LPG Sızdırmazlık Raporu Zorunlu mu?

LPG sızdırmazlık raporu zorunlu mu diye merak edenler için kısaca bu hususu açıklayalım. Bir zamanlar LPG sızdırmazlık raporu zorunluydu ve bu rapor olmadan LPG ve CNG yakıt tipli araçların muayeneden geçmeleri söz konusu değildi. Ancak son yapılan düzenleme ile LPG ve CNG yakıt kullanan araçların gaz sızdırmazlık raporu alma zorunlulukları uygulaması yürürlülükten kaldırılmıştır.

muayenede sızdırmazlık zorunlu mu

Ara ara çeşitli kuruluşlar tarafından bu hususa itiraz edilse de, mevcut uygulamada araçlardan sızdırmazlık raporu istenilmemektedir. LPG sızdırmazlık raporu zorunluluğunun kaldırılmasına itiraz edilmesinin en büyük sebebi güvenlik olarak dile getirilmektedir. Kuruluşlar belirli periyotlarda sızdırmazlık kontrolü yapılmayan araçların tehlike arzedebileceği hususunda endişelerini belirtmektedir. Bazı kesimler tarafından da LPG ve CNG kullanan araçlarda sızdırmazlık raporunun yeniden zorunlu kılınması yönünde zaman zaman gündem oluşturmaya çalışmaktadır. 

LPG ve CNG dönüşümü yeni yapılan araçlarda TÜVTÜRK tarafından LPG/CNG yeni takıldığında sadece yakıt sistemi montaj belgesi talep edilmektedir. Tadilat muayenesinde bu belge dışında herhangi bir evrak muayene istasyonlarında talep edilmemektedir. Peki LPG sızdırmazlık denetiminin yapılmaması herhangi bir risk oluşturur mu?

Öncelikle muayene istasyonunda LPG dönüşüm parçaları teknisyenler tarafından kaçak olup olmadığı hususunda kontrolden geçirilmektedir. Öte yandan mantık penceresinden bakıldığında, araçta olası bir sızıntının araç sahibi tarafından farkedilmemesi imkansıza yakındır. Ayrıca sızdırmazlık ölçümü esnasında herhangi bir sızıntısı veya kaçağı bulunmayan bir aracın, sızdırmazlık kontrolünden ve muayeneden geçtikten hemen sonra sızdırma yapmayacağı konusunda  bir garanti verilmesi mümkün değildir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm bu hususlar göz önüne alındığında, LPG sızdırmazlık raporunun zorunluluğunun kaldırılmasının, muayene esnasında TÜVTÜRK tarafından yapılan kaçak kontrolü de göz önüne alındığında, oldukça yerinde bir uygulama olduğu söylenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir