Egzoz Muayenesi Zorunlu Mu Egzoz Muayenesi Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi?

Egzoz muayenesi esas ismiyle “egzoz gazı emisyon ölçümü” zorunlu mu, egzoz muayenesi olmayan araçlar muayeneden geçebilir mi gibi sorular sık karşılaştığımız sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Yazımızda bu sorulara yanıt veriyoruz.

Geçerli bir egzoz muayenesi bulunmayan araçlar muayeneden geçememektedir. Egzoz muayenesi olmaması ağır kusurdur ve aracın muayenesine engel teşkil eder. Egzoz emisyon ölçümünüzü yaptırmadı iseniz muayeneye gitmeden önce gerekli egzoz muayenenizi yaptırabilirsiniz.

Egzoz muayenesi Tüvtürk Araç Muayene istasyonlarında yaptırılabilmektedir. Bunun haricinde yetkilendirilmiş Tüvtürk gezici istasyonlarında da egzoz gazı emisyon ölçümünüzü yani egzoz muayenenizi yaptırabilirsiniz.

Egzoz gazı emisyon ölçümleri hususi ve resmi otomobillerde ilk üç yaş sonrasında yaptırılmalıdır. Yine bundan sonra her iki yılda bir egzoz muayenesi yaptırılması gerekmektedir. Bunların haricinde kalan diğer motorlu taşıtlarda ilk bir yaş sonunda ve sonrasında her yıl egzoz muayenesi yaptırılması gerekmektedir.

Tarım ve orman traktörleri ile motosikletler, mopedler gezoz muayenesine tabi değildirler. Yine 1979 model öncesi dizel motorlu araçlar, hibrit ve elektrikli araçlar ile hidrojen yakıtlı araçların da egzoz muayenesi yaptırması gerekmemektedir.

Bu anlatılan bilgiler ışığında siz de aracınıza gerekiyor ise zamanında egzoz muayenesini yaptırınız. Muayeneye gitmeden önce de sıkıntı yaşamamak adına mutlaka egzoz muayenenizin süresini kontrol ediniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir