Araç Muayenede Kredi Kartı İle Ödeme

Araç muayenede kredi kartı ile ödeme yapılıp yapılmadığı sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi. Yine egzoz emisyon gazı ölçümü ücretinin kredi kartı ile ödenip ödenmediği de merak konusu. Bu hususta sitemizde daha önce de bir yazı paylaşmıştık. 2021 araç muayene ücreti ödeme hizmetinde yaşanan değişiklik nedeniyle bu yazımızda araç muayene ücretinin kredi kartı ve hesap kartı ile ödenmesi hususunda yaşanan değişikliğe ilişkin bilgilendirme yapacağız. Daha önceki yazımıza şuradan erişebilirsiniz.

Araç Muayenede Kredi Kartı İle Ödeme Yapılır mı?

Bilindiği üzere gezici muayene istasyonları da dahil tüm Tüvtürk araç muayene istasyonlarında araç muayene ücretleri 2021 yılına kadar nakit para ile ödenmekteydi. Bu uygulama sebebiyle pek çok araç sahibi şikayetini dile getirmekteydi. Buna rağmen 2021 yılına kadar ne kredi kartı ne de hesap kartı ile muayene istasyonlarında ödeme yapmak mümkün değildi. Ancak Tüvtürk yapmış olduğu değişiklik ile 15 Ocak 2021 tarihi itibariyle gezici muayene istasyonları da dahil tüm Tüvtürk muayene istasyonları kredi kartı ve hesap kartı ile ödeme kabul etmeye başladı. Belirttiğimiz tarihten itibaren dileyen araç sahipleri tüm araç muayene ücretlerini kredi kartı veya hesap kartı ile ödeyebilmekte. Ancak Tüvtürk resmi internet sitesinde yer alan bilgilendirme yazısında”Kredi kartıyla veya banka kartıyla yapılan işlemlerde, hizmet sağlayıcı firmanın yasal mevzuata göre belirlediği hizmet bedeli ödeme tutarına eklenmektedir.” ibaresi yer alıyor. Bu durumda bankanın kredi kartı veya banka kartı ile ödemelerde hizmet bedeli talep hakkı olduğu düşünülebilir. İlerleyen zamanda hangi banka ne kadar hizmet bedeli alacak göreceğiz. Bu hususta yorum bölümünden deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Araç Muayenede Nakit Para Kabul Ediliyor mu?

2021 yılında araç muayene ücretlerini nakit olarak ödemek de mümkün. 2021 yılında, daha önce muayene ücreti ödeme seçenekleri arasında bulunmayan kredi kartı ve hesap kartı ile bu ücretlerin ödenebilmesine imkan tanındı. Kredi kartı ve hesap kartı ile ödeme yapılabilmesini, pek çok araç sahibi olumlu karşıladı. Zira daha önceleri araç sahipleri tarafından araç muayenede kredi kartı kullanabilir miyim, araç muayene ücretini kredi kartı ödeme, kartla muayene ücreti ödeme nasıl yapılır gibi pek çok soruya cevap aranıyordu. Bu soruların tümünün ortak cevabı artık “evet ödenebiliyor” şeklinde.

Egzoz Emisyon Ölçüm Ücreti Kartla Ödenir mi?

2021 yılında yapılan yenilik ile artık egzoz gazı emisyon ölçüm ücretlerini kredi kartı ve hesap kartı ile ödemek mümkün. Bu olumlu gelişme sayesinde dileyen araç sahipleri Tüvtürk istasyonlarında egzoz emisyon ücretlerini kredi kartı veya hesap kartı ile ödeyebilecek. Bu sayede araç sahiplerinin muayeneden önce yanlarında para bulundurmaları gerekmiyor. Ayrıca maddi sıkışıklığı sebebiyle peşin ödeme yapamadığı için aracını muayeneye götüremeyen araç sahipleri de bu sayede araçlarının muayenesini zamanında yaptırabilecek.

Araç Muayene Ücreti Kartla Taksitli Olarak Ödenebilir mi?

Araç muayene ücretinin kredi kartı ile taksitli olarak ödenmesi şu an söz konusu değil. Kredi kartı ile yapılan ücretler tek çekim olarak bankaya yansımakta. Yine egzoz gazı ölçüm ücretlerinde de kredi kartına taksit bulunmuyor. Taksitlendirme hususunda bankalar inisiyatif alarak taksitlendirme yapar mı veya ilerleyen zamanda bu yönde farklı bir gelişme olur mu bilinmez. Ancak şunu söyleyebiliriz ki Tüvtürk resmi internet sitesinde şimdilik taksitlendirme ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Dilerseniz buradan Tüvtürk resmi internet sitesinde kredi kartı ile muayene ücreti ödenmesine ilişkin yazıya ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir