Okul Taşıtlarında Cam Filmi ve Renkli Cam Yasak mı?

Okul taşıtlarında cam filmi ve renkli cam yasak mı değil mi sorusunu pek çok okul taşıtı sahibi merak ediyor. Zaman zaman okul taşıtlarında aranan şartlarda değişiklikler söz konusu olmaktadır. Son zamanlarda yaşanan değişikliklerden bir tanesi de okul taşıtlarındaki cam filmlerinde yaşandı. Danıştay Sekizinci Dairesi tarafından verilen 2021/5662 esas sayılı kararı ile Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde, 31579 sayılı Resmi Gazete’de yapılan bazı değişikliklerin yürütmesi durduruldu.

Okul taşıtlarında cam filmi ve renkli cam kullanılması verilen karar ile birlikte 27/06/2022 tarihinden itibaren yasak hale geldi. Okul servisi olarak kullanılacak tüm araçlarda mevzuata uygun şeffaf cam dışında cam kullanılması zorunlu hale geldi. Bu şartları taşımayan araçlar ise ağır kusurlu sayılıyor. Camların fabrikasyon olarak renkli olması da durumu değiştirmiyor. Okul taşıtlarının camları fabrika çıkışı renkli olsa dahi bu şekilde kullanıma müsaade edilmiyor. Bu şekilde olan okul taşıtları ise ağır kusurlu sayılması nedeniyle muayeneden geçemiyor.

Renkli camların ve film kaplı camların olumlu pek çok faydasını saymak mümkün olsa da sürekli olarak reşit olmayan çocukların okullara gidiş gelişinde kullanılan araçlarda bu durum bazen fayda yerine çeşitli olumsuzluklara davetiye çıkarabiliyor. Okul taşıtlarında cam filmi ve renkli camların yasaklanması aileler tarafından ise olumlu karşılanıyor. Örneğin araç içini göstermeyen okul servis araçları ile ilgili olarak son yıllarda haberlerde de sıkça haber konusu olan araç içerisinde çocukların unutulması en bilinen olumsuzluklardan bir tanesi. Ayrıca çocuklarını servis ile okula göndermek zorunda olan aileler de bu karar ile birlikte çocukların istismar ve diğer yaşanması olası olumsuz davranışların yaşanmaması açısından kararın önemli olduğunu belirtiyor.

Okul servis araçlarında renkli camların yasaklanması servis araç sahipleri açısından ise maddi külfeti beraberinde getiriyor. Özellikle fabrika çıkışlı renkli cama sahip okul taşıtlarının tüm camlarının değiştirilmesi gerekiyor. Yaşanan bu gelişme ile birlikte hali hazırda okul servis taşımacılığı işi yapan ve bu şekilde camları renkli veya film kaplamalı olan araç sahiplerinin en kısa zamanda araçlarında gerekli tadilat ve değişiklikleri yapmaları gerekiyor. Yeni eğitim öğretim dönemine girilmesine kısa süre kalmadan önce bu tadilatların yaptırılması daha kolay ve daha uygun maliyetli olabilir.

Okul taşıtlarındaki cam filmi ve renkli camların yasaklandığına ilişkin Tüvtürk resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz. Sizin de bu şekilde yeni değişikliğe uygun olmayan okul taşıtınız var ise en kısa sürede gerekli değişiklikleri yapmanız faydanıza olacaktır. Normal kullanım araçlarda ise cam filmi kullanımında şu an için bir yasaklama ve bir ceza uygulaması bulunmamakla birlikte araç muayenesi yaptırılması esnasında da bir engel teşkil etmiyor. Bu husustaki yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir