Motosiklet Muayenesinde Ağır Kusurlar Neler

Motosiklet muayenesinde ağır kusurlar neler, hangi eksiklikler nedeniyle motosikletler muayeneden geçemez, motosiklet muayenesinde sürücünün yanında bulunması gereken teçhizatlar neler, motosiklet sürücüleri muayenede nelere dikkate etmeli. Bahsettiğimiz bu sorular genellikle muayene öncesinde hemen her motosiklet sahibi tarafından soruluyor ve cevapları merak ediliyor. Biz de bu yazımızda motosiklet sahiplerinin akıllarına takılan bu hususlara cevaplar buluyoruz.

Motosiklet muayenesinde ağır kusurlar neler? Muayenede motosikletlerde tespit edilen kusurlar da yine ağır kusur ve hafif kusur olarak ikiye ayrılıyor. Hafif kusurlar muayeneye engel teşkil etmezken ağır kusur bulunması halinde motosiklet muayeneden geçemiyor. Otomobil ve diğer taşıtlarda kontrol edilecek mekanizma daha fazla olsa da motosikletlerde de muayenede bakılan belli başlı sürüş elemanları bulunuyor. Özellikle motosikletlerde motosiklet ayağının bulunmaması veya düzgün kapanmaması, amortisör kovanının hasarlı olması ve koruma başlığının yani kaskın bulunmaması ağır kusurlar olarak sayılıyor.

motosiklet muayenesi liste

Bir de diğer araçlarla birlikte motosikletlerde de kontrolü yapılan araç ruhsatının okunamaması, plaka bulunmaması, plakada okumaya engel vida, delik vs.bulunması, lastiklerde kesik, yarık veya yırtık oluşmuş olması, lastik yanağında balon oluşması, kilometre ve sinyal göstergelerinin çalışmaması, stop lambalarının yanmaması, kısa veya uzun farların yanmaması ağır kusur sayılmaktadır. Bahsettiğimiz bu kusurlardan bir veya birkaçının motosiklette tespiti halinde motosiklet muayeneden geçemeyecektir. Motosiklet sahiplerinin araçlarını muayeneye götürmeden önce bahsettiğimiz bu hususlar yönünden gerekli kontrolü kendilerinin yaparak tespit ettikleri eksiklikleri gidermeleri daha uygun olacaktır. Bu eksiklikler güvenli sürüşü de tehlikeye düşüreceğinden tespit edilen eksikliklerin bir an önce giderilmesi trafikte güvenle seyredebilmeniz için de çok önemlidir.

Tüm bu eksiklikleri tamamladıktan sonra motosikletinizi muayeneye götürmeden önce muayene randevunuzu mutlaka oluşturunuz. Günümüzde araç muayene istasyonları randevusuz hizmet vermemektedir. Bunun sebebi araç muayene istasyonlarında yaşanan yoğunluk ve daha planlı çalışmanın hedeflenmesi olarak sayılabilir. Ücretsiz motosiklet muayene randevusu almak için linki takip edebilirsiniz. Daha önce paylaşmış olduğumuz yazımızı okuyarak muayene randevusunu ne şekilde oluşturabileceğiniz hususunda şu linki takip ederek bilgi edinebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir