2017 Cam Filmi Yeniden Yasaklandı mı Cam Filmi Muayeneye Engel mi?

KONU HAKKINDA YAZININ ALT BÖLÜMÜNDE “YAZILAN BİLGİLER HAKKINDA YENİ DÜZENLEME” BAŞLIĞINI MUTLAKA OKUYUNUZ. CAM FİLMİ HAKKINDAKİ EN GÜNCEL DÜZENLEMEYE BAŞLIKTA YER VERİLMİŞTİR.

Bilindiği gibi 26 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan yönetmelik bir yıl sonra araçların ön camları hariç diğer camlara çok koyu olmayacak şekilde standartlara uygun ve onaylı cam filmi takılmasını serbest bırakmıştı. Her ne kadar yapılan uygulamalarda cam filmine trafik zabıtaları tarafından farklı tepkiler verilse de genel itibariyle cam filmi konusunda pek sıkıntı çıkarılmıyordu. Cam filmi uygulamasına yazılan cezalar da genel itibariyle itiraz halinde Mahkemelerce iptal ediliyordu.
Ancak yapılan yeni düzenleme ile cam filmi serbestisi daha tam anlamıyla uygulamaya girmeden tekrar yasak kapsamına alınmış oldu. Zira Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yönetmelik değiştirilmeseydi 26 Ekim 2017 tarihi itibariyle bir yıl önce getirilen cam filmi serbestliği yürürlüğe girecekti. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının araçların imal, tadil ve montajı hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunuyor. Bakanlık yetkilileri ulusal güvenliğe ilişkin çekinceler sebebiyle değişikliğin yapıldığını belirtiyorlar.
Değişiklikten fabrika çıkışlı renkli cama sahip  olan araçlar etkilenmiyor. Bu durumu aracın tüm camların köşe kısımlarında bulunan kod tablosundan teyit edebilirsiniz. Kodların anlamlarından kısaca bahsedelim. Kodlar arasında E ibaresi ile başlayan rakam ülke standardını belirtirken 43r ibaresi ışık geçirgenliğini belirtmekte. E ibaresi üzerinde ekstradan V var ise bu camın fabrika çıkışlı renkli olduğu anlamını taşıyor. Camlarında bu şekilde V kodu bulanan araçlara ceza yazılamayacak. Ancak bu kodun varolması ve aracın kendinden renkli camlara sahip olması araca cam filmi çekebileceğiniz anlamına gelmiyor. Kendinden renkli camlara film uygulaması yaparsanız cezadan kurtulamazsınız. Siz de aracınızın camlarındaki kod gruplarından V simgesini kontrol ederek aracınızın camlarının orijinal renkli olup olmadığını tespit edebilirsiniz.
Yapılan değişiklikle birlikte cam filminin tamamen ve kesin olarak yasaklandığı açıkça anlaşılıyor. Bu yasağa uymayanları ise trafik cezaları bekliyor. Uygulamada bu yasağa uymayan herkese ve her araca ceza uygulanır mı bilinmez elbette. Ancak cam filmi uygulaması bulunan araç sahiplerine nacizane olarak başlarının ağrımaması için cam filmlerini sökmelerini tavsiye ediyoruz. Camlarında film uygulaması bulunan araçlara yazılacak ceza miktarı ise 427,00 TL.
Bu yasakla birlikte araç sahipleri de şaşırmış durumda. Zira yasağın resmi olarak 27 Ekim 2017 tarihinde tamamen kalkacağını düşünerek masraf yapıp aracına cam filmi uygulatan sürücüler yaptıkları masrafın boşa gitmesinden yakınmakta. Cam filmi olanlar için filmleri söktürmekten başka çare yok. Sökülmemesi halinde uygulamaya giren araçlara yazılacak ceza oldukça caydırıcı gözüküyor.
İlerleyen günlerde konu hakkında çatlak seslerin ve itirazların yükseleceği aşikar, özellikle sosyal medyada yeni yönetmeliğin yayınlanması ile birlikte yoğun itirazlar göze çarpıyor. İlerleyen dönemde konu hakkında yeniden bir değişikliğe gidilir mi bilinmez ama şu an itibariyle araçlardaki cam filmlerinin yasak olduğu kesin.
Merak edilen bir husus da cam filmi bulunan araçların muayeneden geçip geçemeyeceği. Araç Muayene hususunda yetkili kurum olan Tüvtürk’ün resmi internet sitesinde daha önce yer alan cam filminin hafif kusur sayıldığı ve hafif kusurların da muayeneye engel teşkil etmediği yönünde bilgiler kaldırılmıştır. Bunun yerine  “Periyodik muayenelerde cam filmi, Camlar: sonradan boyanmış ve Camlar: Sonradan film yapıştırılmış kusur teksti ile “Ağır Kusur” olarak değerlendirilmektedir. Bilindiği üzere, ağır kusurlar muayeneden geçmeye engel teşkil etmektedir” şeklinde düzenlenmiştir. Bu da şu demek oluyor, camları filmli olan araçlar muayeneden geçemeyecektir.
Konu hakkında biz de bir yorumda bulunacak olursak, abartılmış derecede koyu renkli, aracın içinin görünmesini engelleyecek şekilde yapılan cam filmi uygulamalarının kesinlikle yasaklanması gerekir. Ancak araç içerisinin görünmesinin engel olmayacak koyulukta cam filmi uygulamalarının kapsam dışında tutulmasının daha uygun olacağını düşünüyoruz. Çünkü cam filmlerinin sayamayacağız kadar fazlaca faydası var ve çoğu kişi de bu sebeple aracına cam filmi uygulatıyor.
Her ne kadar biz bu şekilde düşünüyor olsak da yapılan değişiklik sebebiyle özellikle cam filmi uygulaması yaptırmayı düşünenlerin bu fikirlerinden vazgeçmelerini, halihazırda araçlarının camlarında cam filmi bulunanların da cam filmlerini sökmelerini tavsiye ediyoruz. Yapılacak olası uygulamalarda ödeyeceğiniz cezanın yanısıra uygulamalarda trafik zabıtaları tarafından cam filmlerinin hemen sökülmesi talepleri bir hayli canınızı sıkabilir. Cam filmini kendi kendinize nasıl sökebileceğiniz hususunda yazımıza ulaşmak için linki takip ediniz.

YUKARIDA DAHA ÖNCE YAZMIŞ OLDUĞUMUZ BİLGİLER HAKKINDA YENİ DÜZENLEME

Bilindiği üzere cam filmini yasaklayan düzenleme ve bu düzenleme sonucunda uygulanan cezalar sonucunda kamuoyunda büyük huzursuzluk meydana geldi. Özellikle sosyal medya üzerinden yüksek sesle yapılan itirazlar yetkililerin bu konuyu yeniden ele almalarına sebep oldu. Her ne kadar yukarıda Tüvtürk tarafından siteye cam filmi hakkında konulan yazı ile cam filmi bulunan araçların muayeneden geçemeyeceği belirtilmiş ise de konunun yeniden ele alınacak olması nedeniyle ilgili yazı kaldırılmış ve yerine sitede daha önce de yer almakta olan “Periyodik muayenelerde cam filmi, Camlar: sonradan boyanmış ve Camlar: film yapıştırılmış kusur teksti ile “Hafif Kusur” olarak değerlendirilmektedir. Hafif kusurlu araçların başka bir ağır kusuru bulunmadığı sürece muayeneleri onaylanmaktadır. Cam filmi muayenenin yapılmasına engel değildir.” açıklaması yeniden getirilmiştir. Konu hakkında yeni bir açıklama yapılana kadar cam filmi bulunan araçlar MUAYENEDEN hafif kusurlu olarak GEÇMEKTEDİR. Cam filmine trafik ekipleri tarafından yazılan cezalar da durdurulmuş olup hali hazırda camları filmli olan araçlara CAM FİLMİ yüzünden CEZA YAZILMAMAKTADIR.

Yazımızda daha önce cam filminin yasaklanmasının doğru olmadığını ve bunun sebeplerini kısa da olsa ele almıştık. Konunun bu kadar uzaması, böyle basit bir konu yüzünden kamuoyunun meşgul edilmesi, her gün yeni bir düzenleme getirilmesi ve durmadan konu üzerinden değişen açıklamalar yapılması kamuoyunda yanlış anlamalara ve durduk yere tepki çekilmesine sebep olmuştur. Bu konuda sürekli yapılan değişiklikler ve spekülasyonlar sebebiyle  konuyu yazımızda takip etmemiz bile zorlaşmıştır. Dileriz önümüzdeki günlerde konu hakkında kalıcı bir çözüm bulunur ve bu tarz incir çekirdeğini bile doldurmayacak gereksiz işlerle uğraşılmaz. 2017 yılında araçlarda Cam filmi kullanılması ile ilgili yapılacak olan en yeni düzenlemeleri yazımızda paylaşacağımızı da belirterek takipte kalmanızı öneriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir