Muayenede Lastik Ebatları Farklı Olursa Ne Olur?

Muayenede lastik ebatları farklı olursa ne olur, araç bu şekliyle muayeneden geçer mi, farklı ebatta lastiğe sahip araç ile muayeneye gidecek araç sahipleri ne yapmalı? Bu tarz sorular son yılların en çok sorulan soruları arasında yer alıyor. Özellikle aracının daha iyi bir görünüme sahip olması için lastiklerde değişiklik yapanlar bu sorunun yanıtını arıyor. Biz de yazımızda bu hususta aklıllara takılan sorulara yanıt vereceğiz.

Muayenede Lastik Ebatları Farklı Olursa Ne Olur?

Muayenede lastik ebatlarının farklı olması, aracın muayeneden geçememesine sebep olmaktadır. Araçta fabrika tarafından belirlenen lastik ebatları dışında lastik kullanılması ağır kusur sayılmaktadır. Bunun sebebi ise fabrika tarafından lastik boyutu belirlenirken aracın durumuna en uygun boyutların seçilmiş olmasıdır. Bu durum aracın dengeli ve güvenli şekilde hareket etmesini sağlamaktadır. Bilindiği üzere ağır kusurlu sayılan eksiklikler ve değişiklikler sebebiyle araçların muayeneden geçmesi mümkün değildir.

Muayene istasyonlarında lastiklerde yapılan kontrollerde lastiklerin genel durumuna, lastiklerde çatlak, bombe veya deforme olup olmadığına bakılmaktadır. Lastiklerin muayene esnasında yazlık veya kışlık olması muayene için önemli değildir. Ancak lastiklerin diş derinliklerinin otomobiller için 1.6 mm den az olmaması gerekmektedir.

Araçlarda lastik boyutlarında değişiklik yapılacaksa özellikle fabrika verilerine bakılarak araç için belirlenen lastik boyutlarında seçim yapmak oldukça önemlidir. Aracın muayenesinde sorun olmasının yanısıra sürüş esnasında aracın en doğru şekilde hareket edebilmesi ve güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için doğru ebatta lastik kullanılması gerekmektedir.

Ön ve arka lastik ebatları birbirinden farklı olsa ne olur?

muayenede lastik ebatları farklı olursa lastik ölçüleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ön ve arka lastik ebatlarının birbirinden değişik olması aracın dengeli bir şekilde hareket etmesini olumsuz etkileyecektir. Aracın lastiklerindeki hava basıncının farklı olmasında bile araç nasıl ki dengesiz hareket ediyorsa aynı şekilde aracın lastik ebatlarının farklı olması da bu gibi sorunlar doğurabilir. Zira böyle bir durumda aracın hava basınçlarının ayarlanması pek mümkün olmayacaktır. Ayrıca aracın fabrikası tarafından belirtilen lastik ebatları dahilinde olsa bile ön ve arka aks üzerinde bulunan iki lastiğin birbirinden farklı boyutlarda olması veya dört lastikten ikisinin farklı ya da dört lastikten birisinin ebatının farklı olması aracın muayeneden geçememesine neden olacaktır.

Orijinal lastik ebatında lastik kullanmamanın cezası var mı?

Aracın fabrikası tarafından belirtilen boyutların dışında lastik kullanılması yasaktır. Araçta hangi ebatlara kadar lastik kullanılabileceğine ilişkin ölçü tablosu özellikle yeni nesil araçlarda boya kodu, araç ağırlığı, şasi numarası gibi bilgilerin yer aldığı etiketlerde yer almaktadır. Trafik ekipleri tarafından yapılan kontrollerde böyle bir durumun tespit edilmesi halinde para cezası uygulanmaktadır. Pratikte bu durumun çok fazla karşılık bulduğunu söylemek mümkün değildir. Polis ekiplerince yapılan kontrollerde lastik ebatlarının olması gerektiği şekilde olup olmadığını tespit etmek oldukça meşakkatli bir iş olduğundan bu duruma pek dikkat edilmediğini söylemek yanlış olmaz. Ancak yine de lastiklerde yapılacak ebat değişikliklerinde bu hususların mutlaka göz önünde bulundurulması gerekir.

6 thoughts to “Muayenede Lastik Ebatları Farklı Olursa Ne Olur?”

  1. ön 2 lastiklerin ebatları 185 65 14

    arka 2 lastiklerin ebatlar 175 65 14

    araç bu şekilde muayeneden gecermi

    1. Coşkun bey, Tüvtürk resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre 31.03.2023 Cuma günü ve 29.03.2023 Çarşamba günü Sanayi sitesi içinde Belediye deposu arkasında gezici muayene hizmeti verildiği görüntülenmektedir. Bilgilerinize sunarız…

    1. Araçta stepne olmaması ağır kusur sayılmaktadır. Muayene esnasında kontrol teknisyenlerinin dikkatinden kaçmadığı taktirde yedek lastik aracınıza uygun değilse muayeneden geçmeniz mümkün değildir, saygılarımızla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir