Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlayıp Ne Zaman Bitiyor?

Zorunlu Kış Lastiği Kullanımı Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter?

Bilindiği üzere birkaç yıldır ülkemizde belirli sezonlarda kış lastiği kullanımı zorunlu hale getirildi. Özellikle şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda kural olarak kullanımı zorunlu olan kış lastiği uygulaması her sene 1 Aralık itibariyle başlamaktadır. Kış lastiği takması zorunlu olmasına rağmen 1 Aralık itibariyle kış lastiği takmayan araçlara ceza-i işlem uygulanmaktadır.

Zorunlu kış lastiği kullanımının bitim süresi ise 1 Nisan. Her yılın Nisan ayının 1. günü itibariyle zorunlu olan kış lastikleri sökülebilmektedir. Mevsim itibariyle 1 Nisandan önce havalar ısınmış olsa dahi zorunlu kış lastiği kullanımı uygulaması sona ermeden kış lastikleri sökülmemelidir, aksi taktirde trafik ekiplerince araca bu sebeple ceza uygulanma ihtimali bulunmaktadır.

Kış Lastiği Uygulaması Tüm Araçlar İçin Zorunlu mu?

Bu soru her yıl sıklıkla dile getirilen soruların liste başında yer almakta. Ülkemizde ilgili yönetmelik gereği şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların tümünde kış lastiği kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Bu zorunluluğa uymayan araç sahiplerine hatırı sayılır cezalar kesilmektedir. Ticari olmayan binek araçlarda ise 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanımı zorunlu kılınmamıştır.

Bu sorunun yanıtı vermekle birlikte kış lastiği kullanımının önemli bir güvenlik önlemi olduğunun altını bir kez daha çizelim. Zira kış lastiği mevsim şartlarına uygun yapısı ile trafikte aracınızı, sizi ve sevdiklerinizi koruyacaktır. Ayrıca sadece sizi değil trafikte seyreden herkesin güvenliği için kış lastiği bir zorunluluk, bir ihtiyaçtır.

Kışlık lastiklerinizi daha etkin ve amacına uygun, uzun süreli olarak kullanmaya devam etmeniz için 1 Nisan itibariyle kışlık lastiklerinizi değiştirmenizi öneririz. Kışlık lastiklerin havaların ısınmasıyla birlikte kullanılmaya devam edilmesi, lastiklerin daha çabuk yıpranmasına ve özelliklerini kaybederek görevini yerine getirememesine neden olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir