muayenesiz araç yakalandığında ne olur, muayenesiz araç trafikten men edilir mi? Araç sahipleri tarafından bu tip sorular, çeşitli platformlarda sıklıkla sorulan soruların başında geliyor. Biz de bu soruların cevaplarını merak edenler için konuyu ele alarak sorulara başlıklar halinde cevap vereceğiz.

Muayenesiz araç kullanmanın cezası nedir?

Muayenesiz araç kullanmanın para cezası bulunuyor. Bu ceza her yıl artış göstermekte. Muayenesiz aracın kullanımı için uygulanan para cezası, her yıl devlet tarafından yeniden değerleme oranları doğrultusunda artış göstermekte. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, muayenesi geciken araçlar için muayene ücretinin geciktiği her ay için % 5 oranında gecikme bedeli hesaplanarak tahsil edildiği. Bu konuda şu yazımızı okuyabilirsiniz.

muayenesiz arac kullanmak

Muayenesiz araç yakalandığında ne olur, muayenesiz araç trafikten men edilir mi?

Muayenesiz araç yakalandığında öncelikle para cezası uygulanır. 2020 yılı için muayenesiz aracın cezası 288,00 TL’dir. Bu ceza her yıl için yeniden değerleme oranı doğrultusunda artırılır. Muayenesi bulunmayan araç trafik ekiplerince trafikten men edilir ve araç muayene edildikten sonra ancak trafiğe çıkabilir. Burada araç çekici ücreti, otopark ücreti vs. gibi ek ücretler de doğacaktır. Bu sebeple muayenesiz araç ile trafiğe çıkmamak önem arzetmektedir.

Araç muayenesi geciktirilebilir mi?

Araç muayenesini yasal olarak geciktirmek mümkün değildir. Yani son muayene günü içerisinde muayenesi yaptırılmayan araçlarda, son muayene gününden bir gün bile geçse, geciken her ay için fazladan % 5 oranında gecikme bedeli ödenmek zorunda kalınır. Araç muayenesinin geciktirilmesi için geçerli bir sebep dahi olsa bu sonucu değiştirmeyecektir. Araç muayenesinin süresi içinde muayene yaptırılması gerekmektedir.

Araç muayenesi affı olur mu?

Devlet tarafından zaman zaman araç muayenesi bulunmayan araçlar için bu tarz eksikliği bulunması sebebiyle altından kalkılmayacak hale gelen borçlar için af getirilmektedir. Ancak araç muayene affı konusunda şu zaman af gelir demek mümkün değildir. Ayrıca af gelecek umuduyla beklemek ve trafikte aracı bu şekilde kullanmak, olası bir trafik kontrolünde aracın bağlanması ve para cezası ile sonuçlanabilir.

Araç muayenesini yaptırmamak ne gibi sonuçlar doğurur?

Araç muayenesi yaptırmamak öncelikle trafik güvenliğini tehlikeye sokacaktır. Aracın hayati önem arzeden parçalarının periyodik olarak kontrol edilmemesi halinde olası bir arızanın farkına varamamak büyük kazalara davetiye çıkarmak demektir. Bunun dışında, muayenesiz aracın trafikte kullanılması sebebiyle para cezası ile karşılaşılabilir. Tüm bu olumsuzluklarla karşılaşmamak ve trafikte sürüş güvenliğini sağlamak için araç muayenesinin zamanında yaptırılması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir