2022 Araç Muayene Ücreti

2022 araç muayene ücreti her sene olduğu gibi yine bu sene de artıyor. . Şu aşamada Tüvtürk resmi internet sitesinde 2022 yılının muayene ücretlerinin ne kadar olduğu konusunda herhangi bir bilgi henüz bulunmuyor. Ancak yeniden değerleme oranlarının % 36,20 olduğu, Cumhurbaşkanı tarafından motorlu taşıtlar vergisi yönünden yeniden değerleme oranının % 25’e düşürüldüğü göz önünde bulundurulduğunda araç muayene ücretlerinde de ciddi bir artış yaşanacağını tahmin etmek çok da zor değil.

Her geçen gün ağırlaşan hayat şartları ile birlikte araç sahipleri 2022 araç muayene ücreti ne kadar oldu diye merak ediyor. Bu aşamada artışın ne kadar gerçekleştiği henüz net bir şekilde belli olmasa da yakın zamanda muayene ücretlerinin ne kadar arttığını göreceğiz. Burada kaba bir hesapla az çok yeni muayene ücretleri tahmin edilebilir. Öncelikle 2021 yılındaki araç muayene ücretlerini yeniden bir hatırlatalım. 2021 yılı için traktör muayene ücreti 189,98 TL iken otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar için araç muayene ücreti 372,88 di. Yine otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerin muayene ücretleri ise 503,86 TL olarak uygulanmıştı.

2022 araç muayene ücretleri

Daha önce bu yazımız da tahmin yürüterek MTV üzerindeki % 25’lik artışı baz almış ve tahmini olarak artışlar sonucunda yeni belirlenecek araç muayene ücretlerini tahmin etmiştik. Bugün itibariyle Tüvtürk tarafından yeni muayene ücretleri açıklandı. Bu açıklamaya göre 2022 yılı traktör muayene ücreti 258,42 TL olarak belirlendi. Yine motosiklet ve motorlu bisikletlerde 2022 yılı muayene ücreti 258,42 TL. Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar için 2022 yılı araç muayene ücreti 507,40 TL olarak açıklandı. Otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerin 2022 yılı araç muayene ücretleri ise 685,58 TL olarak belirlendi. Daha önce tahmini olarak belirtmiş olduğumuz rakamlar yeni yılda bu şekilde belirlenmiş oldu. Belirtmiş olduğumuz 2022 araç muyane ücretleri Ocak 2022 itibariyle Tüvtürk resmi internet sitesinde yayınlanan rakamlardır. Tüvtürk 2022 yılı araç muayene ücretleri ne kadar oldu diye merak edenler ve Tüvtürk resmi internet sitesinden bu rakamları öğrenmek isteyenler linki takip edebilirler.

2022 Araç muayene ücret artışlarından etkilenmek istemeyen araç sahipleri için bir yol olduğunu hemen belirtelim. Ocak ayının ilk haftalarında araç muayenesi dolmak üzere olan araç sahipleri 12.ay sonunda randevu alarak son muayene tarihi gelmeden araçlarının muayenesini zamsız olarak yaptırabilirler. Her ne kadar son muayene tarihinden önce araç muayene yaptırmayı pek tavsiye etmesek de 12.ayda zam gelmeden yapılacak olan muayene araç sahiplerinin menfaatine olacaktır. Bu sebeple son araç muayene tarihi Ocak 2022 nin ilk haftalarında olan araç sahipleri bu durumu mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. Araç muayene randevusu oluşturmak isteyen araç sahipleri linki izleyebilir, yazımız içeriğini okuduktan sonra ücretsiz araç muayene randevusunu oluşturabilir.

2022 yılı araç muayene ücretleri Tüvtürk tarafından açıklandıktan sonra bu yazımıza hemen eklenecektir. Yazımızı takip ederek gelecek olan artışı hemen öğrenebilirsiniz. 2022 yılı Araç muayene ücretlerindeki artışa ilişkin fikirlerinizi yazımızın yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir