Silik Plakalı, Orijinal Olmayan Plakalı veya App Plakalı Araç Muayeneden Geçer mi?

Son zamanlarda plakalardaki oynamalar, plakaya harfleri değişik gösterecek şekilde vida atılması, sahte plakalar vs gibi sebeplerle yanlış plakalara ceza yazılması sebebiyle pek çok araç sahibi mağduriyet yaşadı. Öyleki zaman zaman araç sahiplerine gönderilen hatalı otoyol ve köprü geçiş cezaları bu kadarına da pes dedirtecek cinsten.

Konuya bir örnek verecek olursak Türkiye’nin ücra bir köşesinde köyünden çıkmayan traktörün boğaz köprüsünden kaçak geçiş yapması sebebiyle yazılan cezalar bulunmakta. Bu durum son derece komik olmakla birlikte hatanın kaynağı ise diğer sürücüler. (çoğu kasıtlı yapılmakta) Hal böyle olunca haksız yere ceza tebliği gönderilen araç sahipleri de, cezayı gönderenlere veryansın etmekte ve soluğu mahkemelerde almakta.

Bu konu üzerine artan şikayetler sebebiyle son dönemde plakalara ayrı bir ihtimam gösterilerek sorun çözülmeye çalışılıyor. Plaka tanıma sistemleri, radar sistemleri gibi otomatik sistemlerin yanıltılmasının ve yanlış plakalara ceza kesilmesinin önüne geçilmesi amacıyla denetimler ise artırıldı.

Bu kapsamda artık app plakalar, üzerine harf yapıştırılmış plakalar, kalınlaştırılmış veya başka şekilde değişiklik yapılmış plakalar, karakterler okunmayacak derecede silinmiş olan plakalar ve vida ile tutturulmuş plakalar muayenede ağır kusur sayılmakta. Dolayısıyla bu tarz plaka takılı araçlar da muayeneden geçememekte. Özellikle harflere denk gelsin gelmesin plakalarda dışarıdan gözükecek şekilde vida bulunmaması gerekiyor.

Aracının plakası bu şekilde olan araç sahiplerinin plakalarını değiştirmeleri gerekmekte. Son dönemlerde sıkılaştırılan denetimlerde cezai yaptırımlar da uygulanıyor. Bu sebeplerle muayeneye gitmeden önce sıkıntısız olarak muayeneden tek seferde geçebilmek adına plakanızın standartlar dahilinde olup olmadığını kontrol ederek standart dışı plakalarınızı yenilemenizi tavsiye ediyoruz.

Standart dışı plakaların muayeneden geçememesi bir yana standart dışı plakalara uygulanan cezaların da epey yüksek ve caydırıcı olduğunu belirtelim. Bu hususta kontrol yapan ekiplerin tolerans göstermediklerini belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir