Araçta maske ve dezenfektan zorunluluğu var mı?

Araçta maske ve dezenfektan zorunluluğu olup olmadığı hususu, günümüzün en çok merak edilen konularının başında geliyor. Özellikle sosyal medyada bu hususta paylaşılan yalan yanlış veya eksik bilgiler, sürücülerin kafasını da bir hayli karıştırmış durumda. Araçta maske ve dezenfektan zorunluluğu konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç farklı husus var. Biz de yazımızda bu hususlara ayrı ayrı değineceğiz ve yanlış bilinenleri de açıklayacağız.

araçta maske ve dezenfektan zorunluluğuna uyan kadın

Araç içerisinde maske takma zorunluğu var mı?

Öncelikle bu konuyu özel araçlar ve toplu taşıma araçları olarak ele almak gerekiyor. Toplu taşıma araçlarında maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Dolayısıyla toplu taşıma araçlarını kullanacak vatandaşların maske takmaları gerekiyor. Özel araçlarda ise durum biraz daha farklı. İçerisinde tek kişi bulunan özel araçlarda maske takmak zorunlu değil. Ancak birden fazla kişi bulunan özel araçlarda da bazı illerle kısıtlı olmak üzere yine maske takmak zorunlu. Bu kurala uymayan kişilerin cezai yaptırım ile karşılaşmaları ise olası. Bu durum için yaşanılan ilin valilik kararları yakından takip edilmeli.

Araç içerisinde dezenfektan bulundurma zorunluluğu var mı?

Maskede olduğu gibi yine dezenfektan hususunda da ayrım bulunuyor. Özellikle İstanbul, Ankara gibi nüfus yoğunlu fazla olan bazı illerde İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları doğrultusunda toplu taşıma araçlarında dezenfektan bulundurmak zorunlu. Bu durum elbette yolcuları bağlamıyor. Özel araçlarda ise kesinlikle böyle bir zorunluluk bulunmuyor.

Araç içerisinde maske takmamanın cezası ne kadar, dezenfektan bulundurmamanın cezası ne kadar?

Toplu taşıma araçlarında ve bazı illerde özel araç olsa dahi, içerisinde birden fazla kişinin yolculuk yaptığı özel araçlarda da maske takmamak eylemi para cezasıyla cezalandırılabiliyor. Bu ceza Umumi Hıfzıssıhha Kanununa (1593 sayılı Kanun 282.madde) göre 250,00 TL’den 1.000,00 TL’ye kadar uygulanabiliyor. Toplu taşıma araçlarında dezenfektan bulundurulmaması da yine araç sürücüsünü aynı kanun kapsamında para cezası ile karşı karşıya bırakıyor.

Dünya çapında Covid 19 – coronavirüs ile yapılan mücadelede en önemli hususun virüse yakalanmamak olduğu düşünüldüğünde, maske takmak ve hijyene dikkat etmek oldukça önem arzediyor. Bu sebeple maske takmak ve dezenfektan bulundurmak zorunlu olmasa dahi, kendi sağlığımız ve çevremizdekilerin sağlığı için bu hususlara azami özen göstermeliyiz. Araçta dezenfektan zorunluluğu ve maske zorunluluğu hakkında aklınıza takılanları yorum bölümünden tarafımıza iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir