Trafik Cezası İndirimli Ödeme

Trafik cezası indirimli ödeme işlemleri için neler yapılmalı, trafik cezası indirim süresi ne zaman başlar, trafik cezası erken ödemede ne kadar indirim yapılıyor, trafik cezasının ödemesi nerelere yapılır, trafik cezası kredi kartıyla ödenir mi, itiraz edilen trafik cezasını ödemek gerekir mi, trafik cezasına itiraz edildiğinde ceza ödenmezse ne olur ve trafik cezasına itiraz nereye yapılır sorularının yanıtlarını yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

Trafik içerisinde araç sahipleri her ne kadar kurallara harfiyen uymaya çalışsa da zaman zaman anlık bir dalgınlık veya hata sonucu ceza yemekten kurtulamayabilir. Bazı durumlarda trafik kural ihlali sonucu ceza yazılsa da, bazı durumlarda da araç sahipleri haksız yere uygulanan cezai işlemler ile karşı karşıya kalabiliyor. Son yıllarda ise özellikle fahri müfettişler tarafından yazılan trafik cezaları araç sürücüleri tarafından haksız yazıldığı gerekçesiyle itirazlara konu oluyor. Bu itirazlar sonucunda mahkeme tarafından gerekli değerlendirme yapılarak itiraz sonuçlandırılıyor.

Trafik cezasına itiraz edilir mi, itiraz edildiğinde borç ödenmeli mi, borç ödenmezse ne olur?

trafik cezası ödeme indirimi

Kişinin trafik cezasına itiraz hakkı mevcuttur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken itiraz için gerekli süre ve bu sürenin ne zaman başladığı hususudur. Trafik cezaları bazı durumlarda ilgilinin yüzüne karşı kesilirken bazen de gıyapta ceza uygulanabilmektedir. Trafik cezasına itiraz süresi 15 gündür. Bu süre cezanın ilgilinin yüzüne kesildiği tarihten, gıyapta kesilmiş ise cezanın ilgilisine tebliğ edildiği tarihten itibaren başlar. Her iki durum karşısında ilgili kişi tarafından 15 gün içerisinde cezanın yazıldığı yerdeki Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz dilekçesi ile itiraz başvurusu yapılmalıdır. Borca itiraz edilecekse borcun indirimli ödenmesi açısından borcun yine de ödenmesi daha uygun olacaktır. Zira borç ödenmediği taktirde itiraz olumsuz sonuçlandığında indirimli ödeme için tanınan süre geçmiş olacağı için indirimli ödeme imkanı ortadan kalkacaktır. Borcun ödenmesinin kişiye bir zararı yoktur. İtiraz sonucuna göre ödenen bedel daha sonra vergi dairesinden iade alınabilmektedir.

Trafik Cezası Erken Ödendiğinde Ne Kadar İndirim Yapılıyor?

Trafik cezası indirimli ödeme için yukarıda bahsetmiş olduğumuz 15 günlük süre içerisinde erken ödeme yapılması durumunda toplam cezanın % 25 i oranında indirim uygulanacaktır. Örneğin 100 TL ceza yazıldığında erken ödeme indirimi 25 TL olacaktır. Günümüzde yüksek ceza miktarları dikkate alındığında bu indirim oranının ciddi bir indirim sağladığını belirtmekte fayda görüyoruz.

Trafik Cezasının ödemesi nereye yapılır, kredi kartıyla trafik cezası ödenir mi?

Trafik cezası ödemeleri fiziki olarak vergi dairelerine, banka şubelerine, ptt şubelerine başvuru yapılarak ödenebilmektedir. Yine e devlet üzerinden, interaktif vergi dairesi üzerinden ve cep şubeler üzerinden de trafik cezası ödemeleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Kredi kartı ile trafik cezası ödeme için interaktif vergi dairesini kullanabilirsiniz. Siz de trafik cezası borcunuzu ödemek isterseniz buradan ilgili sayfaya erişebilirsiniz. Hızlı ödeme bölümünden “MTV ve Trafik Cezası Ödeme” sekmesinden gerekli bilgileri girerek cezanızı ödeyebilirsiniz. Cezaya itiraz etmeyi düşünseniz de borcunuzu indirimli olarak ödemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir