Motorlu Taşıt Egzoz Emisyon Ruhsatı Kalktı mı?

Egzoz emisyonu ölçümü genel muayene ile birlikte yenilenmektedir. Egzoz emisyonu ölçümüne ilişkin muayene tarihi geçerliliğini ortaya koyan Motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatı kaldırılmış olup bunun yerine egzoz gazı emisyon ölçüm raporu getirilmiştir. Bu raporun araçta bulundurulması zorunluluktur.

Yapılan kontrollerde artık motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatına değil, egzoz gazı emisyon ölçüm raporuna bakılmaktadır. Bu raporun kaybedilmesi halinde raporu tanzim ettirmiş olduğunuz yerden (Tüvtürk istasyonu veya yetkili kuruluştan) raporu tekrar çıkartabilirsiniz.

Egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmadan aracın muayene edilmesi mümkün değildir. Egzoz muayenesinde muayene sonucu olumlu ise herhangi bir sorun olmadan muayeneye başlayabilirsiniz ancak egzoz muayene sonucu olumsuz ise gerekli işlemleri ve değişiklikleri yaptırarak tekrar egzoz gazı ölçümü yaptırmanız gerekmektedir.

Peki egzoz gazı emisyon ölçüm raporunda neler yer alır?
Bu raporda detaylı araç bilgileri, kilometre bilgisi, yakıt cinsi, ve aracın egzoz muayenesine girdiği andaki resimleri yer alır. Aracınızda egzoz gazı emisyon ölçüm muayene raporu ile birlikte Araç Muayene Raporunu da bulundurmanız gerekmektedir. Aksi taktirde cezai yaptırımlar ile karşılaşılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir