Yola Elverişlilik Muayenesi

Yola elverişlilik muayenesi nedir, yola elverişlilik muayenesi nerde yapılıyor, yola elverişlilik muayenesi nasıl yapılır, yola elverişlilik muayene ücretleri ne kadar, periyodik muayenesi olmayan araca yola elverişlilik muayenesi yapılır mı, yola elverişlilik muayenesi kaç yılda bir yapılmalıdır gibi yola elverişlilik muayenesi hakkında sıklıkla sorulan soruların cevaplarını merak eden araç sahipleri yazımız içeriğinde bu sorulara cevap bulacaktır.

Yola Elverişlilik Muayene Hizmeti Nedir, Bu Muayene Nerede Yaptırılır?

yola elverişlilik muayenesi kamyon

Yola elverişlilik muayene hizmeti özel bir muayene hizmet türü olup Avrupa Birliği Ülkeleri’ne yük taşıyan kamyon, çekici ve römork gibi yük taşıyan araçlara verilen bir hizmettir. Her araç için yola elverişlilik muayenesi gerekmez. Uluslararası yük taşımacılığı yapan ve yukarıda türlerini belirtmiş olduğumuz araç sahiplerinin yola elverişlilik muayenesi olmadan Avrupa Birliği Ülkelerine yük taşıyamazlar. Bu özel muayene türü Tüvtürk’ün tüm istasyonlarında yapılmamaktadır. Yola elverişlilik muayenesi hizmeti, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından özel olarak yetkilendirdiği 27 adet Tüvtürk araç muayene istasyonu tarafından verilmektedir. Toplam 19 ilde yola elverişlilik muayene hizmeti verilmektedir.

Yola Elverişlilik Muayene Hizmeti Ücreti Ne Kadar?

Yola elverişlilik muayene hizmeti 2023 yılında otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için 764,05 TL, periyodik araç muayenesi ile birlikte yaptırıldığı taktirde ise 1.910,13 TL’dir. Römork ve yarı römork için 2023 yılı yola elverişlilik muayene ücreti 565,22 TL, periyodik muayene ile birlikte yaptırıldığında ise 1.413,05 TL’dir. Yola elverişlilik muayene hizmeti ücretleri kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Yola Elverişlilik Muayene Hizmeti Verilen İstasyonlar Hangileridir?

Tüvtürk tarafından her istasyonda yola elverişlilik muayenesi hizmeti verilmemektedir. Türkiye genelinde toplamda 27 muayene istasyonunda bu hizmet verilmektedir. Bu istasyonlar ise sırasıyla şunlardır: Adana Seyhan, Aksaray Merkez, Ankara Lojistik Üssü, Antalya Yeşilbayır, Bolu Gerede, Bolu Merkez, Bursa Gemlik, Denizli Merkez, Düzce Merkez, Edirne Merkez, Hatay Merkez, İstanbul Çatalca, İstanbul Kavaklı, İstanbul Mimarsinan, İstanbul Onuncu Yıl, İstanbul Pendik, İstanbul Samandıra, İstanbul Silivri, İstanbul Tuzla, İzmir Bornova, İzmir Sarnıç, Kahramanmaraş-Pazarcık, Kayseri İncesu, Kocaeli Gebze, Konya Merkez, Mersin Merkez ve Tekirdağ Çorlu. Bu istasyonlarda periyodik muayene ve yola elverişlilik muayenesi hizmeti aynı anda verilmektedir. Yola elverişlilik muayene hizmetinin geçerlilik süresi 1 yıldır.

Periyodik muayenesi bulunmayan araçlarda yola elverişlilik muayenesi yaptırılamaz. Periyodik muayene ve yola elverişlilik muayenesi birlikte yaptırılabilir. Bu durumlarda iki muayene için de ücret tahsil edilmektedir. Periyodik muayene ve yola elverişlilik muayenesi için randevu almak isteyen araç sahipleri bu husustaki yazımıza buradan ulaşabilir. Dileyen araç sahipleri e devlet üzerinden de randevu alabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir