2024 Araç Muayene Ücreti

2024 araç muayene ücreti ne kadar oldu, yeni yılda araç muayene hizmeti ne kadar olacak, zamlı araç muayene ücretleri ne zaman belli olur, araç muayene hizmetlerine yeni yılda zam gelecek mi gibi benzer nitelikte pek çok soru 2023 senesinin son haftalarında bulunduğumuz şu günlerde araç sahipleri tarafından sıklıkla soruluyor. Özellikle Ekim ayında 2024 yılının yeniden değerleme oranlarının açıklanması ile birlikte yeni yıldaki araç muayene ücretlerinin büyük oranda belirlendiğini söyleyebiliriz. Burada önemli olan bir husus da araç muayene ücretinde Cumhurbaşkanının yeniden değerleme oranı üzerindeki değişiklik yapma hakkıdır. Cumhurbaşkanı bu hakkını kullanacak mı, kullanmayacak mı henüz belli değil. Geçmiş yıllarda araç muayene ücretlerindeki yeniden değerleme oranını araç sahipleri lehine düşürdüğünü söylemeden geçmeyelim.

Yazımızın yayın tarihi itibariyle muayene ücretleri yukarıda bahsetmiş olduğumuz sebeplerle tam olarak belirlenmediği için yeniden değerleme oranı üzerinden hesap etmiş olduğumuz yeni yıl muayene ücreti verilerini paylaştığımızı belirtelim. 2024 araç muayene ücreti yeni rakamları Tüvtürk tarafından yayınlandığında yazımız içeriğinde ayrıca paylaşılacaktır. Şimdi bu konuda merak edilenlerin tamamını yazımızda ele alıyoruz.

Bilindiği üzere 2023 yılında araç muayene ücretleri Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar için 1.149,60 TL olarak belirlenmişti. Yine traktör muayene ücreti, motosiklet muayene ücreti ve motorlu bisiklet muayene ücreti 585,60 TL, Otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerin 2023 yılı araç muayene ücretleri ise 1.554,00 TL olarak tespit edilmişti. 2023 yılında araç sahipleri bu bedeller üzerinden araç muayene işlemlerini yaptırdı ve 2023 yılı Aralık ayı bitimine kadar da bu fiyatlardan araçlarının muayenesini yaptırmaya devam edecek. Her sene olduğu gibi bu sene de Ekim ayında yeniden değerleme oranları belirlendi. Yeni değerleme oranı 2024 yılı için % 58,46 olarak beklendi. Pek çok kalemde harç ve vergiler ve araç muayene ücretleri bu oran üzerinden yeniden belirlenecek.

2024 araç muayene ücreti

2024 araç muayene ücreti de bu oran üzerinden hesaplanacak olursa Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar için 2023 yılı muayene ücreti 1.821,60 TL olarak ödenecek. 2024 traktör muayene ücreti, motosiklet ve motorlu bisiklet muayene ücreti 927,60 TL, Otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerin 2024 muayene ücreti ise 2.462,40, TL olarak ortaya çıkacaktır. Bahsetmiş olduğumuz rakamlar her yıl yeniden değerleme oranı üzerinden hesap yapıldığından bu oran üzerinden hesaplanan rakamlardır. Bu sene de araç sahiplerinde yeniden değerleme oranı üzerinden yeni yıl girmeden önce araç muayene ücretlerindeki oranda indirim yapılması beklentisi bulunuyor. Araç muayenesi yakın olan araç sahiplerinin yeni yıl gelmeden önce araç muayenelerini yaptırmaları avantaj sağlayacaktır. Yeni yıl girmeden önce yaptırılacak tüm araç muayene ücretleri mevcut tarife üzerinden yapılacak.

Şimdilik tam rakamlar belli olmasa da yeni yıl ile birlikte araç muayene ücretlerinde ciddi bir artış olacağını kestirmek zor değil. Zira araç muayene ücretleri her yıl mütemadiyen artan rakamlarla araç sahiplerini kara kara düşündürüyor. Artış geçen seneye nazaran daha az yapılacak olsa da bu seneki değişimin yine de araç sahiplerini mutlu etmeyeceği ortada. Nihai rakamlar yeni yılın ilk günü ile birlikte Tüvtürk resmi internet sitesinde açıklanacaktır. Rakamların açıklanması ile birlikte yeni net rakamları biz de bu yazımızda paylaşıyor olacağız.

Tüvtürk resmi internet sitesi üzerinden araç muayene hizmeti ücretlerini takip etmek isteyen okurlarımız linki takip ederek ilgili sayfaya ulaşabilir. Demin bahsetmiş olduğumuz gibi yeni yılın ilk gününden itibaren güncel rakamları vermiş olduğumuz sayfa üzerinden de takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir