Araçta Motor Değişimi ve Muayene

Araçta motor değişimi ve muayene hususu son zamanların en merak edilen konular arasına girmiş durumda. Özellikle eski araçların kullanımının devam etmesi nedeniyle motor performansından memnun olmayan veya motorunda arıza bulunan eski araç sahipleri araçta motor değişimi ve muayene hususunda bilgi edinmeye çalışıyor. Biz de bu yazımızda motor değişimi ve motor değişimi sonrasında araçtaki muayene durumu hakkında bilgi vereceğiz.

araçta motor değişimi yapılması

Ülkemizde artan araç fiyatları, araçların yenisini alamayan vatandaşlarımızı eski araçları kullanmaya itmektedir. Eski araçlarını kullanmak isteyen araç sahipleri ise motor performanslarının zaman içerisinde azalması veya motorun arıza yapması gibi sebeplerden araçlarında motor değişikliğine gidebilmektedir. Kullanmaya devam edilen araçların motorunu revize ettirmek isteyen araç sahipleri ise duruma göre tamirat maliyetlerinin yüksek olması halinde ise “sandık motor” diye tabir edilen motorun aynı özelliklerdeki yeni bir motorla tamamen değiştirilmesi yolunu seçebilmektedir. Araçta motorun tamamen değiştirilmesi yolu seçildiğinde, motoru değişen aracın muayenesinin durumu önem arzediyor.

Araçta motor değişiminde muayenenin yenilenmesi gerekli mi?

Araçta motor değişikliğine gidildiğinde yeni motorun (eski motorla aynı nitelik ve güce sahip) araca montajından sonra, montajı yapılan motor numaralı ise, aracın mevcut haliyle süresi devam eden muayenesi varsa aracın yeniden muayene yaptırılmasına gerek yoktur. Şayet araca montajı yapılan motorun numarası yok ise, noterlikten alınan yeni motor numarasının araca çakılması zorunludur. Bu işlemden sonra sonra  Tüvtürk araç muayene istasyonuna başvuru yapılarak araç tadilat muayenesi yapılmalıdır. Bu aşamadan sonra da araçta ruhsat değişimi yapılmalıdır.

Araç motor değişim tadilat projeli araçlarda ise araca  takılan motorun numaralı veya numarasız olmasına bakılmaksızın aracın mevcutta geçerli muayenesi olsa da, aracın tadilat muayenesine girmesi zorunludur.

Motor değişikliğinin bildirilmemesi halinde ceza var mı?

Araçların üzerinde, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte belirtilen şekillerde yapılan her türlü teknik değişiklik ile aracın rengine ilişkin değişikliklerin, değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 30 gün içinde araç projesi yaptırılarak  herhangi bir notere bildirilerek tescil kayıtları ile belgelerine işletilmesi zorunludur. Motor değişimlerini 30 gün içinde araç projesi yaptırılıp tescil kuruluşuna bildirilmeyen tadilat ve montajlara 2918 sayılı Kara Yolları Trafik Kanunu 32/1 maddesi gereği 196,00 TL para cezası ve Ehliyete 10 ceza puanı yazılmaktadır (Ceza tutarları yıla göre değişiklik gösterebilir)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir